Zirkonyum Diş Kaplama

roundline
İçindekiler

Zirkonyum Diş Kaplama

Diş Hekimliğinde diş estetiğinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Gelişen yeni teknolojiler sayesinde estetik diş uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Günümüzde dişlerin kuronla kaplanmasında uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler yerini artık zirkonyum alt yapılı porselenlere bırakmaktadırlar.

Zirkonyum diş kaplamaları, ışığı geçirebilmeleri sayesinde eski metal diş kaplama uygulamalarına göre çok daha estetik bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca zirkonyum diş kaplamalarının dişeti ile uyumları çok iyidir. Metal destekli kaplamaların aksine dişetinde hastalık veya alerjik bir probleme kesinlikle neden olmazlar.

Zirkonyum alt yapılı porselenlerde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal ve estetiktirler, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar dirençlidirler. Bu nedenle zirkonyum esaslı porselenler ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.

LAVA zirkonyum kaplamalarda, marka 3M ESPE firmasına ait olan LAVA markasıdır. Lava zirkonyumestetik bir kaplama yapma şansı sağlar. Ayrıca sertifikalı ürün olduğu için hangi madenden çıkarıldığı ve doğada hangi elementle beraber bulunduğu gibi konularda detaylı bilgi vardır. Bu sayede ağızda kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Neden Zirkonyum Porselen Tercih Edilmelidir?

Zirkonyum esaslı porselenlerin ışık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz.

Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişeti renklenmeleri zirkonyumda kesinlikle görünmez.

%99 doku dostu bir materyal olduğu için alerjik değildir. Metal destekli protezlere göre genel vücut sağlığı açısından daha avantajlıdır.

Isı yalıtma özelliği çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlerden daha az ısı iletirler. Bu sayede zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti oluşmaz.

900 -1200 mega paskallık yüksek dirençleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de güvenle kullanılabilirler. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar da zarif ve estetiktirler.

Alttan gelen diş rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Oldukça hassas bir çalışma ile üretildiklerinden kesilmiş diş yüzeyine birebir uyum gösterirler. Bu sayede zirkonyum porselen ile diş arasında bakterilerin sızabileceği bir aralık kalmadığı için aradan çürük oluşumuna izin vermez.

Ağızda tat alma duyusunda bozukluğa, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı materyallerdir.

Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilirler

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Zirkonyum diş kaplama, dişlerinde şekil bozukluğu, lekeler, çatlaklar veya aşınma olan herkese uygulanabilir. Ancak, diş sağlığı açısından uygunluğunun değerlendirilmesi için öncelikle bir diş hekimi muayenesi yapılması önerilir.

Zirkonyum diş kaplama, dişlerinde şekil bozukluğu, lekeler, çatlaklar veya aşınma olan herkese uygulanabilir. Ancak, diş sağlığı açısından uygunluğunun değerlendirilmesi için öncelikle bir diş hekimi muayenesi yapılması önerilir.

  • Zirkonyum diş kaplama yapımı için öncelikle dişlerin ölçüleri alınır ve laboratuvar ortamında özel bir şekilde üretilen zirkonyum malzeme, diş yüzeyine yapıştırılır.

Zirkonyum diş kaplama, diğer kaplama malzemelerine göre daha dayanıklıdır. Bu kaplamalar, normal dişler gibi aşınmaya ve baskıya karşı dayanıklıdır ve uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Online Hızlı Randevu