İçindekiler

Diş Çekildikten Hemen Sonra İmplant: Immediat İmplant Süreci

Diş Çekildikten Hemen Sonra Implant Yapılır mı? Diş çekiminden sonra implant tedavi sürecine geçmek için beklenmesi gerekir mi? İmmediat implant hasta ve hekimler bakımından bizlere hangi kolaylıkları sağlıyor?

Diş tedavisi gören ve bir an önce sağlıklı diş görüntüsü elde etmek isteyen hastaların merak ettiği konulardan biri de implant tedavi süresidir. Diş çekildikten sonra implantın takılması için ne kadar beklemek gerektiği, sıkça gelen sorular arasında yer alır. Bu yazımızda hızlı implant tedavisi ya da Immediat implant hakkında dikkat edilmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağız.

İmplant Nedir?

Dişler çeşitli nedenlerle kaybedilebilir veya zorunlu görüldüğü takdirde, diş hekimleri tarafından çekilebilir. Eksik dişler birey açısından estetik bir sorun olduğu kadar ağız ve genel sağlığı ilgilendiren bir durumdur. Eksik dişlerin tedavisinde köprü veya protez gibi çeşitli tıbbi ürünler kullanılabilir. Implant da, kayıp veya çekilmiş dişlerin yerine kullanılabilen araçlardan biridir.

Dayanıklı bir element olan titanyumdan üretilen implant vidalı olarak hazırlanır ve tedavi sırasında hastanın çene kemiğine yerleştirilirler. Implantın temel amacı kaybedilen diş yerine sağlam ve dayanıklı bir diş kökü oluşturmaktır. Daha sonra bu yapay diş kökü üzerine protez takılır. Implant sadece eksik dişin olduğu boşluğa monte edilir. Çevre dişler üzerinde işlem yapmaya gerek duyulmaz.

İmplant için hastanın uygun şartları sağlaması gerekir. Hekim inceleme ve muayenesi sonrası tedaviye başlanıp başlamayacağı tespit edilir. Doğrudan çene kemiği ile ilgili olduğu için tedavi yetişkin bireylerde, yani kemik gelişimini tamamlamış hastalarda uygulanır.

Bunun dışında hastanın kemik rahatsızlığı veya erimesi sorunu yaşayıp yaşamadığına bakılır. Düzenli ilaç kullanan bireylerin hangi ilaçları aldığı tespit edilir. Şeker hastaları için implant öncesi hekimlerinden onay alınması gerekebilir.

Diş Çekildikten Hemen Sonra Implant Yapılır mı?

Hekimler hastanın durumunu uygun görürse, diş çekildikten sonra implant  tedavisi yapabilmektedir. Implantın takılması için özellikle kemik bölgesinin durumu dikkate alınır. Rahatsızlık görülmediğinde diş çekimi sonrası implant vidalanarak çene kemiğine yerleştirilebilir. Ancak çekilen dişler genellikle enfeksiyon veya enfeksiyona bağlı kistler görülebilmektedir. Önce bu sorunların tedavi edilmesi ve birkaç ay sonra implantın takılması gerekebilir.

İmplant tedavisinin tamamlanması 2 – 4 ay arasında değişkenlik gösterir. Hastaların sağlık durumu ve ağız içi sağlığı, tedavi süresi üzerinde belirleyici bir faktördür. Seans başlamadan önce hastaya sedasyon – lokal anestezi yapılmaktadır. Implant seansı bittikten sonra hastalar aynı gün içinde ağrı veya sızlama hissedebilirler.

Implant takılması neticesinde görülecek ağrılar beklenen durumlardır. Bu konuda hekiminiz sizi bilgilendirecek, gerek gördüğünde ilk günler için ağrı kesiciler önerebilecektir. Ancak genellikle implant ağrı hissinin hafif olduğu bir tedavi yöntemidir.

Immediat Implant Nedir?

Immediat implant, acil veya hızlı implant anlamına gelmektedir. Diş çekimini takiben, aynı seans içinde yapılan implantlardır. Bu işlemin yapılabilmesi için çekilen diş ve çevresinde enfeksiyon bulunmamalıdır. Implant çene kemiği üzerine vidalandığı için kemik bölgesi tedavi için uygun şartları taşımalıdır. Bunula birlikte, immediat tedavisi hasar görmüş, kırık veya çatlak dişlerin yerine de acil olarak uygulanabilmektedir.

Diş çekimi sonrası beklemeden uygulanan implantlar çene kemiğinin korunmasını da sağlayacaktır. Hastalar için de avantajlı bir uygulama olan immediat, tek seansta iki uygulamanın bir arada yapılmasını sağlar ve tedavide zaman kazandırır. Bununla beraber, hastalar yapay diş köküne hemen kavuşur ve çekim işlemi sonrası fiziksel olarak çok daha iyi hisseder. Diş çekme ve implant uygulamaları anestezi ile yapılır. Seans boyunca ağrı hissedilmez.

Diş çekildikten hemen sonra implant yapılır mı, sorusuna yanıt verdik ve sizleri Immediat implant yöntemi hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Tedavi süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı ve güzel gülüşler dileriz.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu