Pedodonti Nedir? Çocuk Diş Hekimliği Hakkında Bilgiler ve tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Pedodonti, çocuk diş hekimliğinin tıbbi ismidir. Çocuk diş hekimliği 0 ile 13 yaş grubundaki çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenmektedir.

Pedodonti Nedir?

Çocukların bebeklik dönemlerinden itibaren ağız ve diş sağlıkları ile ilgilenen diş hekimliği dalına Pedodonti denilmektedir. Çocukların çene yapılarının ve yüz bölgesindeki gelişmelerin yakından takip edilmesi Pedodonti dalı ilgilenmektedir. Pedodonti dalı küçük yaşlarda erken müdahale edilebilme şansı sunarak koruyucu uygulamaları ve tedavileri gerçekleştirmektedir.

Çocuk Diş Hekimliği Hakkında Bilgiler

Çocuk diş hekimliği için Diş Hekimliği Fakültelerinde 5 yıllık Diş Hekimliği lisans bölümünün tamamlanması gerekmektedir. Ardından fakültelerin Klinik Bilimlerine bağlı olarak bulunan Pedodonti Anabilim dalında doktora veya uzmanlık eğitiminin alınmış olması Pedodonti uzmanı olmak için şarttır.

Çocuk Diş Hekimleri Neler Yapar?

Diş hekimi korkusu bireylerde çok küçük yaşlarda başlayabilmektedir. Çocuk diş hekimleri ise diş hekimi korkusunun küçük yaşta yenilmesine yardımcı olur. Bunun için de çocuk diş hekimlerinin klinikleri genel olarak çocuklar için daha uygun bir ortam haline dönüştürülmektedir.

-Çocukların erken yaşta ağız ve diş bakımı için gerekli önlemleri almasına yardımcı olurlar. Bu konu ile ilgili hem çocukları hem de aileleri bilinçlendirmektedirler. Çocukların dişlerini fırçalamasından, çürük oluşumu için uzak durması gerektikleri tüm unsurular hakkında gerekli bilgilendirmeleri yaparlar.

-Çocuklarda daha erken yaşlarda meydana gelen çürük risk grubunu belirlemektedirler. Çürük risk grubuna göre çocuklar için en etkili ve en özgün koruyucu programları düzenlemektedirler.

-Çocukların beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesine yardımcı olmaktadırlar.

-Süt dişlerinin ve genç daimi dişlerin endodontik tedavilerini yaparlar. Bu tedaviler içerisinde dolgular ve kanal tedavileri de yer almaktadır.

-Çocuklarda küçük yaşlarda belli olan çene ve diş gelişimlerindeki bozuklukların tespit edilmesini sağlarlar. Bu sayede herhangi bir çene ve diş yapısındaki bozukluk olması durumunda erken müdahale ile daha etkili tedaviler yapabilmektedirler.

-Çocuklarda parmak emme, tırnak yeme veya çeşitli cisimleri ısırma gibi kötü alışkanlıkların bırakılmasına yönelik etkili tedavi yöntemleri geliştirir ve uygularlar.

-Çocuklarda süt dişlerinin çekilme işlemlerini yaparlar. Ayrıca süt dişlerinin çekilmesi gerektiği dönemde eğer çocuk için gerekli görülür ise yer tutucu ya da çocuk protezi de yaparak çocuğun daha kaliteli bir diş yapısına sahip olmasını sağlarlar.

-Özel ilgi görerek tedavi olması gereken çocuklar için de klinik veya ameliyathanede genel anestezi ya da sedasyon kullanarak yapılması gereken tedavileri gerçekleştirirler.

Pedodonti Neden Önemlidir?

Diş ve ağız gelişimi bebeklik dönemi ile birlikte her bireyde eşit olarak başlar. Ancak bazı genetik bozukluklar veya kişinin diş yapısındaki bozukluklar diş ve ağız yapısının kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bunun için diş ve çene yapısındaki bozuklukların tespit edilmesi ve erken tedavi uygulanabilmesi için erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Çocuk diş hekimleri bu noktada bebeklik döneminden itibaren sadece diş yapıları için değil çene ve yüz bölgesindeki kemik gelişimini de yakından takip ederek müdahale edebilmektedir.

Pedodonti uzmanları bebeklik döneminden itibaren bebeklerde gelişmekte olan dişlerin anatomik yapısına kadar bilgi sahibi olarak gerekli incelemeleri yapabilmektedirler. Bunun için de diş yapısında ileriki zamanlarda meydana gelebilecek sorunları da daha kolay ve daha erken bir şekilde teşhis edebilme şansına sahiptirler.

Bebekler ve çocuklar için ağız ve diş sağlığının gerekli kontrollerinin sadece bir Pedodonti uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Pedodonti uzmanları sadece kemik, çene veya diş yapısı bozuklukları için değil çürük dişler, süt dişleri ve ağız içi bakımı ile ilgili genel kontrollerde de oldukça etkilidir. Çürüklerin oluşmasının erkenden önüne geçilebilmesi için kesinlikle çocuğunuzu bir Pedodonti uzmanına göstermeniz tavsiye edilir.

Çocukların Çürükten Korunması İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Pedodonti uzmanı önderliğinde çürüklerin önüne geçmek için aşağıdaki yöntemler tercih edilmektedir:

Florid Jel Uygulamaları

Çocuklar ve yetişkinler için çürük oluşumunda tercih edilen bu yöntem dişleri bir cila ile kaplayarak çürük oluşumunun önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Yer Tutucular

Süt dişler ile ilgili yapılan bir tedavi yöntemi olan yer tutucular süt azı dişlerinin çürümesi halinde uygulanmaktadır. Süt dişleri çekildikten sonra alttan gelecek olan daimi dişler için tutucu vazifesi gören bir diş takılmaktadır.

Fissür Örtücü

Dişlerin üst yüzeylerinde meydana gelen çatlaklardan dolayı sıklıkla çürümeler meydana gelebilmektedir. Ancak bu yöntem ile diş yüzeyindeki çatlaklar bir örtü ile kaplanır ve çatlaklara yiyecek kalıntısı dolmasının önüne geçilir. Bu sayede diş yüzeyindeki çatlaklarda çürük oluşumunun önüne geçilmektedir.