Diş eti kanaması, popülasyonun büyük bir çoğunluğunda görülen ve birçok kişinin şikayetçi olduğu fakat üzerinde çoğu zaman durulmayan ancak aslında çok  önemli bir hastalık olan diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Diş eti kanamaları önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü diş eti kanaması önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Bunun sebebi ise ağız ve diş sağlığının vücudumuzun diğer organlarını da etkiliyor olmasıdır. Diş eti konum itibarıyla ağızdaki dişlerin alt yapısını oluşturan bir yapıdır. Nasıl ki sağlam bir yapı için sağlam bir temele ihtiyaç duyuluyorsa, dişler veya dişler üzerine yapılacak olan protetik restorasyonların da sağlam olabilmesi için, alt yapı olarak sağlıklı diş etlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Aynı zamanda tedavi edilmeyen diş eti kanamaları, ağız kokusuna yol açar ve ileri durumlarda diş eti hastalıklarına sebep olur ve meydana gelen diş eti hastalıkları ise diş eti çekilmeleri, diş sallanmaları ve daha da ileri dönemlerde diş kayıplarına yol açar.

Dolayısıyla diş eti kanaması yaşıyorsanız ortada bir ağız sağlığı sorunu olduğunu bilmeliyiz. Çoğunlukla diş kanaması olarak tarif edilen şikayet aslında diş kanaması değil, diş eti kanamasıdır. Sağlıklı bir ağızda diş fırçalama sırasında ve/veya kendiliğinden ve/veya sert bir meyve ısırıldığında diş eti kanaması olmaması gerekir. Diş eti kanamalarını ihmal etmeden mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Dr. Canan Kabadayı Hatipoğlu