İçindekiler

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması, dişlere hiçbir şekilde dokunulmadan yani herhangi bir aşındırma işlemi yapılmadan dişin rengini ve/veya şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir kusurunu tedavi etmek amacıyla estetik bir görünüm sağlamak için geliştirilmişlerdir. Bu uygulamalar estetik, hızlı ve ucuz uygulamalardır. Bu sistemde mikrofil veya nano partiküller içeren kompozit porselen diş dolguları kullanılarak ön dişlerdeki kırıklar, diastemalar (ön dişler arasındaki boşluklar) kolayca tek seansta düzeltilebilir, dişlerin boyu estetik olarak yine tek seansta uzatılabilir.

Çoğu zaman lokal anesteziye bile gerek kalmadan ağrısız bir şekilde uygulanır. Bir saat gibi kısa bir süre içerisinde mükemmel estetik bir sonuç elde edilir ve uygulama yaklaşık 8–10 yıl arasında kullanılabilinir.

Bonding İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Tek seanslık bir işlem olduğu için özellikle zaman problemi olan durumlarda daha çok kullanılır.
  • Dişlerin aralık olduğu durumlarda, aralıkları kapatmak için,
  • Dişlerin kısa olduğu durumlarda, dişlerin boylarını uzatmak için,
  • Dişlerin üzerinde, dişin rengini bozan oluşumları ve renklenmeleri yok etmek için,
  • Dişlerin pozisyon olarak içeride olan durumlarda, dişleri öne almak için,
  • Dişlerin yüzeylerinde aşınmaların çok olduğu durumlarda, bu yüzeyleri kapatmak için,
  • Ön dişlerin kırık vakalarında, kırık tamirleri için.

Kliniğimizde uygulanan diş tedavilerine ait görselleri incelemek için İnstagram adresimizi takip edin.

Bonding Dolgu Uygulaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Bonding dolgu uygulaması, diş yüzeyinin temizlenmesi ve hazırlanmasıyla başlar. Daha sonra, doğal diş renginde bir dolgu malzemesi dişe uygulanır ve özel bir ışıkla sertleştirilir. Son olarak, dolgu işlemi bitirilir ve diş şeklinin görünümü düzeltilir.

Bonding dolgu uygulaması, uygun şekilde bakıldığı takdirde 5 ila 10 yıl arasında dayanabilir. Ancak, dolgunun dayanıklığı kişinin ağız hijyenine, dişlerin kullanımına ve dolgunun konumuna bağlıdır.

Bonding dolgu uygulaması, dişlerinde çeşitli kusurlar olan herkes için uygun olabilir. Ancak, dişlerinde büyük çürükler veya hasarlar olan hastalar için daha kapsamlı bir tedavi gerekebilir.

Evet, bonding dolgu uygulaması ile dişlerin rengi değiştirilebilir. Doğal diş renginde bir dolgu malzemesi kullanıldığı için dolgu dişlerin rengine uyum sağlayacaktır. Bu nedenle, dişlerin daha beyaz veya daha koyu bir renge sahip olması için bonding dolgu uygulaması tercih edilebilir.

Online Hızlı Randevu