Diş Beyazlatma Yöntemleri

roundline
İçindekiler

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş olan dişlerin renklerini birkaç ton açmak için uygulanan bazı özel ilaçlar ile yapılan yöntemlerdir.

Diş beyazlatma, işlemi genel olarak 40 dakikalık süre için yapılan bir işlemdir. Bu işlem esnasında dişlerde çok nadir olarak hassasiyet olur. Beyazlatma işleminin olacağı gün dişler mümkün ise macun kullanmadan fırçalanmalıdır. Çünkü diş macunun içinde ki kimyasal materyaller beyazlatma işleminin etkili olmasını az da olsa önler. Beyazlatma işleminden sonra ise macunu kullanılabilir. Ama beyazlatma işleminden sonra ilacın etkisi yaklaşık 24 saat devam etmektedir. Bu nedenle bu süreler içinde renkli sıvı ve renkli besinler tüketmemekte fayda vardır. Çok soğuk ve çok sıcak besin ve içeceklerden uzak durmak gerekir.

Beyazlatma işleminden sonra oluşan hassasiyet ilk gün devam edebilir. Ertesi gün kesinlikle devam etmez. Dişlerde herhangi bir hasar oluşturmaz. Uygulama doğru yapıldığında dişe hiçbir zarar vermez. Diş rengi sarı tonlarında olan kişilerde dişin rengi çok fazla açılır. Renk gri tonlarda ise renk açılmakta inat edebilir.

Dentway Diş Kliniği

Diş hekimi tarafından klinikte veya diş hekiminin önerdiği uygulamalarla evde yapılabilen diş beyazlatma yöntemlerinin işlemi ile dişler 2–4 ton açılarak beyazlatma elde edilebilmektedir.

Diş Hekimlerinin Beyazlatma Yöntemleri

Diş taşı temizliği, dişlerin dış kısımlarında bulunan çay, kahve, sigara vb. etkenler nedeniyle oluşan renklenmelerin diş hekimi tarafından mekanik aletlerle temizlenmesidir. Dişlerin içine nüfuz etmiş lekelenmeler ve dişin içerisinde doğuştan var olan renklenmeler ise ancak diş beyazlatma yöntemleri ile açılabilmektedir. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz, piyasada satılan beyazlatma ajanlarını ezbere kullanmamanız en doğrusudur.

Beyazlatma Yöntemleri İki Şekilde Uygulanır

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemleri; Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişi için hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine karbamit-peroksit esaslı jeller konularak yapılan ve kişinin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir beyazlatma işlemidir. Ortalama 5–7 günde istenilen beyazlatma sağlanabilmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemleri; Diş hekimi muayenehanesinde 1 saat içerisinde gerçekleştirilebilen, basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu beyazlatma yönteminde yüksek konsantrasyon da beyazlatma ajanı kullanılmaktadır. Bu sayede çok hızlı bir şekilde çoğu zaman tek seansta dişlerin renginde açılma sağlanabilmektedir. Yüksek konsantrasyon da olmaları dişlere kesinlikle zarar vermez.

Dişler Ne Kadar Beyazlar?

Dişlerin beyazlama derecesi öncelikle başlangıç renklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Diş beyazlatma yöntemleriyle, sarı tonlu dişler kolaylıkla 2–6 ton beyazlayabilirken, yeşil ya da gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır.

Dişler Beyazlarken Zarar Görür mü?

Dişlerde herhangi bir hasar oluşturmaz. Sadece geçici olan bir hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet yaklaşık 1 gün sürebilir.

Dişlerim Çatlak Ama Beyazlatma Yaptırabilir miyim?

Çatlak olan dişlerde de diş beyazlatma yöntemleri kontrollü olarak yapılabilir.

Beyazlatma İşlemi Herkese Uygulanabilir mi?

Hamilelerde ve emziren annelerde diş beyazlatma yöntemleri uygulanmaz. Ayrıca 18 yaş altı gençlerde bu uygulama yine yapılmaz. Büyüme gelişiminin tamamlanmasından sonra işlem uygulanır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Diş beyazlatma, 16 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Ancak, hamile kadınlar, emziren anneler ve diş eti hastalığı olanlar diş beyazlatma işleminden önce mutlaka doktorlarıyla görüşmelidirler.

Diş beyazlatma işlemi genellikle ağrısızdır. Ancak, bazı insanlarda hassasiyet ve ağrı hissi oluşabilir. Bu nedenle, diş hekimi beyazlatma işleminden önce hastanın ağrı ve hassasiyet duyabileceği bölgelere özel bir jelle uygulayabilir.

Diş beyazlatma işlemi, kullanılan yönteme bağlı olarak 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. Diş hekimi tarafından ofiste yapılan beyazlatma işlemleri genellikle daha kısa sürede tamamlanırken, evde kullanılan ürünlerin işlem süresi birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilir.

Diş beyazlatma yöntemleri, evde uygulanabilen over-the-counter ürünler (eczane ürünleri), diş hekimi tarafından ofiste uygulanan beyazlatma işlemleri ve diş hekiminin özel olarak hazırladığı kişiye özel beyazlatma ürünleri şeklinde üç ana gruba ayrılabilir.

Online Hızlı Randevu