Hastalarımızdan aldığımız soruların başında: ‘Diş Kaplamalarının Ömrü Ne Kadardır? Ve ‘Kaplama Diş Ne Kadar Dayanır?’ soruları yer alır. Diş kaplamaları, hasar görmüş dişlerin güçlendirilmesi ve korunması için diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedavilerdendir. Kaplama dişlerinin temizliği ve rutin bakımları atlanmazsa 10 yıldan uzun bir süre sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Peki bu her kaplama için geçerli mi? Elbette hayır. Diş kaplamalarının ömrü; kullanılan malzemeye, bakım şekline ve alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Kaplama diş yapımında kullanılan bazı malzemeler alternatiflerine göre farklılık gösterebilir. Bu yazımızda sizler için Diş Kaplamalarının Ömrü Ne Kadardır? sorusunun cevaplarını derledik.

Zirkonyum Kaplamaların Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama; diş hekimleri tarafından estetik ve dayanıklılık sağlamak amacıyla sıklıkla tercih edilen bir kaplama türüdür. Kaplamanın ömrü, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir ve ortalama olarak 15 yıl sürebilir. Ancak, kişisel bakım alışkanlıkları, dişlerin durumu, ağız hijyeni, düzenli diş muayeneleri gibi çeşitli etmenler kaplamanın ömrünü etkileyebilir. Ayrıca zirkonyum kaplama; biyo-uyumlu bir materyal olduğu için porselenden daha uzun süre dayanır ve ortalama ömrü yaklaşık olarak 12-15 yıl arasındadır.

Eğer iyi bir ağız hijyeni sağlanmaz, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayıp diş ipi kullanmaz veya diş hekiminizin tavsiyelerini takip etmezseniz, zirkonyum kaplama üzerinde bakteri ve plak birikmesi meydana gelebilir ve bu da kaplamanın ömrünü olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, dişlerinizi sert nesnelerle açmak, sert nesneleri koparmak gibi dişleri zorlayan alışkanlıklardan da kaçınmak gerekir.

Porselen Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Porselen kaplamanın ömrü; kullanılan malzemenin türüne, doğru bakıma ve kişisel alışkanlıklarınıza görse değişebilir. Bir genelleme yapmak gerekirse ortalama olarak 10 yıl ve daha uzun süre dayanabilir. Uygun bir şekilde bakım sağlanır ve düzenli kontrollere dikkat edilirse porselen kaplamanın ömrünü uzatmak mümkündür. Uygulanan kişisel bakım kadar malzemelerin kalitesi ve diş hekiminin uzmanlığı da önemlidir. Bu yüzden uzun ömürlü porselen kaplama tedavisi yaptırmak istiyorsanız Dentway Diş Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kompozit Diş Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Dişleri doğrudan şekillendiren ve renklendiren estetik dolgu malzemesi olarak kompozit kaplama kullanılır. Kompozit kaplamaların ömrü; uygulama tekniğine, kişisel alışkanlıklara, malzeme kalitesine ve ağız hijyenine bağlı olarak değişebilir.

Ancak, kompozit kaplamaların diğer diş kaplamalarına göre daha kısa ömürlü olduğu bilmelisiniz. Kompozit kaplamanın malzemesi zamanla renk aşınabilir, değişebilir veya çatlayabilir . Genellikle, kompozit kaplamaların ömrü 5 ila 10 yıl arasında değişebilir.

 

Diş Kaplamalarının Ömrünü Nasıl Uzatabiliriz?

İlk dikkat edilmesi gerekenlerden biri dişlerin sıkılmasından kaçınmak gerektiğidir. Dişleri sıkmak kaplamaların çatlamasına veya yıpranmasına sebep olabilir. İstemsiz olarak diş sıkmaya devam eden hastaların bu durumun önüne geçmek için gece plajı kullanmasını önerebiliriz. Gece plajı yalnızca diş kaplamarını değil ağızdaki doğal dişleri de aşırı kuvvete karşı muhafaza eder.

Ağız ve diş yapınıza en uygun, uzun ömürlü diş kaplamalarına sahip olmak için bizimle iletişime geçin.