İçindekiler

Mouthguard

Çocuklarda diş travmalarıyla en sık karşılaşılan yaşlar yeni yürümeye başladıkları dönem ile 7–10 yaş arası okul çağı dönemleridir. Özellikle kas kontrolü ile karar yetisi henüz tamamlanmamış, yürümeyi yeni öğrenen 1–3 yaş arası küçük yaştaki çocuklar, doğaları gereği keşfetmeye yönelik hareket ederler. Bu durum, sıklıkla travma riski altında olmalarına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar çocuklarla gün boyu zaman geçiren bireylerin (anne-babalar, bakımını üstlenen kişiler, öğretmenler vb.) genellikle diş yaralanmaları hakkında fikirleri olmadığını göstermektedir. Bu nedenle ailelere ve çocuklarla ilgilenen kişilere düşen birincil görev diş travmalarına karşı hazırlıklı olmalarıdır. Bu hazırlık acil durumlarda ne yapılması gerektiğinin bilinmesi ve ulaşılacak hekimin belirlenmesini içermektedir. Ayrıca çocuklara, spor yaparken ağız koruyucu aparey ve kask, arabada kemer ve koltuk, evde ise düşmeyeceği ortamlar sağlanmalıdır.

Eğer çocuğunuz bir spor dalı ile ilgileniyorsa, spor sırasında dişlerinin özel olarak hazırlanmış mouthguard denilen dişliklerle korunması gerekir.

Özellikle basketbol, voleybol ya da futbol gibi temas gerektiren sporlarda ya da paten, jimnastik, kayak vb. düşme riski olan sporlarda bu diş koruyucularının kullanılmasının önemi bulunmaktadır. Bu dişlikler, sadece dişleri korumakla kalmaz, aynı zamanda dudakları, yanakları ve dili de travmanın zararlı etkilerinden korumaktadır. Ancak koruyucu bir dişlik, ancak takıldığı zaman bu koruyucu etkisini gösterebilir. Bu nedenle çocukların bu apareyleri kullanmaları yönünde teşvik edilmeleri gerekir. Bu konuda en önemli görev öncelikle anne-babalara ve daha sonra da bunun takipçisi olması gereken öğretmen ve spor koçlarına düşmektedir.

Koruyucu dişlikler, değişik renklerde hazırlanabilmektedir. Özellikle tuttukları takımın renginde veya çok sevdiği renklerde hazırlanmaları uyumlarını arttırmaktadır.

Çocukların ağızlarından alınan basit bir ölçü ile kolaylıkla hazırlanan dişliklerin uyumu tam olur ve konuşmayı etkilemez. Bu nedenle takım içerisinde çocukların birbirleriyle olan uyumları da etkilenmemiş olmaktadır.

KORUYUCU DİŞLİK KULLANIMI SADECE SPOR YAPAN ÇOCUKLAR İÇİN Mİ ZORUNLUDUR?

Çocuklarda koruyucu dişlik kullanımı, spor aktiviteleri veya bazı diş problemlerine karşı koruma sağlamak için önemli olabilir. Bazı grup çocukların koruyucu dişlik kullanmaları için sadece spor yapmaları gerekmez. Özellikle üst dişleri önde konumlanan, halk arasında hafif dişlek olarak adlandırılan çocuklar, düzenli ve sürekli bir spor yapmasalar bile beden eğitimi dersleri sırasında ya da arkadaşlarıyla bahçede oynarken de bu koruyucu dişlikleri takabilirler. Çünkü bu çocukların ön dişleri, diğer çocuklara oranla iki kat daha fazla travma riski altındadır.

Çocuklarda diş travmalarının yıllar boyu süren, hem süt hem de sürekli diş dizilerini etkileyen çok önemli ve üzücü etkileri olabilmektedir. Geçirilen ufak bir travma bile bireyin dişleri üzerinde tüm yaşantısını etkileyen problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukların diş travmalarından korunmasında anne-babalara düşen görev, oluşabilecek diş travma risklerine karşı gerekli önlemleri almaya çalışmalarıdır.

Mouthguard Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Mouthguard, dişleri korumak amacıyla ağıza takılan bir cihazdır. Spor aktiviteleri veya gece diş sıkma gibi durumlarda dişlerin zarar görmesini önlemek için kullanılır.

Mouthguard, dişleri korumak ve zarar görmelerini önlemek için kullanılır. Özellikle spor aktiviteleri sırasında veya gece diş sıkma gibi durumlarda kullanılması önerilir.

Mouthguard, ağıza takılır ve dişleri korumak için tasarlanmıştır. Kullanmadan önce doğru şekilde ayarlanması ve temizlenmesi gereklidir. Kullanım talimatlarına uyulmalıdır.

Mouthguard’ın kullanım süresi genellikle 6 aydır. Ancak, sık kullanıldığı takdirde daha sık değiştirilmesi gerekebilir.

Online Hızlı Randevu