Dişim kırıldı ne yapmalıyım? sorusu günlük hayatta bu sorunla karşılaşan ve çözüm arayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Diş kırılması, ağız sağlığı açısından büyük sıkıntılara neden olabilecek risklerden biridir. Hastalar çoğu zaman ağız içinde diş bölgesinde bir boşluk hissederek diş hekimine başvururlar. Diş kırıkları en çok çocuklarda ve yaşlılarda görülür, ancak herkesin başına gelebileceği unutulmamalıdır.

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılmasının kişiden kişiye farklılık gösteren birçok sebebi olabilir. Dişin derin dokularından başlayan bir çürük, mine tabakasının kırılması ile görülür hal alabilir. Diş kırıldığında çürük artık derinleşmiş olabileceği için diş kırığı oluşmadan belli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gelmek çürüklerin ilerlemeden tedavi edilmesini sağlar.

Diş sıkmaya bağlı olarak da dişlerde kırılma oluşabilir. Bu alışkanlık çene eklemine, birçok kas bölgesine ve diş yüzeylerine yüksek miktarda baskı hissettirir. Diş yüzeyindeki baskı sonucu dişlerde aşınmalar, çatlaklar, kırıklar oluşması kaçınılmazdır.

Sert yiyeceklerin, kabuklu kuruyemişlerin tüketilmesi sonucu da dişlerde kırılma görülebilir.

Diş kırılmasının nedenleri arasında yaşın ilerlemesi de bulunur. Çünkü 50 yaş ve üzerindeki kişilerde diş çatlağı daha fazla oluşmaya başlar.

Sakız çiğneme gibi alışkanlıkların dışında dişi zayıflatan büyük diş dolguları da, diş kırılma nedenleri arasında yer almaktadır.

Kliniğimizde uygulanan diş tedavilerine ait görsellere Instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

Diş Kırılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırılan diş konusunda doğru tedavi seçeneği diş kırılmasında oluşan hasarın büyüklüğüne bağlıdır. Bakterilerle enfekte olmuş bir dişin pulpa yapısı zamanla ölür. Bu nedenle hızlıca müdahale edilmeli ve kök kanalı işlemiyle plastik bir dolgu maddesi ile doldurulmalıdır. Diş hekimleri bazen pulpanın enfekte olup olmadığını görmek için bekleyebilirler. Bazı durumlarda ise kırılan dişin üzerine geçici bir kuron yerleştirilebilir. Eğer pulpa yapısı enfekte değil fakat dişin büyük bölümü kırılmış ise, dişin estetik görünümü kuron yapılarak eski haline getirilir. Dişin sadece ufak bir noktası kaybedildiyse genellikle dişi tamir etmek mümkündür. Eğer bir kuronun veya onarılan dişin bakımını yapıyorsanız, dişleri güçlendiren ve florür içeren bir diş bakım malzemeleriyle dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş ipi ile temizlenmesi önerilir.

Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım? sorusu için; öncelikli olarak yapılması gereken şey diş doktoruna başvurmak olmalıdır. Ayrıca diş kırığı dışında dişlerin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Alanında uzman diş hekimlerimizi bünyesinde barındıran Dentway Diş Kliniğinden randevu alabilirsiniz.