Porselen Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım, Porselen kaplamadaki ufak aşınmalar tamir edilebilir mi. Porselen diş tamiri mümkün mü? gibi birtakım soruları sormak zorunda kalıyorsanız konu le ilgili kısaca bilgiler aktaralım.

Porselen diş tamiri anlamında en başta hastanın porselen dişleri hangi amaçla tercih ettiğine göz atılmalıdır. Genellikle hastalar estetik bir gülüşe sahip olabilmek amacıyla porselen dişleri talep etmektedir.

Bazıları ise eksik dişlerin yerini doldurmak amacıyla köprü protezi şeklinde tercih edebilmektedir.

Porselen Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım, yapay malzeme kullanılarak oluşturulan ve kişilerin ağız yapısına uygun şekilde büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştiren porselen dişler, bazı sebeplere bağlı olarak nadiren de olsa kırılabilmektedir. Porselen dişler için asla kırılmaz şeklinde bir yorum yapılamaz. Kırılma gerçeklemesi sonucu Porselen diş tamiri şeklinde bir çalışma kolayca yürütülebilmektedir.

Porselen diş uygulamalarının kullanım süresine, kullanma şekline ve   malzeme yorgunluğuna bağlı olarak ortalamaya bakıldığında 8 ila 10 yıla kadar kişilerin ağzında bir sorun yaşanmadan kullanılabilmektedir. Aksi durumlar oluştuğunda bu süre olabildiğince kasabilmektedir.

Bazı kişilerin dişleri ile sert cisimleri açması, sert ve kabuklu kuru yemişleri kırma çabaları porselen dişin aşınmasına ve ömrünün kısalmasına önemli bir etken olabilmektedir.

Porselen diş tamiri işlemleri eğer dişlerde kırık ve çatlak oluşumları bulunuyorsa hekim tarafından kontrol edilmelidir. Ve diş sağlığını kötüye sürükleyecek bir durum ortaya çıkarılırsa porselen diş değişimi pratik bir şekilde uzman hekimler tarafından yapılabilmektedir.

Porselen Dişim Kırıldı Neden?

https://www.traditionrolex.com/38

– Porselen dişlerin kırılma sebepleri arasında en belirgin durum ise durumunun gerçekleşmesinde okluzyon olarak adlandırılan ve hastanın karşılıklı dişlerini birbiri ile temas ettirmesi sonucu gerçekleşen sorundur.

– Porselen dişlere beslenme sırasında belli oranda kuvvet ve baskı uygulanmaktadır. Ağız içi karşılıklı dişlerde temas durumu bulunuyorsa porselen dişlerde aşınma ve kırılma durumları ortaya çıkabilmektedir.

– Porselen diş kırılmalarında etkili olan diğer bir etken ise kişilerin gece uykularında dişlerini sıkması ve gıcırdatması olmaktadır.

Bu alışkanlığın ortadan kaldırılması ve hekim tarafından sunulan ağız içi özel aparatlar ile diş sıkmalarının önüne kolay bir şekilde geçilebilmektedir.

Porselen Diş Tamiri

Porselen Diş Tamiri talepleri bulunan hastalar için en başta porselen dişe zarar veren etken saptanarak tedavi ve tamirata başlanmalıdır. Eğer gece diş sıkmaları sebebiyle porselen dişler aşınıyor ve zarar görüyorsa; bu alışkanlıktan vazgeçilmesi önem arz etmektedir.  Bu alışkanlıklar her türlü porselen dişlerin ömrünü kısaltmaya devam edecektir.

En sık şekilde kullanılmakta olan dişin ön yüzeyi, en çok deforme olan porselen yüzeylerdir. Bu gibi sorunlar karşısında kişilere lamina porselen uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Diş Kaplamaları oldukça ince tabakalardan oluşmaktadır. Gerçek dişin dış yüzeyine adeta bir takma tırnak gibi kolayca yapıştırılarak kullanıma sunulmaktadır.

Kişilerin aşırı diş fırçalama alışkanlıklarına bağlı olarak zarar gören diş minesini gizlemek için tercih edilmektedir. Yine estetik ve göz alıcı bir beyazlığa sahip olmak isteyen kişiler porselen diş kaplamalarını sıklıkla tercih edebilmektedir.

Dişler arasında bulunan boşlukların gizlenmesi içinde porselen diş kaplamaları günümüzde fazlasıyla tercih edilmektedir.

Dişlerinin normal rengini kaybederek pek de hoş olmayan bir renge bürünen dişlerin gizlenmesi içinde hastalar tarafından tercih edilmektedir

Porselen kaplama dişler, kolay bir şekilde kırılacak yapıya sahip değildir. Her daim parlak ve doğal görünümlü diş alternatifleri olarak kişilerin kullanımına sunulmaktadır. Ağızda bulunan 32 dişin her biri porselen malzeme kullanılarak yapılabilmektedir. Ağızda porselen diş yaptırma talebi oluştuğunda tüm dişlerin aynı anda değişmesi gerekmektedir.

Diğer türlü diğer dişler ile porselenin tonunu denkleştirmek oldukça güç olabilmektedir.

İstenen beyaz ve parlak dişlere sahip olmanın yanı sıra konumsal doğruluk içinde tamamının porselen olması bir bütünlüğü ve sorunsuz kullanımı destekler.

Porselen dişlerin kırıldığı durumlar hekim tarafından yetersiz oturtma kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra porselen kaplamayı diş ön yüzeyine oldukça baskın geçirme dişlerin şişmesine ve dudakların öne doğru şişmesine neden olabilmektedir.

Porselen Diş Kaplamaları zamanla ufalanabilmektedir. Kırılgan malzemelerdir. Ve kaplamaları gerçek manada ince yapılır bu sebeple hassas ve dikkatli bir kullanım gerekmektedir.

Porselen diş kaplamalarınızı korumak adına çekirdek ve benzer sert kuruyemiş tüketiminden kaçınmalısınız.

Yine sert meyveleri ısırarak yemek yerine ince dilimler halinde çok daha pratik olarak tüketerek porselen dişlerinizi kolayca koruyabilirsiniz.

Üst damak yarım protez porselen uygulamalarında en sık rastlanan sorun, ceviz ve fındık kırarak dişe zarar verilmesidir. Kırılan porselen sonucu hastalar bir miktar acı ve sızı çekmek durumunda kalabilmektedir.

Tüm bu durumlar yaşandığında uzman bir diş hekimine başvurmanız ve en doğru tedaviyi almanız gerekmektedir.

Porselen Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım sorusunun yanıtını yukarıdaki biçimde vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.