Diş fırçası nasıl temizlenmeli nasıl dezenfekte edilmeli? sorusu birçoğumuz için cevaplanmamış bir soru işaretidir. Bu yazımızda bu soruyu cevaplamak için gerekli argümanları sizlerle paylaşacağız.

Daha fazla bilgi ve uzman diş hekimlerimizden randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş fırçamızı dezenfekte etmek bizi gribal enfeksiyonlara veya bakteriyal hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı olur mu?

Diş fırçalarımızın dezenfeksiyonu gerçekten gerekli mi yoksa sadece yıkamak yeterli mi?

Dişlerimizi temizlemek için kullandığımız diş fırçalarımız maalesef bakterilerin üremesi için çok elverişli bir ortam oluşturuyor.

Bunun nedeni, fırçalama yoluyla diş yüzeyinden temizlediğimiz mikroorganizmaların bir kısmı, suyla duruladıktan sonra bile diş fırçası üzerinde kalabilmektedir. Bu nedenle fırçanızı önlem olarak haftada iki kez dezenfekte etmenizi öneriyoruz.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA) diş fırçanız da kolonize olabilecek bakterilerin sistemik sağlık sorunlarına veya ağız sağlığı sorunlarına yol açtığını gösteren yeterli klinik kanıt olmadığını bildirmekle birlikte diş fırçalarının dezenfekte edilmesini tavsiye etmektedir. ADA’ ya göre, diş fırçanızı sterilize etmek için piyasada herhangi bir ticari ürün bulunmamaktadır. Ancak dikkat edilecek basit bazı kurallarla bunu sağlamanın mümkün olabileceğini bildirmektedir.

Diş Fırçanızdaki Bakterileri Azaltmanın Yolları:

Aslında diş fırçanızı dezenfekte etmenin gerçekten kolay yolları var.

Her şeyden önce öncelikle diş fırçanızdaki bakterilerin nasıl barındığını bilmek gerekir.

Mikroorganizmalar/bakteriler fırçanızda nasıl hayatta kalır?

Bakteriler nemli, karanlık ve sıcak ortamları tercih eder. Bu nedenle fırçanızı kapalı bir kapta saklarsanız veya fırçayı kapalı bir ortamda tutarsanız, üzerinde daha fazla bakteri olmasına neden olabilirsiniz. Alternatif olarak, diş fırçanızı kılların tamamen kurumasına izin verecek bir tutucu da dik olarak tutabilirsiniz. Diş fırçanızın aile bireylerinin diğer diş fırçalarıyla temas etmediğinden emin olmak da önemlidir.

Şimdi ‘ Diş Fırçası Nasıl Temizlenmeli Nasıl Dezenfekte Edilmeli? ‘ sorusuna cevap bulabilmeniz adına diş fırçası temizlik adımlarından bahsedeceğiz.

Diş Fırçanızı Birkaç Kolay Adımda Dezenfekte Etmek:

– Artık diş fırçanızı nasıl saklamanız gerektiğini biliyorsunuz; peki fırçanızı ne sıklıkta değiştirmelisiniz?

Diş fırçalarının en geç 3 ayda 1 değişmesi önerilmektedir.

1.     Her fırçalamadan sonra fırçayı ılık veya sıcak su altında iyice durulayın. Bu adımı lütfen aceleye getirmeyin; aksi takdirde gıda artıkları fırça kılları arasında kalabilir ve bakteriyel büyümeye neden olabilir. Bunun için parmaklarınızla fırça kılları arasındaki artıkları ve macun kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

2.     Diş fırçanızı yıkadıktan sonra kapalı ortamda tutmayın, diğer aile bireylerinin fırçalarıyla temasta olmamasına dikkat edin. Diş fırçanızı mutlaka fırçalığa dik olarak koymalısınız. Fırçanızı koyduğunuz fırçalığı da haftada 1 kez su ve sabun ile yıkayıp en iyi antibakteriyel ajan olarak kabul edilen chlorhexidine içeren ağız gargarası kullanarak temizlemeye dikkat edin.

3.     Küçük bir fincana biraz Chlorhexidine içeren antibakteriyel gargara koyun ve diş fırçanızı antibakteriyel gargara içerisinde haftada 2 yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Eğer gargara kullanmak istemiyorsanız, hidrojen peroksit(oksijenli su)  içerisinde de bekletebilirsiniz. Temizleme solüsyonunu bir kez kullandıktan sonra atın, tekrar kullanmayın.

4.     Diş fırçanızı klozetten en az bir metre yukarıda tutmaya özen gösterin. Özellikle sifon çekildiği zamanda havada uçuşan partiküller diş fırçası üzerine yerleşebilirler.sifon çekilirken kapak kapalı olmalıdır.

5.     Fırçalama öncesinde diş fırçasını veya diş macunu tüpünü ellemeden önce ellerin yıkanması önemlidir. Diş fırçanızı yaklaşık üç dakika kaynar suda da bekletebilirsiniz ancak sıcak su mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olsa da diş fırçasının kıllarına zarar verebilir, bu nedenle diş fırçanızı daha sık aralıklarla değiştirmeniz gerekebilir.  Diş fırçanızı mikrodalga fırına, bulaşık makinenize veya kıllara UV ışığı yayan özel bir cihaza koyarak dezenfekte edebileceğinizi duymuş olabilirsiniz. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu yöntemleri diş fırça kıllarına çok fazla zarar verebileceğinden önermemektedirler. Diş Fırçası Temizliği + Profesyonel Temizlik = Sağlıklı Ağız!Diş fırçanızı haftalık olarak dezenfekte ettiğinizde ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalayıp altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret ettiğinizde ağız sağlığınızı korumak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olabilirsiniz.