Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Bakımı

roundline
İçindekiler

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Bakımı

Bebeğinizin diş sağlığı için düzenli temizliğin önemi büyüktür. Dişlerin ve dişetlerinin bakteri birikintilerinden arındırılması, diş çürüklerini önlemek için oldukça önemlidir. Anne, yumuşak bir parmak fırçası veya gazlı bez ile bebeğin dişleri ve dişeti üzerindeki plağı temizleyebilir. Fakat, basınç konusunda dikkatli olunmalıdır. Uygulama sırasında fazla basınç uygulmak bebeğin rahatsızlanmasına ve ağlamasına neden olabilir.

Doğru bir basınç uygulanması ise temizliğin yanı sıra bebeğin rahatlamasına da yardımcı olabilir. Bu temizliği, bebeğin dişlerinin sürmeye başladığı ilk aylarda her beslenme sonrasında yapmak gerekir. Bu sayede, bebeğin ilk dişleri temiz bir ortamda sürer.

Bebeklerin ilk olarak alt ön bölgedeki kesici dişleri sürer. İlk kesici dişin sürmesi tamamlandıktan hemen sonra bebeğin bir diş fırçası olmalı ve dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. Bu dönemde mekanik temizlik önemlidir, diş macunu kullanımı önerilmez. 3,5-4 yaşına kadar çocuklarda tükürme refleksi tam olarak gelişmediğinden diş macunu kullanımı uygun değildir. Ancak, erken dönem çocukluk çağı çürüklerinin başlaması riski olduğunda bazı özel diş macunları kullanımı önerilebilir. Bu diş macunları, yaş grubuna uygun ve yutulmalarında sakınca olmayan özel diş macunlarıdır. Bu nedenle, bir çocuk dişleri uzmanı tarafından önerilmesi ve kullanımının takip edilmesi gereklidir. Bebeğinizin diş sağlığı konusunda, Dentway olarak size destek olmaktan mutluluk duyarız.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Evet, bebeklerin dişleri henüz çıkmamış olsa bile ağız bakımı yapılması gereklidir. Bebeklerin dişetleri ve ağız çevresindeki bakteriler temizlenmelidir. Bu işlem için temiz bir gazlı bez veya parmak fırçası kullanılabilir.

Bebeklerin diş fırçaları özel olarak tasarlanmış yumuşak kıllı fırçalardır. Ayrıca fırçanın kavraması kolay olmalıdır. Diş fırçası seçimi yaparken, bebeklerin yaşına uygun olan fırçayı seçmeye özen gösterin.

Bebeğinizin dişlerini en az 2 dakika boyunca fırçalamanız gerekmektedir. Diş fırçalama sırasında hafifçe masaj yaparak, dişetlerinin kanamasına neden olmadan dişlerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerin 3-4 yaşına kadar tükürme refleksi tam olarak gelişmediğinden dolayı, diş macunu kullanımı uygun değildir. Ancak çocuk doktorunuzun önerisi ile bu yaş aralığında özel çocuk diş macunları kullanılabilir.

Online Hızlı Randevu