Diş lekeleri nasıl geçer? sorusu dişindeki leke görünümünden rahatsız olan hastalarımızdan sıkça aldığımız sorulardan biridir. Günlük hayatta pek çok besin tüketiriz ve dişlerde meydana gelen renk değişikliği, diş lekeleri çoğu kişinin karşılaştığı yaygın bir durumdur. Peki diş lekeleri nasıl geçer?

Dişteki çoğu leke, düzenli bir şekilde bakım yapıldığı sürece azalabilir. Fakat bu lekelerin ve sararmanın geçmesi uzun zaman alabilir. Daha kısa sürede beyaz ve lekesiz dişlere sahip olmak için çeşitli işlemler yaptırılabilir. Dişteki lekelerin tedavisi; dişin durumuna ve lekenin nedenine bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Bu yöntemlerin dışında dişlerdeki lekeleri önlemek için yapabileceğimiz en iyi şey; diş hijyenine dikkat etmek ve dişlere zarar veren gıdalardan uzak durmaktır. Diş lekelerinin tedavi yöntemi, lekenin nedenine ve dişin durumuna bağlı olarak uzman diş hekimi tarafından belirlenmelidir.

işteki Lekelerin Çeşitleri Nelerdir?

Diş lekelerinin birden çok nedeni olduğu gibi bu nedenlere göre sonuçlanan birden çok çeşidi vardır. Bu çeşitlere göre tedavi şekli ve tedavinin etkisi belirlenir.

Dişteki leke çeşitlerinin birkaçı şunlardır:

Özet olarak diş lekelenmelerinin önüne geçebilmek için, ağız hijyenine ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Günlük hayattaki rutin diş bakım dışında oluşan diş lekelerinden kurtulmak için uzman diş hekimlerine başvurmak gerekir.

Kliniğimizde uygulan diş lekesi temizleme tedavilerine ait görselleri İnstagram hesabımızdan inceleyebilirsiniz.