dentway-logo-son

ORTODONTİK TEDAVİ BİLGİLENDİRME FORMU

roundline

ORTODONTİK TEDAVİ BİLGİLENDİRME FORMU

  • Ortodontik tedavi, hasta ve doktorun uyum içinde çalışması ile yürütülebilecek bir tedavidir.
  • Eğer sürekli braketlerinizi düşürürseniz veya verilen apareyleri kullanmazsınız tedavinin süresi uzayacak ve kalitesi düşecektir. Bunun olmaması için sizin de üzerinize düşen görevler vardır.
  • Aylık kontrolleriniz için gelirken mutlaka diş fırçanızı ve macununuzu yanınızda bulundurun. Şunu unutmayalım ki braketler dişlerinizi çürütmez ama bakteri plağının oluşması için elverişli bir ortam yaratır. Braketleriniz varken, dişlerinizi mutlaka yediğiniz her şeyden sonra fırçalamalısınız. Aksi halde braket çevresinde oluşan çürüme odakları, tedaviniz bitip de braketler çıkınca sizin canınızı oldukça sıkabilir.
  • Braketlerinizi düşürebilecek her türlü yiyecek ve hareketten uzak durmalısınız. Örneğin; fındık, fıstık gibi kabuklu; zeytin, erik gibi çekirdekli; çiklet/sakız gibi yapışkan ve sert yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca gazlı meşrubatlar gibi asitli içecekleri ve şekerli besinleri de genel diş sağlığınız açısından bu dönemde daha az tüketmelisiniz. Çatal, kalem gibi eşyalar ile braketlerinizi kurcalamamalısınız.
  • Bant ve braketlerinizin takılmasından sonra yanaklarınızda ve dudaklarınızda bazı rahatsızlıklar ve yaraların olması normaldir. Böyle durumlarda doktorunuzun verdiği ortodontik mumu kullanabilirsiniz. Eğer elinizde bu mumdan kalmadıysa, herhangi bir mum da bu amaçla kullanılabilir. Dişlerinizin hareket etmeye başlaması ile dişlerinizde de bazı ağrılar olacaktır. Dişlerinizin ve vücudunuzun bu kuvvetlere alışması 10 gün kadar sürecektir; o nedenle ilk bir hafta, on gün sabır göstermeniz gerekmektedir.
  • Tedavi sırasında size verilen her türlü lastik ve apareyi önerildiği şekilde mutlaka kullanınız.

Dikkatli bir hasta olduğunuz için teşekkür ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

https://instagram.com/dentway

https://www.youtube.com/@dentwaytr


Online Hızlı Randevu