İçindekiler

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, adından da anlaşılacağı gibi kişiye özel olarak hazırlanan bir tasarımdır. Eğer gülüş tasarımı kişiye özgü hazırlanmazsa estetikten söz etmek pek mümkün olmaz. Aynı zamanda hep birbirlerinin aynısı dişlere sahip insanlar oluşur. Bu nedenle renk seçimi, model çalışması, estetik plan, diş eti estetiği gibi çalışmalar kişilere özgü olarak yapılır. Bu çalışmalar sayesinde gerçek sanatsal bir çalışma ortaya çıkar ve kişinin gülüşü kendisine özel olur. Bu çalışmalardaki önemli yardımcımız dijital planlamadır. Dijital planlama çalışması fotoğraf çekimiyle başlar ve kişinin tüm kayıtları bilgisayar ortamına alınır.

Gülüş tasarımı, yukarıda da belirttiğimiz gibi fotoğraf çekimleri ile başlar. Bu fotoğraflar bize durum analizi yapmamızı ve tüm detayları görmemizi sağlar. Sonrasında ise hekim ve hasta diyaloğu gerektirir. Bu diyaloglar sayesinde ise beklentiler karakter analizi ve kas analizi yapılmış olur. Birbirinin aynısı dişler ile estetik bir tasarımdan söz etmek mümkün değildir. Bu sebeple tasarımın kişiye özgü olup özgün bir model çalışmak gerekir. Diş hekimliğinin sanat kısmı burada kendini gösterir. Tüm çalışmalar tamamlandığında, diş beyazlatma yöntemleri de uygulanabilir.

“Gülüşümü Beğenmiyorum”

Gülüş tasarımında önemli konu kişinin gülüşündeki beğenmediği konuların ne olduğunu belirlemek ve ona göre tasarımı yapmaktır. Bunun için önce mevcut durumun fotoğrafı çekilip bilgisayar ortamında hataların ne olduğu ve ne olması gerektiği kişi ile tartışılır. Karara bağlanan estetik düşünceler hemen hayata geçirilir.

Nasıl mı?

Önce dijital ortamda bu sağlanır. Daha sonra ise ağızda çalışma yapılmaya başlanır. Ağızda diş renginde özel macun gibi materyaller sayesinde dişler üzerinde çalışma tamamlanır ve porselen dişler yapılmadan önce tasarım ağızda gösterilir. Bu sayede hekim ve hasta arasındaki uyum veya uyumsuzluk ortaya çıkar. Her iki tarafında hayallerinin ne olduğu vücut bulur. Cisme dönüşen tasarım üzerinde tartışılarak sonuca gidilir.

Manken Gülüşü

Öncelikle size bu gülüşün nasıl olduğunu anlatmalıyız. Çünkü mankenler bu gülüş için eğitim altında çalışırlar. Gülüş için öncelikle ağzımız açık olmalıdır ki üst dişlerinizin görüntüsü ve beyazlığı ortaya çıksın. Hatta diliniz biraz geride konumlanıp sanki üzerinde bir şeker varmış gibi konumlanmalıdır. İşte tam bu esnada alt keser dişlerin sadece uçları görünür olup alt dudak diğer dişlerin görünmesini engeller.

Yukarıda anlattığımız manken gülüşü çalışmasını bitirdikten sonra gerisi artık size bir tasarım yapılarak dişlerin hazırlanmasına kalır. Tasarımdan sonrası ise işin geri kalan kısmıdır. Önemli olan bu taslağın hazırlığıdır.

Tamamen Gülüş Tasarımına Odaklanacak Olursak

Estetik diş hekimliğinin günümüzdeki popüler kelimeleri “Gülüş Tasarımı” ya da “Gülüş Estetiği” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dijitalin Etkisiyle Gülüş Tasarımı

Kişinin yüz hatları, dudak kalınlığı, cinsiyeti, ten rengi gibi bir çok faktörün bir arada değerlendirilip bunların sonucunda elde edilen bir multidisipliner çalışma sonucu ortaya çıkmaktadır. Gülüş tasarımı ve estetik tabiki kişiden kişiye farklılık gösteren bir kavramdır. Fakat doğadaki her şey de olduğu gibi dişlerde de bir altın oran bulunmaktadır. Altın orana bağlı kalarak ve az önce belirttiğimiz faktörleri de dikkate alarak hasta-hekim-teknisyen ortak çalışması sonucu bir tasarım elde edilebilmektedir.

Gülüş tasarımı yapabilmek için bir takım protokoller bulunmaktadır. Öncelikle hastanın özel fotoğraf makineleri ile resimlerinin çekilmesi gerekir. Ayrıca hastanın teşhis amaçlı ve gülüş tasarımının yapılabilmesi için ölçülerinin alınması gerekir. Hastanın estetik beklentileri hekim tarafından teknisyene aktarılır ve çekilen fotoğraflar dikkate alınarak teşhis modeli üzerinde bir çalışma yapılır. Yapılan gülüş tasarımının üstünden bir kalıp alınarak hastaya deneme yapılabilecek silikon materyali meydana gelmiş olur.

Geçici diş malzemeleri sayesinde hazırlanan tasarım ağız içinde uygulanır. Böylece dişlerde en ufak bir aşındırma yapmadan %90 oranında sonuca yakın bir gülüş tasarımı elde edilmiş olur. Bu safhada daha tedavi hiç bir şekilde başlanmadan hasta ve hekim arasında final tedaviye yönelik beklentiler netleşmiş olur. Sonuç olarak gülüş tasarımı çalışması gülüş estetiğinin hasta ve hekim tarafından değerlendirilmesini sağlayan güzel bir ön çalışmadır. Eğer hasta tarafından onay verilirse bu yönde gerekli diş aşındırmaları hekim tarafından yapılır, ölçüler hazırlanır ve 7-10 gün içerisinde estetik porselenler kalıcı olarak yapıştırılır.

Son zamanlarda gülüş tasarımının bilgisayar ortamında dijital olarak yapıldığı programlar piyasaya sürülmektedir. Bu programlar ile gülüş estetiğinde, hastaya işlem yapmadan dijital olarak ekranda olası sonuca yakın bir final gösterilebilir. Fakat yine de hastaların büyük çoğunluğu ağız içerisinde final görüntünün nasıl olduğunu görmek istemektedirler.

Gülüş estetiğinin ideal şekline kavuşmasını sağlayan gülüş tasarımı çalışmasının hastaya maddi olarak bir yansıma olmaktadır. Bu durumun sebebi hekim ve teknisyen bu aşamalarda hastaya bir emek ve zaman harcamaktadırlar. Bu tasarımların fiyatları kliniklerin bulundukları semt, çalıştıkları teknisyenin kim olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Gülüş tasarımı yaptıracak bireylerin mutlaka işlem öncesinde gerekli birimler tarafından bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Peki Gülüş Tasarımı Maliyetli Bir Operasyon Mudur?

Gülüş tasarımının maliyetleri tedavi tekniğine, tedavi yöntemlerinin çeşitliliğine, hastanın ağız yapısına, düzeltilmesi gereken sorunlara, doktor seçimine, tedavinin klinik ya da hastane ortamında yapılması gibi unsurlara göre dahi değişkenlik gösterir. Hangi tedavi tekniğinin uygulanacağı tedavinin maliyetini etkileyen önemli noktadır. Gülüş tasarımı için bazen sadece hastanın dişlerinin beyazlatılması ya da basit birkaç tane estetik dolgu bile yeterli olabilirken bazı durumlarda ise çok daha komplike ve multidisipliner yaklaşım gerektiren bir tedavi sürecine ihtiyaç duyulabilir. İçerisine diş-diş eti estetiği, implantlar, kanal tedavileri de girebilir. Bu da elbette ki maliyetleri etkiler. Gülüş tasarımı farklı tedavileri içeren ve belirli aşamalardan oluşan bir süreçtir.

Gülüş Tasarımı Sonrası Düzenli Operasyon Geçirmek Gerekir Mi?

Yapılan tedavilerin kalıcı olması ve yeniden kapsamlı süreçlerin yaşanmaması için hem hekime hem de hastaya görevler düşüyor. Dental restorasyonların başarılı bir şekilde uzun yıllar ağızda kalabilmesi için hekime düşen görev; detaylı bir şekilde çalışarak doğru tedavileri uygulamaktır. Hastaya düşen görev ise dişlerinin bakımını düzenli bir şekilde yapmasıdır. Düzenli fırçalamalı, ara yüzey temizliği yapmalı ve ortalama 6 ayda bir olacak şekilde diş hekimi kontrollerine gitmelidir. Bu süreçlere dikkat edildiği takdirde tedavilerin ömrünü kesin olarak uzamaktadır. Kontrol seanslarında olası bir eksiklik ya da yeni başlayan bir sorun hızlı bir şekilde tedavi edilir.

Gülüş Tasarımı ile Hollywood Smile Aynı İşlemleri Mi İçerir?

Hollywood Smile estetik gülüş tasarımıdırHollywood Smile ile dişeti, diş, dudak uyumu sağlanarak kişiye uygun gülümsemeyi ve dental estetiği elde etmeniz hedeflenir.

Nasıl bir gülüşe sahip olmanız gerektiği, cinsiyet, yaş, yüz hatları, dudaklar, diş etlerinin yapısı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. Hollywood gülüş tasarımıyla, kişinin mevcut diş yapısının porselen kaplama çeşitleri ile az düzeyde diş sert dokusundan madde kaybı sağlanarak düzeltilmesi, eksik dişlerin yerine implant yapılması, diş eti estetiği uygulamalarıyla diş etleri ve diş arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi, doğal ve orantılı şekilde pembe-beyaz (diş-diş eti) estetiğine sahip sağlıklı bir gülümseme hedeflenir. Yani kişiye özel bir gülüş tasarımı yapılır.

Gülüş Tasarımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Gülüş tasarımı, dişleri estetik olarak iyileştirmek isteyen herkese uygulanabilir. Ancak, diş sağlığı açısından uygunluğunun değerlendirilmesi için öncelikle bir diş hekimi muayenesi yapılması önerilir.

Gülüş tasarımı işlemi, dişlerin durumuna ve yapılacak müdahalelere bağlı olarak değişebilir. Basit bir işlem birkaç saatte tamamlanabilirken, daha kapsamlı bir gülüş tasarımı işlemi birkaç hafta ya da aylık bir süreyi gerektirebilir.

Gülüş tasarımı işlemi, hastanın diş hijyenine, tüketilen sigara, kahve, çay gibi ürünlere ve diş hekimi tarafından kullanılan materyallere bağlı olarak değişebilir. Ancak, genellikle 5-10 yıl arasında etkili olabilir.

Gülüş tasarımı işlemi için birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemler arasında diş beyazlatma, diş kaplama, diş tel takma, diş implantı, diş çekimi, diş dolgusu ve diş eti operasyonları gibi işlemler yer alır. Diş hekimi, hastanın durumuna göre uygun yöntemi belirler.

Online Hızlı Randevu