dentway-logo-son

Bio Diş Dolgusu Ne Demektir?

roundline

Bio Diş Dolgusu Ne Demektir?

Bio diş dolgusu, içerisinde metal olmayan estetik görünümde olan beyaz dolgulardır. Bio dolgular içeriğinde metakrilat monomerlerini içermez. Bu dolguların en büyük avantajı dişin doğal görünümüne uygun olarak yapılmasıdır. Her kişinin diş yapısı ve rengine uygun renkte seçilerek dolgu işlemi gerçekleştirilir. Bu da dişin estetik görünümüne katkı sunar.

Bio dolguların renk seçeneği günümüzde çok zengindir. Pek çok farklı renkte dolgu işlemi bu tür diş dolgularında yapılabilmektedir. Bu da bireylerin diş rengine ve yapısına en yakın diş dolgu renginin kullanılmasını, dolayısıyla doğal görünüme en yakın şekilde olmasını sağlamaktadır.

Bio Diş Dolgularının İçeriği

Metal diş dolgularının yerine tercih edilen bio diş dolgularının içeriği de günümüzde tartışma konusu olmuştur. Doğal diş yapısına en yakın renkte olan bio yani organik diş dolgularının içeriğinde genel olarak MMA türevi olan BPA maddesi bulunur. Bunun yanı sıra bio dolgular içeriğinde slika doldurucular, dimetakrilat monomerleri, dimetilgloksim ve fotoiniyatör bulundurur.

Amalgam dolguların içeriğindeki maddelerin yan etki yapma olasılığı bulunduğundan  bu tür dolguların içeriği günümüzde hala tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Diş estetiği açısından mükemmel kabul edilebilecek amalgam dolgular bazı komplikasyonlar içerdiği için diş dolgusunda güvenli kullanım konusunda akıllarda soru işareti olmaya devam etmektedir.

Kompozit dolgulardan istenilen olumlu olguyu elde etmek için dolgunun uygulama aşamasının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Dolgu yapılırken ışık yoğunluğunun doğru seçilmesi, ışıkla sertleşme süresine ve  malzemenin yüzeyi ve ışık kaynağına arasındaki araya dikkat edilmesi, kompozit markası, raf ömrü gibi  durumların göz önünde bulundurulması gibi durumlara dikkat edilmesi durumunda bu tür dolgulardan daha iyi sonuç alınabilir.

Bio Diş Dolguları Dayanıklılık Açısından Nasıldır?

Bio diş dolguları diğer diş dolguları gibi dayanıklılık açısından maksimum özelliğe sahiptir. İçeriğinde seramik yapıtaşı olan slika tanecikleri bulundurur. Yüzey sertliği en iyi derecededir. Basınç dayanımı da yüksektir. Kişinin kendi dişi kadar sağlam olan organik diş dolguları estetik açıdan tercih edildiği gibi dayanıklılık açısından da tercih edilen diş dolgulardır. Yapılan testlerde başarı durumu tespit edildiğinde bu tür dolguların yüksek ivme gösterdiği saptanmıştır.  Bu da organik diş dolgularına olan güveni arttırmaktadır.

Organik diş dolguları diğer diş dolguları gibi uygulanır. Dayanıklılık süresi ve durumu tespit edildiğinde bu tür dolguların çok fazla zorlama ve dış etkiler olmadığı müddetçe ömrünün uzun olması tahmin edilir. Biyouyumluluk açısından bakıldığında uzun ömürlü ve maksimum düzey uyumluluğa sahiptir. Normal diş dokusu kadar sağlam yapıda olması bu tür dişlerin kırılma ya da düşme gibi durumlarının en alt seviyede olduğunu kanıtlamaktadır.

Bio Diş Dolgusu Yaptıran Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bio diş dolgusu yaptıran kişiler diğer diş dolgularında olduğu gibi bu tür dolgularda dikkatli bir şekilde kullanıma dikkat etmelidir. Her ne kadar dayanıklılık ve biyouyumluluk açısından olumlu ve başarılı bir durum saptanmış olsa da dişin ömrünü uzatmak ve daha kaliteli şekilde kullanım sağlamak amacıyla bu tür diş dolgusu yaptıran kişiler dişlerine dikkat etmeli, darbelerden, sert cisim koparma ya da kırma gibi durumlardan sakınmaları gerekir. Aksi durumda dolgunun kırılma, düşme gibi durumları söz konusu olabilir. Olası risk faktörlerini en aza indirmek adına kompozit diş dolgusunu dikkatli şekilde kullanmakta yarar vardır. Yeterli izolasyonun sağlanıldığı durumlarda bu tür dişlerin uzun süre kullanımı mümkündür.

Bio Dolguların Diğer Diş Dolgularına Göre Avantajı Nedir?

Bio dolgular başta estetik görünüm açısından diğer amalgam ya da gümüş diş dolgularına göre daha avantajlıdır. Bunun dışında diğer dolguların içeriğinde civa bulunduğu için bu civanın bir şey ısırırken ağza ve oradan vücuda sızması olasıdır. Bu da sağlık açısından bir takım riskleri barındırabilir. Bu tür dolgulardan rahatsızlık duyuyor ve sağlığınıza şansa bırakmak istemiyorsanız amalgam dolgularınızı çıkarttırabilirsiniz. Smart tekniği ile amalgam dolguların sorunsuz ve güvenli bir şekilde çıkarılması sağlanabilir.

Bio dolgularda sızdırma olayı ise diğer dolgulardaki gibi yüksek oranda değildir. Bu bakımdan bu tür dolguları tercih etmek sağlık açısından çok daha güvenli olabilir. Sağlıklı bir dolgu tekniği için metal ya da gümüş diş dolguları yerine risk açısından az olan bio diş dolguları tercih edilebilir. Böylece diş dolgu tekniğinde hastalar için çok daha güvenli bir yöntem seçilebilir. Dişinizde metal dolgular varsa smart tekniği ile kolay şekilde dolgunuzu çıkartabilir ve yerine çok daha güvenli ve kullanım riski az olan bio diş dolgularını kullanabilirsiniz.

Online Hızlı Randevu