Diş ipi nasıl kullanılır? sorusu özellikle son zamanlarda en çok karşılaştığımız sorulardandır. Günlük bakımın olmazsa olmazı diş fırçalama işlemi diş yüzeylerinin yalnızca 3/5’ini temizler. Bu yüzden diş aralarında kalan yemek artıklarını ve bakteri plaklarını temizlemek özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıklarına sebebiyet veren bu plak ve artıkları temizlemek için diş ipi kullanılır. Gelelim şimdi; ‘Diş İpi Nasıl Kullanılır? ‘ sorusunun cevabına. Diş ipi kullanımının aşamaları şunlardır:

Diş İpi Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Diş hekimlerinin önerisine göre diş fırçalama işlemi gibi diş ipini de günde 3 kez kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltısı sonrası, öğlen yemeği sonrası ve akşam yemeği sonrasında. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra arda kalan artık ve plakları diş ipiyle temizleyebilirsiniz. Böylece diş sağlığınızı korur ve ağız kokusunu önlemiş olursunuz.

Diş İpi Dişlerin Arasını Açar Mı?

Halk arasında çokça karşılaşılan bir yanlış; Diş ipi dişlerin arasını açar mı? sorusudur. Elbette diş ipi kullanımı dişler arasında herhangi bir açılmaya sebep olmaz. Bu materyaller dişlerin yapısına uygun olarak üretiliyor. Böylece diş aralarında herhangi bir açılma veya diş yüzeyinde bir zarar oluşmuyor.

Yine yanlış bir inanış da diş iplerinin diş dolgularına zarar verdiğidir. Diş dolguları diş iplerinden etkilenecek kadar nazik bir malzemeden yapılmadığı için herhangi bir etkisi olmaz. Aynı şekilde diş ipinin kaplamalara de herhangi bir etkisi olmaz gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Önceki yıllarda yalnızca pamuk ipliğinden üretiliyordu. Günümüzde ise üretim materyalleri farklılaşmış ve çeşitlenmiştir. Dip iplerinin üretimde kullanılan malzeme bakımından iki çeşidi vardır.

Bunlar;

Aynı zamanda tasarım bakımından diş ipleri iki farklı kategoriye ayrılır. Bunlar;

Diş hekiminize danışabilir, hangi ürünlerin ağız ve diş yapınıza daha uygun olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz.

Kliniğimizde uzman diş hekimleri tarafından muayene olmak ve diş sağlığınız hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

 

Diş İpinin Faydaları Nelerdir?

Ne kadar erken sürede diş ipi kullanımına başlarsanız diş sağlığınız için o kadar faydalı olur. Ancak hiçbir zaman bu farkındalık için geç kaldığınızı düşünmemelisiniz. Diş ipinin kullanımını bir seçenek değil bir zorunluluk olarak düşünebilirsiniz. Böylece dişleriniz çok daha temiz olacak, zamanla nefesiniz temizlenecek ve diş etleriniz sağlıklı görünecektir.

En çok merak edilen konulardan biri de diş ipinin faydalarının hemen gözle görülüp görülmediğidir. Kullanmaya başladığınız ilk zamanlarda dişlerinizin daha temiz olduğunu görecek ve ağız içinizin daha temiz olduğunu hissedeceksiniz. Diş eti hastalıklarının riskinin düşmesi ve diş çürüklerinin önlenmesini ise daha uzun vadede fark edebilirsiniz. Genel olarak diş ipi kullanımının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Elbette dişlerinizin temizlenmesi düzenli olarak yapılması tek başına yeterli değildir. Düzenli olarak uzman bir diş hekimi tarafından muayene olmanız gerekir.

Kliniğimizde uzman diş hekimleri tarafından uygulanan tedavilerinin görsellerini incelemek için İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.