Çeneden Çıkan Kist İçin Hangi Doktora Gitmeliyim? diye düşünen kişilerin çene cerrahisine gitmeleri gerekir. Kişilerin çenesinde birçok bakteri bulunur. Gözle görülmeyen ancak mikroskopla görülebilen bu mikroplar ağzımızda gün boyu bizimle beraberlerdir. Bu mikroorganizmalar kişinin ağız içini meşgul ederek kişinin ağzında çeşitli yara ve şişliklerin oluşmasına neden olur. Bu durum kişiye zamanla zarar verir.

Bu durum tıp biliminde çeneden çıkan kist yani çene kisti olarak geçer. Çene kistleri erken fark edildiğinde iyi bir sonuç elde edilir. Erken teşhisteki hastalık kişide iyi huylu olarak seyreder.

Erken teşhis edilen hastalık kişinin hayatını oldukça olumlu bir şekilde etkiler ve erken teşhisten sonra kişide gerekli test ve tetkiklerden sonra kişiye uygun tedavi ve yöntemler yapılır.,

Çene Kisti ve Operasyonu

Çene kisti rahatsızlığı olan kişiler tedavi olmaya gittikleri zaman hastaya test ve tetkiklerden yapılır. Bu testler cerrahi doktor tarafından incelenerek değerlendirme yapılır. Daha sonra kanal tedavisi uygulanarak anestezi işlemi uygulanarak kişinin diş eti uyuşturulur.

Uyuştuğuna emin olduktan sonra kişinin ameliyat işlemi uygulanır. Daha sonra ağrısız bir şekilde kişinin çenesinde bulunan kist alınır. Diş etinin altında bulunan kemik kaldırarak kişinin kist temizleme işi son bulur.

Çene Kisti İçin Önlem

Kişilerin ağız bakımlarına dikkat etmedikleri süreçte ortaya çıkan bir rahatsızlık olan çene kisti ortaya çıkar. Ağız içindeki deri bakteriler yüzünden yapması gereken işlevini yapamaz. Sigara ve diğer ağız sağlığını bozan yiyecek ve içecekler çene kistine neden olduğu için kullanılmamalıdır.

Sağlıksız beslenme ve ağız sağlığını bozan gıdalar kişinin diş etlerinin kanamasına neden olur. Bunlar başlıca süt, peynir gibi protein ağırlıklı yiyeceklerdir. Ağız ve diş sağlığı için günde üç kez dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Tercih edilen fırçalar daima yumuşak bir yapıya sahip olmalıdırlar.

Çene Kisti ve Görünümü

Kişide ortaya çıkan çene kisti erken teşhis edildiği zaman yerinden çıkarılıp alınabilir. Ameliyat sonrası doktorun çenekistitedavisi olan hastasına verdiği ilaçlar mutlaka düzenli ve doğru şekilde almalıdırlar. Bununla beraber kişi ameliyat sonrasında da ağız ve diş sağlığına oldukça dikkat etmelidir. Aksi takdirde çene kisti tekrarlar ve hastada daha büyük yaralar ve daha büyük şişlikler meydana gelir.

Bu şiş ve yaralar kişinin günlük aktivelerini oldukça kısıtlar. Kişinin yemek yemesinive konuşmasını büyük ölçüde kısıtlar. Ağızda oluşan yara ve şişlikler kişiye estetik görüntü vermemekle birlikte kişi her aynaya baktığında görsel açıdan kendinde rahatsızlık duyduğu için bu piskolojik olarak kendini rahatsız hisseder. Kişinin özgüvenini elinden alan bu rahatsızlık kişiyi çenekistiameliyatıolmaya iter.

Çene kisti ameliyatını ve ameliyattan önceki sorunları yaşamamak adına kişi kendince tedbirlerini almalıdır. Kişi düzenli olarak ağız ve diş sağlığını ilgilendiren test ve tetkikler yaptırarak bunu uzman kişilere inceletmelilerdir.

Çene Kisti Çeşitleri

Kemik ya da yumuşak dokuda olan etrafı doku kaplı boşluklara kist ismi verilir. Kistler oluştukları ortamda zamanla yavaş yavaş büyüme kat ederler. Vücudumuzun hemen hemen her bölgesinden çıkan kistler kişinin çenesinde de çıkabilir.

Bu kiste özellikle ağız içinde oldukça sık rastlanırken patolojik bir etken olması da oldukça yüksek bir ihtimaldir. Çeneden çıkan kist genellikle dişlerden kaynaklı bir sorun iken bazı durumlarda ağız içindeki yumuşak dokulardan da meydana gelebilir.

Çeneden çıkan kist her kist gibi iyi huylu veya kötü huylu olarak değişebilir. Kişide görülen çene kistleri ilk başta iyi huylu gibi görünse de ilerleyen zamanlarda kötü huylu olur. Bu da kişinin sağlığına ve çene kaslarına oldukça ciddi zararlar verebilir.

Bunun için erken teşhis oldukça önemli olup kişinin sağlıklı ve kolay bir tedavi süreci yaşamasını sağlar. Çene kisti belirtilerini kendilerinde hissettikleri andan itibaren bir hekime gidip tedavi olmaları gerekir. Bu yüzden erken teşhis kişi ve kişinin sağlığı için oldukça önemlidir.

Çene Kistleri Nasıl Gelişebilmektedir?

Çene kistlerinin bazıları ağız içinde oluşurken bazı durumlarda tükürük bezleri sayesinde zamanla kendilerini gösterebilirler. Çeneden çıkan kist, çoğu zaman şiş halde ve bu şişlerse küçülüp büyüyen cinste kendilerini belli eder. Çene kisti problemi yaşayan kişilerde genel olarak ağız ve diş sağlığı problemleri de yaşanır.

Çene Kisti Belirtileri

Kişilerde ortaya çıkan çenede çıkan kistler kişiye günlük hayatlarında oldukça fazla sıkıntı yaşatırlar. İyi huylu ve kötü huylu olarak iki şekilde görülen bu çeneden çıkan kist belirtilerine oldukça dikkat etmek gerekir. Erken teşhis son derece önemli olup kişinin bütün sağlığını etkiler.

Çenede çıkan kistler kişide ilk başta herhangi bir semptom göstermez. Bununla beraber kişinin eline gelen bir takım şişlikler olur. Bu şişlikler zamanla kişinin alt dudağında uyuşukluğa ve hissizleşmeye neden olur. Daha sonra kişilerin yüzlerinde şişlikler meydana gelir.

Çenede meydana gelen kistler için kişiler hangi bölüm ve doktora gitmeliyim, diye büyük kaygı yaşarlar. Çenesinde kist çıkan kişiler öncelikle mutlaka deneyimli ve tecrübeli doktorların arayışına girmelidirler. Aksi takdirde kendi sağlıkları büyük ölçüde zarar görebilir.

Çenede çıkan kistler için en doğru doktor çene cerrahisidir. Çene cerrahını ise Dentway kliniklerinde bulmak mümkündür.