İçindekiler

Diş Beyazlatma Yöntemleri Kalıcı Mıdır?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Kalıcı Mıdır sorusunu diş beyazlatacak kişiler çok fazla merak eder ve araştırma içerisine girer. Günlük hayatta herkes dişlerinin beyaz ve temiz görünmesini ister. Ancak ya doğumdan bu yana gelen ya da kişinin sonradan yaptıkları alışkanlık kişilerin dişlerini sarartır. Kişinin günlük hayatında kullandığı sigara alkol renklendirici yiyecek ve içecekler kişilerin dişlerinin beyazlığını gideren faktörlerdendir.

Dişler çoğu zaman düzenli olarak fırçalansa da bu diş sararmasının önüne geçemez. Kişinin özgüvenini derinden etkileyen bu diş sararmaları kişi kendi yöntemleriyle denediği evsel beyazlatma gibi taktiklerle geçirmeye çalışır. Ancak kişide zamanla içsel sararmalar meydana geldiği için diş beyazlatma tedavisine ihtiyaç duyulur. Bu tedavi kişinin dişlerinde beyaz bir görünüm elde ettirip kişinin kaybolan gülüşlerini ve özgüvenini yeniden kazanılması sağlanır.

Sararmaların Meydana Gelmesi

Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz antibiyotikler şarap kahve çay gibi renkli içecekler kişinin dişlerindeki sararmayı da beraberinde getirir. Doğumsal olarak da bilinen bu sararmalar içsel sararma ve dışsal sararma olarak iki şekilde görülmektedir. Bu görülen sararmalar diş beyazlatmayöntemi ile tedavi edilir ve kişi daha beyaz dişlere sahip olur.

Diş beyazlatma tedavisi kişilere uygulanan diş taşı temizliğinden oldukça farklı bir tedavidir. Diş beyazlatma tedavisinde kişinin kendi diş rengi iki ve üç kat daha açılabilir. Diş beyazlatma tedavisi kişilere bir hekim tarafından klinik tarzı bir ortamda uygulanır. Ofis temizliği adı ile geçen bu diş beyazlatma tedavisi hijyenik ortamda ve hekim kontrolü altında yapıldığı için daha sağlıklı ve kalıcı etkiler bırakan bir tedavi yöntemidir.

Diş Beyazlatma Şekilleri

Bir diğer diş beyazlatma tedavisi ise kişiye doktorun tavsiye ettiği beyazlatma oranı düşük evde kendilerinin uyguladığı bir beyazlatma yöntemidir. Bu tedavide doktor kişiden gerekli ölçüleri alarak ölçüler doğrultusunda hazırlanan şeffaf plaklar kişiye verilerek beyazlatma oranı düşük ajanlar içeren jeller kişilere verilir.

Bu jelleri kişi evde kendisine uygulayarak hastane ortamına göre daha düşük oranlı bir beyazlatma elde etmiş olur. Bununla beraber kişilerin eczaneden temin ettikleri diş beyazlatma ürünleri de kişinin dişlerine beyazlık katar. Bunlar ağız gargarası beyazlatıcı diş macunları gibi ürünler olup yine hastane ortamında yapılan diş beyazlatma uygulamasına göre daha düşük oranda etki eder.

Diş beyazlatma tedavisini ofis ortamında hekim kontrolünde yaptıran kişiler eczaneden temin ettikleri beyazlatma etkisi düşük olan ağız gargarası ve beyazlatma için kullanılan diş macunlarını mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekir.

Ofis Tipi Beyazlatma

Dişlerinde sigara alkol renkli yiyecek içeceklerin oluşturduğu sararma kullanılan antibiyotikler ya da doğumsal olarak gözlenen sararmalar kişiye sosyal yaşamında büyük sorun oluşturur. Kişi sararan dişleri yüzünden günlük yaşantısında gülüşlerini gizleyip özgüvenlerini kaybederler. Kişinin evde kendi yöntemleri ile yaptığı birtakım çareler kişinin sararma sorununu gidermez.

Ofis ortamında kişiye uygulanan diş beyazlatma tedavisinde beyazlatıcı ajanların peroksit oranı daha fazla olduğu için kişide daha kısa sürede biter ve daha kalıcı bir işlem olmuş olur. Diş beyazlatma tedavisinden daha kalıcı ve etkili çözüm almak için öncesinde diş taşı temizliği yapılır.

Ofis ortamında yapılan diş beyazlatma tedavisinde kişilere renk tespiti yapmak için seans öncesinde ve sonrasında fotoğraflama işlemi yapılır. Bu seanslar genellikle iki veya üç kez olup dişteki renklenmeye göre de farklılık gösterir.

Kapatılan diş etleri işleminden sonra kişinin dişlerine beyazlatma jeli uygulanır. Seanslar arasında kişinin çay kahve şarap gibi dişleri sarartan gıdalardan uzak durması tavsiye edilir.

Diş beyazlatma seansları arasında kişilerde hassasiyet görülebilir. Dişteki hassasiyeti giderici diş macunları ile bu sorunu en aza indirmelisiniz.

Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi beyazlatma kişilerden alınan ölçülerden sonra kişiye verilen jeller sayesinde evde uygulanabilen beyazlatma için gerekli bir ihtiyaçtır. Evde uygulanan ev tipi beyazlatma ofis ortamında uygulanan yönteme göre daha az oranda beyazlık sağlanır. Ev tipi beyazlatmada kullanılan ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalı ve iki hafta boyunca günde iki defa olarak kullanmalıdır.

Kombine Diş Beyazlatma

Bu yöntem geniş pulpalı dişlere, aşırı derecede aşınmış olan eroziv dişlere, hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde olan kadınlara karbamid peroksit alerjisi veya hidrojen peroksit alerjisi olan kişilere, ağızda porselen kuron gibi yenileme olan durumlar, ağız hijyeni açısından kötü olan kişilere uygulanır.

Bunların dışında kombine diş beyazlatma yöntemi;

– İleri boyutta tetrasiklin lekeleri olan dişlere

– Dişlerin dentini ilgilendiren yapısal bozuklukların olması durumunda

– İleri derecede hassas dişleri olan kişilerde, önceden hassasiyet gideren tedaviler uygulandıktan sonra yapılır.

– Dişlerinde çatlak, çürük veya kırık olan hastalarda

– Diş etlerinin çok fazla çekilmiş, diş köklerinin büyük kısmının açığa çıkmış durumda olan kişilerde de uygulanır.

Bu yöntem ağızdaki tüm dişlerin için beyazlatma, beyazlatıcı jelin ısı veya ışık aktive edilmesiyle yapılır. Yöntem ilk olarak dişin yüzeyinde bulunan diş taşları ve dış renklenmeler temizlenir. Beyazlatma jelinin diş etlerine değmesini engellemek için koruyucu jel sürülür.

Beyazlatma ajanı dişin yüzey kısmına sürülür. Sürüldükten itibaren 20 ile 30 dakika süreyle aktive edilir. İstenilen beyazlığa 3,4 seans içinde ulaşılır. Lazer ile yapılan diş beyazlatma sonra hasta kısa süre içinde normal yaşantısına dönebilir. Bu yöntem hayatınızı etkilemez.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu