Çene Ağrınızın Dişlerinizin Taşlanması Sonucu Olabileceğini Biliyor Muydunuz?

Yüz ve dişlerde bazen atipik ağrı dediğimiz bir durum olabilir. Atipik ağrı; ağrının kaynağının belli olmadığı durumlar için kullanılır. Bazen çenede bazen de dişlerde hiçbir neden olmadan ağrı oluşabilmektedir. Kimi zaman da basit bir nedenden dolayı ağrıyı farklı algılayabiliriz. İşte diş taşlarına bağlı olarak bazen çene kemiğinde veya dişlerde ağrı veya hassasiyet olabilir. Bu ağrı diş taşının dişetine yaptığı baskı ve dişin köküne doğru ilerleme durumu ile ilintilidir.

Diş taşları dişlerin etrafında ve ilk oluşmaya başladıklarında ise dişetinin üstünde olurlar. Uzun süre diş taşları temizlenmez ise diş taşı dişetinin altına yani dişin köklerine doğru ilerleme eğliminde olur.

Diş taşının kökü sarmaya çalışması ile dişi bir yaka gibi saran dişeti dişten ayrılmaya başlar. Dişten ayrılan dişetlerinden dolayı bir izolasyon problemi olur ve termal etkilerden diş etkilenmeye başlar. Yani hasta soğuk veya sıcak yemek yediğinde diş hemen algılar ve ağrı olarak belirti verir. Bu ağrılar da çene kemiğine veya çenenin tümüne yayılabilir. Bazen de tüm yüze vurabilir.

Bu tür çene ağrıları iyi değerlendirilmelidir. Basit bir diş taşı genel bir yüz ağrısına sebebiyet verebilir.