Diş Tedavilerinde Genel Anestezi Çocuklar İçin Güvenli mi?

Diş çürükleri çocukların sadece ağız ve diş sağlığını değil; aynı zamanda genel sağlığını, düzenli beslenmesini, uyku düzenini ve psikolojisini de etkilemektedir. Bu nedenle varsa diş çürüklerinin tespit edildiği ilk andan itibaren en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Ancak diş hekimi korkusu olan veya iletişim kurulamayan çocukların diş tedavilerini diş koltuğunda yapabilmek her zaman mümkün olmamaktadır. Özellikle küçük yaştaki çocukların tedavi sırasında ani hareketler yapması yaralanma riskleri de oluşturmaktadır. Böyle durumlarda tedavilerinin genel anestezi altında yapılması önerilmektedir.

Genel anestezi altında diş tedavileri ilk dişlerin çıktığı 1 yaşından itibaren her yaşta gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi süresi yapılacak olan işlem sayısına göre değişmektedir. Genel anestezi altında, planlanan tüm diş tedavileri tek seansta gerçekleştirilmekte ve bu durum hem aile ve hem de çocuk için büyük bir konfor oluşturmaktadır. Aileler genellikle çocuklarının genel anestezi almasından endişe duymaktadırlar. Özellikle değişecek olan süt dişlerinin tedavisi için böyle bir işleme gerek olmadığını düşünen çok sayıda ebeveyn vardır. Ancak süt dişleri 6 -7 yaşında değişmeye başlar.

Azı dişlerinin değişimi ise, 11 -12 yaşında tamamlanmaktadır. Her bir süt dişi alttan gelecek olan sürekli dişe rehber oluşturmaktadır. Süt dişlerinde oluşan ilerlemiş çürükler ve enfeksiyonlar alttan gelen sürekli dişlere zarar verecek ve oluşan madde kayıpları dişlerin düzgün dizilimine engel oluşturacaktır. Bu yaş dönemine kadar çocukların çürük dişlerle yaşamaları hem genel sağlığı hem de ağız ve diş sağlığı açısından ciddi risk oluşturmaktadırlar. Bu nedenle, diş tedavileri koltukta yapılamayan çocukların tedavilerinin genel anestezi altında yapılması hem çocukların hem de ailelerin hayatını kolaylaştırmaktadır.

Tam teşekküllü hastaneler tercih edilmeli

Günümüzde kullanılan yeni anestezi teknikleri ve ilaçları sayesinde genel anestezi son derece güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Burada önemli olan tedavinin tam teşekküllü hastanelerde ve alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştiriliyor olmasıdır.

Diş tedavilerini genel anestezi altında gerçekleştirecek olan diş hekiminin, bu konudaki deneyimi çok önemlidir. Bildiğiniz gibi diş tedavileri özellikle birden fazla işlem yapılması gereken durumlarda uzun sürebilecek tedavilerdir. Alanında deneyimli olan uzman diş hekimleri bu süreyi mümkün olduğunca kısaltmakta, aynı zamanda genel anestezi alımının tekrarının da önüne geçebilmektedir.

Çocuk Ailesinden Ayırılmamalı!!!

Diş tedavilerinin genel anestezi altında yapılmasına karar verilmeden önce çocuğun genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilerek anestezi almasında herhangi bir sakınca olup olmadığının kontrol edilir. Çocuğun genel anestezi almasında herhangi bir sakınca bulunmadığı durumlarda işlem günü hastanede ailesiyle birlikte küçük sürprizlerin bulunduğu özel bir odaya alınır. Anne babasının yanında, ağızdan veya fitil şeklinde sedatif ilaçlar verilerek çocuğun öncelikle rahatlaması sağlanır. İlacın etkisiyle hafif uyku haline geçen çocuk, ameliyathaneye alınır. Bu sayede anne babasından ayrıldığını hissetmez, sonrasında da hatırlamaz. Tüm çürük diş ve koruyucu tedavileri pedodontist tarafından tedavi edildikten hemen sonra çocuk genel anestezi uzmanı tarafından uyandırılır. Uygulamanın ardından kısa süre içinde ailesinin yanına getirilen çocuk, gözlerini açtığında yine anne-babasını yanında bulmuş olur. Böylelikle ailesini hep yanında bilen çocuk, sedasyon veya genel anestezi sonrasında normal hayatına çok kolay bir şekilde geçer.

İşlem öncesinde tek yapılması gereken, anne-babaların çocuklarının dişlerini düzenli olarak ve doğru bir yöntemle fırçalamaya başlamalarıdır. Dişetlerinin sağlıklı olması ve fırçalamamaya bağlı olarak dişetlerinde kanama olmaması genel anestezi altında diş tedavilerini yaparken süreyi doğrudan etkilemektedir. Çürük dişlerin tedavilerini gerçekleştirmekte en büyük problem, uzun süre düzenli olarak diş fırçalanmamasına bağlı olarak dişetlerindeki kanamalardır. Dolgu yaparken süreyi doğrudan etkileyen dişeti kanamasının bu şekilde önüne geçilmesi sayesinde diş tedavileri çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

İşlem sonrasında çocuklar anne ve babaları ile birlikte 1 -2 saat kadar dinlenme odasında gözetim altında bekletildikten sonra evlerine gönderilir. Okula giden çocuklar ertesi gün rahatlıkla okula gidebilirler. İşlem sonrasında da dikkat edilmesi gereken en önemli şey düzenli olarak ve doğru bir yöntemle diş fırçalamasına devam etmektir. Anne-babaların ise, yaklaşık (7 -8 yaşına kadar) çocuklarının diş fırçalamasında aktif olarak rol oynamaları gerektiği unutulmamalıdır.