Sıcak yaz günlerinin geride kalmasıyla eski temposuna dönen hayatlarımızda kişisel ihtiyaçlarımız tekrar ön plana çıktı. Bu ihtiyaçların sizin için belki de en hissedileni her yemek yediğinizde, her güldüğünüzde veya her aynaya baktığınızda gördüğünüz ve iç geçirdiğiniz ama hep ertelediğiniz, artık düzeltilmesi, ya da sadece daha da güzelleştirilmesi gereken şey dişleriniz.

Sizce dişleriniz eski günlerdeki gibi beyaz, sağlıklı ve muntazam mı? Yoksa renkleri çay kahve lekeleri yüzünden değişti mi? Belki de uçlarında çentikler ve kırıklar var ve artık siz konuşurken görünmeyecek kadar kısaldılar…

Ya da belki de diş etleriniz çekildi ve dişlerinizin diş etlerinize yakın kısımlarında daha koyu renkte sarımtırak çentikler oluştu. Belki de her yediğiniz şey çok soğuk olmasa bile dişleriniz de ciddi bir üşüme hissi veriyor. Demek ki artık diş doktoruna gidip şöyle güzelce bir bakım yaptırmanın zamanı gelmiş, ne de olsa gönlünüzce gülmek ve yemek yemek sizin de hakkınız. İşte tam bu noktada biz devreye giriyoruz ve size o istediğiniz gülüşü kazandırmak için işe koyuluyoruz.

Adım Adım Yapacaklarımız;

İlk etapta detaylı olarak muayenenizi yapıyoruz, röntgenler çekiyoruz, diş köklerinizin ve dişleriniz çevreleyen kemiklerinizin sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra diş taşlarınızı temizliyoruz ve başlangıç bakımını bitirmiş oluyoruz. Şimdi sıra ihtiyaçları tespit etmeye ve bunlara yönelik tedavi seçenekleriniz konuşmaya geldi.

Bu süreç bizim kliniğimizde şöyle işler: Öncelikle başlangıçtaki diş durumunuzu gösteren fotoğraf ve video kayıtları alınır. Bu kayıtlara sizinle birlikte bakarak değerlendirmeler yapılır ve sonuçta tedavi alternatifleri üzerine çalışmalar yapmaya başlarız. Dijital ortamda hazırlayacağımız gülüş tasarım örnekleriyle gerçek ihtiyacınızı belirleriz ve sizin için en uygun tedavi modelini ihtiyaçlarınıza göre modifiye edip uygulamaya geçeriz.

Bu tedavi modellerinden en çok uyguladıklarımız ise şöyle: Eğer dişleriniz ile ilgili tek sıkıntı renkleriyse sadece ofis tipi beyazlatma işlemi ile tek seansta bu sorunu çözmemiz mümkün. Bu işlem için diş taşlarınız temizlendikten sonra diş etleriniz özel kapatıcılar yardımı ile koruma altına alınır ve dişlerinize uygulanan özel jel karışımlar yardımıyla beyazlatma işlemine geçilir. Jeller kimi zaman bir ışık kaynağı yardımıyla aktive edilir, bu işlem halk arasında “lazerle diş beyazlatma” olarak bilinir.

Ofis tipi beyazlatma oldukça net renk açılmaları sağlar. Sonrasında ise destekleyici ürünler ile yeni diş renginiz uzun süre korunabilir. Süpermarketlerde satılan ve çok ciddi renk açılmaları vaat eden beyazlatma ürünleri kişiye özel olmadığı gibi diş etlerine zarar verme riski taşırlar ve faydalanayım derken zarar görmenize sebep olabilirler.

Dişlerinizin renkleri açılsa bile gülüşünüzde hâlâ sevmediğiniz bir şeyler var. Galiba dişetleriniz siz gülümseyince biraz fazlaca görünüyorlar. Hâlbuki dişlerinizin biraz daha ön plana çıkması gülümsemenize çok daha fazla estetik değer katacak. İşte bu noktada getirdiğimiz çözüm yumuşak doku lazerinin yardımıyla olacak. Diş etlerinizin dişlerinizi fazla kapatan kısımları tıpkı dantel işler gibi ya da hanımların manikür işleminde yaptırdıkları gibi diş yüzeyinden uzaklaştırılır.

Lazer sayesinde hiç bir acı duymadan dişlerinizin gerçek boyu ortaya çıkar. Açığa çıkan diş yüzeyi gerek görülmesi halinde estetik dolgular ile daha da belirginleştirilebilir. Böylelikle daha sağlıklı görünen şık ve beyaz bir gülüşe sahip olursunuz, üstelik tek seansta!

Aslında diş etlerinizin görüntüsünden şikayetiniz yok ama dişlerinizin boyları zaman içinde öyle kısalmış ki konuşurken üst dişleriniz çok az görünüyor ya da görünmüyor, ya da dişlerinizin şeklinde ki çapraşıklık, aralarındaki boşluk çok rahatsız edici olmaya başladı. Bu nokta da ise gülüş tasarımı, yaprak porselenler ve zirkonyum kaplamalar devreye giriyor.

Gülüş tasarımı, dişlerinizin üzerinden herhangi bir aşındırma yapmadan bonding ve kompozit dolgu sistemleriyle dişlerinizin şekillerinde yapılan düzeltmeleri kapsar. Bu şekilde tasarlanan yeni gülüşünüz hakkında sizin ve isterseniz yakınlarınızın fikirleri alınır, rötuşlar yapılır ve ideal estetik gülüşünüz belirlenir.

Karşılıklı olarak ideal gülüşünüze karar verdikten sonra, dişlerinizde yapılması planlanan düzeltmenin boyutuna göre gerekiyorsa aşındırmalar yapılır, yaprak porselenler ile veya yalnızca kompozit dolgular ile ideal gülüşünüz kalıcı hale getirilir. Zirkonyum kaplamalar ise dişlerinizde eski dolgular ve çürüklere bağlı ileri derecede madde kayıpları olması durumunda başvurduğumuz, metal içermeyen, dişlerinizi çepeçevre saran restoratif malzemelerdir.

Yaprak porselenler ve zirkonyum kaplamalar laboratuvarda yüksek ısı ile hazırlanırlar ve bu sebeple natürel dişlerimizin sahip olduğu şeffaf görüntüyü ve parlaklığı daha iyi taklit ederler. Aynı sebeple dayanıklılıkları da çok yüksektir ve kırılmalara karşı çok dirençlidirler. Yani yaprak porselenleri yaptırdıktan sonra ısırarak elma yemeye devam edebilirsiniz.

Yukarda saydığımızı tedavi modellerinin farklı kombinasyonlarına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz, dişleriniz hem sarı hem çapraşık olabilir, belki de beyazlatma ve sadece ön dişlerinize yapılacak yaprak porselenler yeterli olacak. Hangi probleme sahip olursanız olun artık nasıl çözüleceğini biliyorsunuz ve doya doya gülmek sizin de hakkınız.

Artık harekete geçebilirsiniz!

Dt Aysun KAYA YÜKSEL
Dentway Diş Klinikleri