Diş Teli Mumu Nasıl Kullanılır sorusu diş teli tedavisi neticesinde ağızda batma problemi yaşayanların merak ettiği sorulardan birisidir. Yazımızda diş tel tedavi uygulanırken en çok karşılaşılabilen sorunlardan birisi olan ağza tel batmasını önlemek için önerilen mum kullanımından bahsedeceğiz.

Diş teli mumu, diş tel tedavisi uygulanırken diş telinin ya da braketin batması neticesinde meydana gelebilecek sorunları yok etmek adına diş doktorlarının tavsiye ettiği normal mumu andıran yumuşak bazlı olan yapışkan bir maddeye verilen isimdir.

Diş teli tedavisi uygulanırken braketlerin diş tabanlarına yakın yerde olması nedeniyle yanak içi ve diş etine baskı yapıp ağrıya neden olması normaldir. Bu durum 3-5 güne geçse de hastaların bu zaman dilimini daha rahat geçirmeleri adına doktorlar diş teli mumunu önerirler.

Diş teli mumu, yemek esnasında ve uyku sırasında tellerin tahriş etme olasılığını en aza indirir. Mum, braketin üzerine hafifçe sürülmelidir. Çok bastırmadan braketlerin üzerine mumların yapışması sağlanmalıdır.

Diş teli tedavisinde ortaya çıkan ağrı ve batma sorununu ortadan kaldırmak ve olası tahriş durumlarını önlemek için diş teli mumu önerilmektedir. Mumum kullanılması ve çıkarılması çok basittir. Maliyeti de oldukça düşüktür. Hem yetişkin hem de çocuklar için önerilen etkili bir yöntemdir.

Diş Teli Mumunu Neden Kullanmalıyım?

Diş teli mumu neden kullanılmalı peki? Bu sorunun yanıtı oldukça basit: Diş teli mumu tel tedavisinde rahatlatıcı bir etki yapmaktadır. Diş tel tedavisinde önemli olan ağız içi bakıma da en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Diş teli ve braketlerin neden olabileceği ağız, dil ve yanaklardaki tahrişi minumum düzeye indirir. Bu bakımdan pek çok hekim diş teli tedavisinde diş teli mumunu önermektedir. Hekimin tavsiyesine uyarak bu özel mumları kullanabilir ve tedavi sürecini hızlandırabiliriz.

Diş Teli Mumu Nasıl Kullanılır ve Diş Teli Mumunun Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş teli mumu nasıl kullanılır ve diş teli mumu kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Şu şekilde sıralayabiliriz:

– Mum paketten çıkarıldığında paketin içinde 3-4 adet mum çıkacaktır.

– Bir miktar kadar mumu elinize alın.

– Avuç içine almış olduğumuz mumu işaret ve baş parmağımız yardımıyla küçük bir top haline getirelim.

– Ağrı ve tahrişe neden olan tel ve braketler bulunur. Top haline getirdiğimiz mumu yumuşak hareketlerle sorunlu olan braketin üzerine yapıştırın.

Diş teli mumu kullanmak ağrılı bölgedeki ağrıyı azaltmak için geçici bir çözümdür. Braketler üzerindeki mum alındığında yine aynı durum devam edebilir. Eski mum çıkarıldıktan sonra yeni mum takılmalıdır. Mumu takıp çıkarma işlemi esnasında şunlara dikkat etmek gerekir:

– Ortodontik mum braket ya da tel üzerindeki sorunlu bölgeye kuru bir şekilde takılmalıdır. Bölge yaşsa mum yapışmaz.

– Mumu yapıştırmadan önce sorunlu bölge peçete yardımıyla kurutulabilir. İyice kuruyan bölgeye önerilen şekilde mum yapıştırılmalıdır.

– Mum yapıştırılırken bazen mumu yutma gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Mumu yutmanın sağlığa herhangi bir etkisi olmadığı düşünülür.

Diş Teli Mumu Yutulursa Korkmayın!

Diş teli mumunun yutulması korkulacak bir durum değildir. Bu tür mumlarda doğal ve ayrıca toksit olmayan maddeler bulunur. Bazı mumlarda da balmumu gibi tatlandırıcılar olabilir. Bu tür mumlar oda sıcaklığında sert olacak şekilde vücut sıcaklığında ise esnek özellikte yapılmıştır. Doğal içerikte maddeler ile hazırlandığında uygulama sırasında yutulması durumunda vücuda herhangi bir olumsuz tesiri bulunmamaktadır.

Diş Teli Mumu Dışında Ne Kullanılabilir?

Diş teli mumu dışında diş teli ya da braketlerde meydana gelen tahrişler sonucu ağızda oluşan yara ya da ağrı durumlarını önlemek için farklı alternatifler de denenebilir. Örneğin şekersiz sakız diş teli ya da braketlerin sebep olduğu tahriş ve ağrılarda rahatlama sağlamak için kullanılabilir. Diş teli mumu gibi şekersiz sakızı avucumuzda top haline getirip sorunlu bölgeye yapıştırabiliriz.

Balmumu da diş teli ve braketlerdeki tahribat sonucu meydana gelen ağrı ve tahrişi azaltmada yardımcı olabilmektedir. Balmumu diş teli mumun hammaddesi olduğu için o da diş teli mumu gibi elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Balmumunun kullanımı da kuru bölgeye diğer yöntemler gibi uygulanmalıdır.

Diş Teli Tedavisindeki Sorunları Azaltmak İçin Diş Teli Mumu Kullanın

Diş teli mumu kullanımı diş teli tedavisinde oluşabilecek olumsuz durumlarda faydalı etki sağlamak adına diş doktorlarının önerdiği bir yöntemdir. Uygulaması kolay, maliyeti düşüktür. Diş teli tedavisinde önemli yeri olan ağız içi bakımın en iyi şekilde yapılmasında yardımcı olur.

Ağız içi bakım, diş teli tedavisinde çok önemlidir. Ağız içi bakım yeterince yapılmadığı takdirde dişlerde çürüme meydana gelebilir. Bu da diş teli tedavisinin uzamasına neden olacaktır. Bunu önlemek için diş telleri ve braketler aralarındaki yemek artıklarını iyice yok etmek gerekir. Etkili fırçalama ile diş temizliği en iyi şekilde sağlanabilir. Ağız içi bakımda önemli olan diş ve diş eti sağlığı böylece en iyi şekilde korunmuş olur.

Diş teli tedavisinin sorunsuz bir şekilde ve kısa sürede tamamlanması için ağız içi bakımın en iyi şekilde yapılması ve tedavi sırasında oluşabilecek olan ağrı ve tahriş durumlarını önlemek için diş teli mumu kullanılması gerekir. Bu şekilde ağız içi hijyen en iyi düzeyde sağlanarak diş teli tedavisinin daha kısa sürede ve etkili bir şekilde sonuç vermesi sağlanır.