Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan biri şüphesiz ‘Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer ?’dir. Diş eti kanaması tedavisi için öncelikle altta yatan sebep bulunmalıdır. Bazen evde kolay yöntemlerle önlenebildiği gibi bazı durumlarda da diş hekimine başvurmak gerekir. Şimdi diş eti kanaması yaşadığınız durumlarda neler yapabileceğinize bir göz atalım:

Evde uygulayabileceğimiz birçok yöntemle geçici olarak diş eti kanamasını durdurabiliriz. Fakat önemli olan bu soruna yol açan etkenleri alışkanlıklarımızdan çıkarmaktır. Düzenli diş hekimi kontrollerine giderek ağız ve diş sağlığımızı sağlayabilir, diş eti kanamasının önüne geçebiliriz.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş etlerinin yapısına zarar veren birçok etken diş etlerinde kanamaya yol açar. Aşağıdaki durumların varlığında hastalarda diş eti kanaması gözlenebilir:

Ağız ve diş bakımının yanlış uygulanması veya aksatılması haline diş etlerinin yapısı kolayca hasar alabilir hale gelir. Bu durumda günlü hayatta diş etleri sıkça kanamaya başlar. Bu yüzden ağız ve diş hijyenine dikkat etmeli ve dişler doğru teknikle fırçalanmalıdır.

Sert/kabuklu gıdaların tüketilmesi esnasında ağız içi dokuların travma yaşaması diş eti kanamasına sebep olabilir.

Hamilelikteki hormonal değişimler de diş etlerinin şişmesine ve kanamasına yol açabilir.

Vücutta bulunan kanamaya yatkınlık gösteren hastalıklar veya kan sulandırıcı haplar da bir diğer etkendir.

Diş eti dokusunun ve diş dokularının birleştiği bölgede yer alan bağların iltihaplanması durumunda, diş etlerinin doku bütünlüğü zarar görür. Bunun sonucunda da diş eti kanamaları yaşanabilir.

Ağız içi yapısına tam uymayan protez veya takma dişler diş eti kanamasına yol açabilir.

Sigara, içerdiği kimyasal maddelerin etkisiyle diş etlerinin yapısını bozarak kanamaya yatkın hale getirir.

Diş eti sağlığı için gerekli olan C ve K Vitaminlerinin eksikliğinde diş eti kanamaları yaşanabilir.

‘Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer’ sorusunun altında aslında bu yukarıdaki etkenler yer almaktadır. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyi ve düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmeyi unutmayın.

Alanında uzman diş hekimlerin bulunduğu size en yakın Dentway diş kliniğinden randevu almak için tıklayınız.