İçindekiler

Farkında Olmadan Yanak İçerisini Isırıp Kanatmak

Farkında olmadan yanak içerisini ısırıp kanatmak neden olur? Herhangi bir zararı var mıdır? Yanak ısırmanın sebepleri ve sağlık açısından taşıdığı riskleri bu sayfamızda ele aldık.

Farkında Olmadan Yanak İçerisini Isırıp Kanatmak Nedir?

Farkında olmadan yanak içerisini ısırıp kanatmak, başına gelenlerin de bildiği gibi oldukça rahatsız edici ve acı verici bir durumdur. Yanak içini ısırmak genellikle kazayla olan bir davranış olsa da, çeşitli nedenlere bağlı olarak belirli kişilerde sıklıkla yapılan bir harekettir. Alışkanlık haline gelmiş olan yanak içini ısırma hareketleri genelde strese bağlı bir kronik rahatsızlığın göstergesidir.

İster yanlışlıkla isterse rahatsızlık nedeniyle olsun, yanak içi ısırıp kanatma davranışında birçok istenmeyen sonuç yaşanabilir. Yanak içi çiğneme veya kanatma sonucunda pamukçuklar veya ağır yaralar görülebilir. Kimi hastalarda bu davranış şekli ülser gibi rahatsızların oluşmasına neden olabilir.

Yanlışlıkla yanak içini ısıranlarda psikolojik kökenli rahatsızlık bulunmuyorsa, bu eylemin sebebi dişlerin yapısı olabilmektedir. Uygun şekilde sıralanmayan, bozuk yapılı dişlerde sıklıkla yanak içi ısırma durumu gözlenebilir. Sürekli tekrar eden davranış ise tıpkı tırnak yeme alışkanlıkları gibi başka sorunların işareti olabilir.

Farkında Olmadan Yanak İçini Çiğnemek Nedir?

Tırnak yeme, dişlerin gıcırdatılması gibi davranışları andıran yanak içini sürekli çiğneme durumunun kaynağının iyi incelenmesi gerekir. Kişide gözlenen stres düzeyinden mi, korku veya saplantılı bir alışkanlık olup olmadığı uzman hekim tarafından tespit edilmeli ve önlem alınmalıdır. Sürekli tekrar eden çiğneme sorunu acı, yara veya enfeksiyon gibi birçok farklı rahatsızlığa yol açabilir.

Bilerek Yanak İçerisini Isırıp Kanatma Sorunu

Yanak içinin çiğnenmesi gibi kişinin farkında olduğu veya yarı farkında bir şekilde yaptığı bu eylemin altında kaygı, stres veya buna benzer sıkıntılı ruh halleri olup olmadığı belirlenmelidir. Bu durum çoğunlukta olmasa da, toplumda karşılaşılan bir alışkanlık türüdür. Kişinin kendinin farkında olması, bu davranışı engellemesi veya psikolojik açıdan yardım alması yararlı olabilir.

Uyku Sırasında Yanak İçerisini Isırıp Kanatma Sorunu

Uykuda yana içini ısıranlar bu davranışı bilinçli olarak yapmayanlar grubunda yer alırlar. Kişi uyku sırasında şiddeti ve verdiği zararı değişen ölçülerde yanak içini ısırabilir veya çiğneyebilir. Genellikle uyandıklarında acı hissini fark ederler. Eğer sürekli tekrarlayan uykuda yanak içini ısırma kanatma sorununa sahipseniz doktorunuzdan kendinize zarar vermenizi engelleyecek aparatlar hakkında öneri alabilirsiniz. Ciddi zararların önüne geçmek için hekim yardımı almanız faydalı olacaktır.

Farkında Olmadan Yanak İçerisini Isırıp Kanatma Sorunu Neye İşarettir?

Kazayla yanak içine zarar verme durumları hakkında kesin bir sebep belirtmek doğru değildir. Her bir hastanın bu durumu ne kadar yaşadığı ve neden yaptığı uzman tarafından belirlenir. Ancak ara sıra meydana gelen yanak içi ısırmaların sebepleri genellikle dişlerin yapısından kaynaklıdır.

Gömülü dişler, çıkmamış yirmi yaş dişleri, damak şişkinlikleri veya diş sıralama şeklindeki yapısal bozukluklar nedeniyle, kişi yemek yerken veya konuşurken yanak ısırma sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Her ısırma veya çiğneme sorunu ciddi rahatsızlık göstergesi olmayabilir. Nadiren hareket esnasında, yerken veya konuşurken yapılan ufak ısırmalar genellikle küçük yaralara, acılara sebep olur ve çoğunlukla geçici bir durumdur. Çok acı duyulması halinde tıbbi yardım alınabilir. Önemli olan sürekli tekrarlayan yanak içi çiğneme ya da ısırma sorunlarında hekime başvurarak nedenini öğrenmektir.

Yanak İçini Isırma Sorunu Nasıl Çözülür?

Yukarıda belirttiğimiz gibi yanak içini kronik olarak ısırma veya çiğnemenin nedeni uzmanlar tarafından belirlenir. Diş sorunlarından kaynaklanmayan ısırma durumlarında davranışın altında yatan nedeni (kaygı, stres, utanç vb.) tespit edilmeli ve gerekirse yerine başka davranış konulmalıdır.

Kişinin bu davranışının önüne geçmesi için stres seviyesini düşürmesi yardımcı olacaktır. Kişinin kendini gözlemlemesi ve davranıştan önce durarak sakinleşmesi stresini düşürmesi yararlı olabilir. Yanak çiğneme problemi ile ilgili yapılacak bir diğer davranış ise şekersiz sakız çiğnemektir. Böylece ısırma eyleminin yönünü değiştirmektir.

Daha az stresli yaşam sürdürmeye çalışmak, sorunlara daha olumlu ve çözüme yönelik bakmak, ufak adımlarla sosyal kaygıların üzerine gitmek kişiye fayda sağlayacaktır. Rahatlatıcı aktiviteler kişinin yaşadığı gerilimi azaltmakta oldukça etkilidir. Eğer yanak içi çiğneme ve benzeri alışkanlıklarla baş edilemiyorsa, kişinin uzman terapi hizmeti almalıdır.

Ağız ve diş yapısından kaynaklı ısırmalarda diş hekimlerinden yardım almanız gerekir. Dişlerin yapısal bozukluklarından kaynaklı yanak içi ısırma sorunlarının tedavisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Genellikle ağız içi aparatları, sorunlu dişlerin alınması veya protez çözümleriyle diş yapısının normale dönmesi sağlanabilir.

Farkında olmadan yanak içerisini ısırıp kanatma durumlarındaysa enfeksiyon riski oluşmaması için bir kliniğe başvurabilirsiniz. Sorunun tekrar edip etmediğine dikkat ederek gerektiğinde tıbbi destek almanız doğru olacaktır. Sağlıklı günler diliyoruz.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu