Horlama, boğazdaki dokuların hava yolunu daraltıp dil arkası dokuların titreşerek ve ses çıkaracak kadar gevşemesinin bir sonucu çıkan sestir. Uyku apnesi, yüksek sesli horlama, uyku sırasında nefes almada duraklamalar veya sığ nefesler ile karakterize kronik bir durumdur. Uyku apnesi olan kişiler uykuya daldıklarında, 10 saniye veya daha uzun süre nefes almayı durdurabilirler. Bazen bu süre bir dakika veya daha uzun olabilmektedir. Bu durumun sıklıkla tekrarlanması, kişinin hayatını tehlikeye sokabilir. Horlama ve uyku apnesi, gürültülü bir rahatsızlıktan çok daha fazlasına, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.               

Uyku apnesi olan kişiler genellikle nefesleri durakladığında derin uykudan hafif uykuya geçer ve bu durum da kişinin uyku kalitesini düşürür. Uyku apnesi ayrıca stres hormonlarının salınmasını tetikleyebilir, vücudunuzun enerji kullanma şeklini değiştirebilir ve gün boyunca kişinin kendisini yorgun ve uykulu hissetmesine neden olabilir. Ek olarak, yetersiz uykunun kilo alımı, hafıza kaybı ve cilt yaşlanması gibi olumsuz etkileri de vardır. Uyku apnesi aynı zamanda kişinin kan basıncını düşürür ve kalbin olması gerekenden daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durum yıllar içerisinde yüksek tansiyon, kalp krizi, konjestif kalp yetmezliği, atriyal fibrilasyon, diyabet gibi hastalıklara neden olabilir. Horlama ve uyku apnesi dahil her iki durumu da tedavi etmek bu riskleri azaltacaktır.

Horlamanın nedenleri:

-Aşırı kilo

-StresYorgunluk

-Alkol ve sigara kullanımının fazla olması şeklinde sıralanabilir.

Horlamanın tedavisi nasıl yapılır? 

Horlama tedavileri, kilo verme, alkol tüketiminde azalma ve uyku pozisyonlarının değiştirilmesi gibi yaşam tarzı değişikliklerinden; ağız araçlarına, burun bantlarına, hava yolunda sürekli bir basınç muhafaza edilecek şekilde hava üfleyen bir üfleyici olan ağız veya burun üzerine oturan maskeye bir tüp ile bağlanan cihaz (CPAP) ve hatta ameliyata kadar uzanmaktadır.

Diş hekimliğinde horlama tedavisi: Horlama Apareyi 

Genellikle horlama, yaşlanmanın doğal bir parçası olarak kabul edilir. Horlamanın zamanla yaş ve kilo alımıyla artabileceği doğru olsa da, hayatın sıradan ve standart bir anı olarak kabul edilmemelidir.

Horlama apareyi, alt ve üst dişlere takılan plaklardan oluşur. Alt ve üst çene plakları tek parça veya arada eklem olacak şekilde iki  parçadan oluşabilir. Horlama apareyinin çalışma prensibi, alt çeneyi önde ve aşağıda konumlandırarak hava yolunun açık tutulması esasına dayanır. Bu şekilde horlama engellenmiş olur ve kişinin nefes alıp verişini kolaylaştırır.

Horlama apareyi, alt ve üst dişlerden alınan detaylı bir ölçüyle ağız içi model oluşturularak kişiye uygun yapılmaktadır. Ağız içi modeller çene eklemini taklit eden bir aygıta bağlanır ve laboratuvarda üretim aşaması başlamış olur. Herhangi cerrahi bir işlem değildir. Yapım aşamasında kişide herhangi bir ağrı veya acıya neden olmaz. Uygulanması ve kullanıma alışılması son derece kolaydır.

Begüm Atasoyu