Dişler beyazlığını neden kaybeder? En çok dış etmenlerden dolayı kaybederler. İlk olarak sigara veya puro gibi tütün mamullerinin boyayıcı etkisi ile dişler renklerini kalıcı olarak kaybederler. İlk etapta dişlerin üzerinde
lekelenmeler oluşmaktadır. Bu lekelenmeler diş temizliği ile çıkar ama her bir nefeste dişlerin ana renginde de ciddi bir değişiklik olur. Dişler, diş hekimi tarafından temizlense de dişlerin ana renginde zamanla bir renkleşme olur. Çünkü bu duman etkisi, dişin iç tabakalarına kadar ulaşır.

İkinci olarak renkli içecekler;

çay, kahve, meyve suları, gazlı içecekler ve renkli alkollü içecekler.
Bu tür içeceklerin ciddi bir boyayıcı etkisi vardır. Bazıları doğal boyalar bazıları ise kimyasal boyalardan oluşur. Standart olarak önce dişin dış yüzeyinde lekelenmeler başlar daha sonra ise iç yüzeylere ilerler. Yine diş temizlikleriyle ancak dış yüzeyler temizlenebilir. Zaman ile dişin ana rengi değişir.

Üçüncü olarak;

ağızdan alınan ilaç, pastil veya ağız suları da dişlerin rengini değiştirip sarartabilirler. Özellikle demir ilaçları ve renkli pastiller de bu çok görülür. Uzun süre kullanımlarında kalıcı renk değişiklikleri olabilir. Yukarda belirtilen tüm maddelerde düzenli diş temizlikleri önermekteyiz. Diş temizlikleri düzenli yapılmazsa diş yüzeyindeki lekelenmeler çok hızlı bir şekilde içeriye nufüs ederler.

Dördüncü olarak;

dişin yüzeyinde darbe veya ısı farklarına bağlı çatlaklar, dişe dışarıdan gelen herhangi bir darbe dişin yüzeyindeki mine tabakasını çatlatabilir. Ayrıca yeme-içme esnasında bir anda sıcaktan soğuğa ani geçişlerde diş yüzeyinde çatlak oluşabilir. Bu durumlarda zaman içinde dişin rengi değişir ve sararmalar başlar. Yukarıda belirtilen tüm renklenmeler için beyazlatma işlemi yapılabilir. Diş beyazlatma işlemleriyle dişlerin rengi 2-4 ton arasında açılır. Tüm renklenmeler de bu işlem çok fayda sağlar. Beyazlatmada ki hedef dişin iç renklenmesidir. İç renklenme bu sayede çözülür. Diş temizliğinde ki hedef ise dış renklenmedir.

Beyazlatma işlemlerinden hangisi daha iyidir? Evde yapılan mı klinikte uygulanan mı?

Ev ya da ofis tipinden hangisinin size uygun olacağını hekiminizin karar vermesi gerekir. Bazı hastalarda kombine kullanımda olabilir. Birbirlerine üstünlükleri aslında yok. Farkı konsantrasyonları ve kullanım süreleridir. Klinik tipinde özel ışık kaynakları kullanılır ve etki mekanizmasını çok arttırılabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Kimler İçin Uygundur?

Dişlerinin renginden memnun olmayan tüm erişkinlere beyazlatma yapmak mümkündür. Büyüme gelişmesini tamamlamış her bireye uygulanabilir. Beyazlatma işlemi hamilelere ve çocuklara uygulanmaz. Bir de tabi dişi olmayan bireylere.

Uygulamaların Yan Etkisi Var mı?

Beyazlatma işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Dişin yüzeyine uygulanır. Başka vücud dokularına temas etmez. Diş etine temas etmemesi için özel bir bariyer kremi diş etine sürülür. Tek sorun azda olsa ilk gün hassasiyet olmasıdır. Dişlerde ilk 24 saat hassasiyet ve hafif bir sızlama olabilir. Bu şikayetlerde 24 saati kesinlikle geçmez. allerji kesinlikle oluşturmaz.

Diş Beyazlatma Yöntemlerinin Etkisi Ne kadar Sürer?

Diş beyazlatmanın etkisi dişlerin durumuna, beslenme şekline, sigara kullanım durumuna ve gece diş sıkma alışkanlığı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Kişinin yaş durumu da önemli bir etkendir. Beyazlatma ortalama olarak bir yıl boyunca etkisini sürdürür. Ama bazı hastalarda 2-3 yıl kalıcı beyazlık olabiliyor. Diş beyazlatma işleminden sonra geri dönüş bir yılda olsa da yaklaşık olarak %30 olarak dişin içinde o beyazlık kalıyor. Bir daha beyazlatma yaptırdığınızda yine bir %30 daha kalıcı beyazlık oluşuyor. Bu nedenle beyazlatmanın birer yıl arayla yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu sayede neredeyse tamamen kalıcı bir beyazlık oluşturulabilir.

Beyazlatma Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işleminden sonra ilk gün kesinlikle renkli sıvı alınmaması çok önemlidir. Hatta ıspanak
gibi pişmiş renkli sebze dahi önermemekteyiz. Ayrıca asidik olan limon, sirke vb. materyallerle de
temasın kesilmesi gerekir. Aynı zamanda süt ve süt ürünlerinin de tüketilmemesinde fayda vardır.

Diş Beyazlatmak İhtiyaç Mı? Lüks Mü?

Diş beyazlatma işlemi aslında çoğu kişi için bir ihtiyaç olmuştur. Yıllar önce lüks olarak görülen bu işlem artık bir zorunluluk gibidir. Bu işlemi kişisel bir bakım ürünü gibi düşünmek gerekir. Nasıl kuaföre gidip saçlarımız ile ilgili işlem yaptırıyorsak, dişlerimiz içinde aynı işlemi yaptırmakta fayda var. İlk olarak beyazlatma materyalleri çok yüksek rakamlar ile yapılmaktaydı. Bu rakamlar çok pahalı olduğu için otomatik olarak lüks olarak görülüyordu. Ama şuan rakamsal olarak daha makul bir hale gelince bunun bir ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.

Beyazlatma fiyatları da çok değişkenlik gösteriyor, nedeni nedir?

Beyazlatmada kullanılan çok fazla ürün var. Bu ürünlerden en eski marka olanları hala en güvenli uyguladıklarımız. Markalar eski ve büyük ama ürünleri her yıl geliştirip daha etkili hale getiriyorlar. Takdir edersiniz ki pazar çok büyük bu nedenle de her yıl yeni birçok firma pazara girip, yeni ürün çıkarıyor. Rekabet içinde fiyat kırıyor. Ama yeni markaların maalesef sağlık açısından güvenlik endişesi büyük oluyor. Bu nedenle bazı ürünler daha pahalı ama güvenli, bazıları ise daha yeni ve ucuz. Karar sizin. Bizler sağlıkta hep güvenli tarafta kalmayı tercih ettik.