Günümüzde birçok yetişkinde karşılaştığımız “Diş Hekimliği Korkusu” nun çocuğunuzda gelişmemesi için ilk diş hekimi muayenesinin yapıldığı zaman ve yapan diş hekimi büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda ilk diş hekimi muayenesinin, ilk süt dişi sürmesini takiben (1 yaş döneminde) ve mutlaka Çocuk Dişleri Uzmanı tarafından yapılması önerilmektedir. 5 yıllık diş hekimliği eğitimi üzerine 4 yıl çocuk diş hekimliği eğitimi alan pedodontistler; çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimlerine göre, uygun psikolojik yaklaşımla çocuğun ağız ve diş sağlığı muayenesini ve gerekli tedavileri gerçekleştirirler. Düzenli olarak, en geç 6 ayda 1 devam edilen kontroller sayesinde hem çocuklar diş çürüğü gelişiminden hem de diş hekimliği korkusu oluşumundan korunmuş olmaktadırlar.

İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini anne-babalara gösterebilmektir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının da nasıl olması gerektiği konusunda bilgi vererek çocuklarda sıklıkla karşılaştığımız halk arasında biberon çürüğü olarak bilinen erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden de korunmuş olunmaktadır.

Çocuğunuzun İlk Diş Tedavisi

Çocuklarda diş tedavisi yapılmasının gerekmesi her ailenin korkulu rüyasıdır. Ancak bu durum aslında tahmin edildiği gibi zor veya imkansız değildir. Sadece bazı önemli konulara dikkat etmek süreci çok kolaylaştıracaktır. Burada ailenin rolü çok önemlidir. Anne baba ne kadar rahat olursa çocuk da bu ilk deneyimini o kadar kolay atlatır.

Çocuğunuzu İlk Diş Tedavisine Getirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuğunuza “Acıtmayacak” Demeyin…

Çocuğa acıtmayacak derseniz çocuğun aklına ağrı ve acı hissini getirmiş olursunuz. Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuk, hekimini dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle üstesinden gelsin. Ayrıca çocuğunuzu diş hekimine götürürken kendi endişelerinizden dolayı muayene sonrası için çocuğunuza oyuncak, dondurma veya benzeri ödüller için söz vermeniz, onun farklı ve zor bir şeyle karşı karşıya olduğunu hissetmesine neden olur. Çocuğunuzun sizin korku ve endişelerinizi hissetmeden diş hekimine gelmesini sağlamanız bizim de işimizi çok kolaylaştırmaktadır.

Çocuğunuzda diş çürüğü oluşumunu görür görmez pedodontistinize başvurun!

Oluşan diş çürüğüne ne kadar erken dönemde müdahale edilirse işlem o kadar kısa ve kolay olacaktır. Bu nedenle diş üzerinde görülen her değişiklik durumunda pedodontistinize muayene olmanızda büyük fayda vardır.