diş implantı için hangi doktora gitmeliyim
İçindekiler

Diş İmplantı için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Diş İmplantı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim? Başlıklı yazımızda implant konusunu ele alacağız. İmplant tedavisi eksik dişlerin yerine yapay dişlerin konulması işlemidir. Bu işlem yapılırken çene kemiği ölçümü yapılır. Çene kemiğinde yer alan boşluğa genellikle titanyum maddesinden oluşan yapay kökler oluşturulur. Titanyum implantlarla oluşturulan kökler üzerine protez dişler yerleştirilir.

İmplant tedavisinin herhangi bir yan etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. En büyük avantajı ise yandaki sağlam dişlere zarar vermeden uygulanmasıdır. Bu nedenle kaplama ve köprü diş tedavisine göre daha çok avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

İmplant uygulaması 18 yaşını geçen ve çene gelişimini tamamlamış pek çok bireye uygulanabilmektedir. Diyabet ya da herhangi bir kronik hastalıkları olanlar için ise doktor değerlendirilmesinden sonra implant uygulamasına karar verilir.

Diş İmplantının Avantajları

Diş impalantının avantajları konusunda bilgi verecek olursak implant tedavisinin olumlu sonuçlarını şu şekilde sayabiliriz:

  • Gülüş estetiği açısından mükemmel görünüm sunmaktadır.
  • Besinleri çok daha iyi şekilde çiğneyebilme özelliği kazandırmaktadır.
  • Kişinin kendine olan özgüveninin artmasında önemli etki sağlamaktadır.
  • Beslenme konusunda besinleri rahat biçimde yeme özelliği kazanılarak çok daha sağlıklı olunabilmektedir.
  • Yandaki sağlam dişlere zarar vermeden uygulanma imkânı sağlamaktadır.
  • Başarı şansı diğer diş tedavilerine göre çok daha etkili olabilmektedir.

Diş İmplantı Uygulanacak Diş Sayısı

Diş implantı uygulanacak diş sayısı konusunda herhangi sınırlama yoktur. Tek dişe uygulanabileceği gibi çok sayıda dişe de uygulanabilmektedir. Hem alt hem de üst dişlerini kaybetmiş olan kişiler için de uygulanabilmektedir. Tüm dişlerini kaybetmiş ve protez kullanan kişiler için de implant tedavisi uygulanabilmektedir. Protez diş kullanan kişilerin en büyük şikayetlerinden biri protezin hareket etmesine bağlı olarak ağrı yapması ve besinlerin rahatça çiğnenememesidir. Kemik dokusunda da zaman içinde kayıplar olmakta ve sorunlar daha da büyümektedir.

İmplant tedavisi protez diş kullananlar için en etkili yöntemdir. Oynama yapmadan ve ağız içi hijyenin de kolayca yapıldığı implant tedavisi ile sözünü ettiğimiz olumsuz durumlarında ortadan kalktığı düşünülmektedir. Böylece hastalar için bu uygulama hayat kaliteleri yükselmektedir.

Diş İmplantının Ömrü

Diş implantının ömrü uzun süre devam edebilmektedir. Dişlerin uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanılabilmesi için kişinin ağız içi bakım ve hijyenine dikkat etmesi önemlidir. Genel hijyen ve sağlığa dikkat edilerek ve dişlere zarar veren her türlü şeylerden kaçınarak implant uygulanan dişlerin ömrünü uzatmak mümkün olabilir.

İmplant tedavisi tek diş eksikliğinden total dişsizliğe kadar her türlü dişsizliği tedavi etmekte kullanılabilir. İmplant yapılmadan dişsizliği kapatma yöntemi körü protezler olarak adlandırılır. Tek diş için yandaki dişlere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu klasik tedavi yöntemi için gereklidir. Bu tür yöntemlerde yandaki sağlam dişlerin kesilip köprü yapılması sağlanır. İmplant tedavisinde ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur. İmplant yardımıyla tek diş uygulaması kolayca yapılabilmektedir. Böylece komşu dişlere dokunulmadan ve zarar verilmeden etkili bir uygulama yapılır.

Diş İmplantı Diş Tedavilerinde En Avantajlı Uygulamadır

Diş implant uygulaması diş tedavilerinde en avantajlı uygulamalardan birisidir. Diğer dişlere zarar vermeden daha sağlıklı bir diş tedavisi gerçekleştirilir. Dişlerin estetik görünümü de bu tedavi yöntemiyle çok daha iyi bir şekilde olabilmektedir. Hem görünüm hem de kullanım açısından implant tedavisi pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Böylece diş kaybı yaşayan pek çok hasta implant tedavisini tercih etmektedir. Estetik görünüm dışında besinlerin rahat çiğnenmesi ve fonksiyonel rahatlık bakımdan bu implantların tercih edilme sıklığını arttırmaktadır. Pek çok hastaya güvenle uygulanabilmesi yönüyle de avantajlı bir diş uygulamasıdır.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu