Dişlerdeki beyazlık ortalama 2 yıl civarında kalıcı olmaktadır. Beyazlatma işleminden sonra dişlerde yeniden renklenmelere neden olabilecek ürünlerin (gıda, tütün vb.) tüketilmesiyle renkte değişiklikler olabilir. Ancak bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Diş bakımının kalitesi, renklenmeye neden olan maddelerin tüketim oranı gibi faktörler nedeniyle beyazlatma sonrasında ilk elde edilen renk bir miktar kaybedilebilir. Yılda bir kez tekrarlanması beyazlatmanın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

-Lazerle Diş Beyazlatmanın Zararı Var Mıdır?

Bütün diş tedavilerinde olduğu gibi diş beyazlatmada da uygun tedavi yöntemi belirlenir, hastaya özel bir zaman ayarlanır ve doğru malzemeler seçilirse dişe hiçbir zararı olmaz.

Bu alanda yapılan çalışmalar, yayınlanan makaleler lazerle diş beyazlatmanın güvenilir bir tedavi yöntemi olduğunu göstermiştir.

Yalnızca belli durumlarda (18 yaş altına, gebelere, yoğun çay, kahve, sigara, alkol tüketimi olan bireylere, diş eti çekilmesi sonucu köklerin açığa çıkması, mine yüzeyinde defekt bulunan hastalara) tedavi önerilmez.

-Beyazlatma İşleminden Sonra Dişler Ne Kadar Süre Beyaz Kalır?

Diş beyazlatma ile elde edilen sonuç, işlem sonrası kurallarına uyulduğu takdirde uzun sürelidir. Ortalama 2 yıl beyazlığının korunması beklenir. Düzenli bakım ve diş fırçalamaya dikkat edilmesi, düzenli diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması bu süreyi uzatır.

Ancak aşırı dozda sigara içilmesi, çay-kahve gibi renkli gıdaların tüketilmesi bu süreyi kısaltabilir.