Protetik Diş Tedavisi, protez diş uygulamasına yönelik yapılan bir uygulamadır. Tedavi esnasında damak (takma diş) kullanılmadan sabit protez ayrıcalığı ile gerçek dişten farksız bir kullanım sağlar. Sorunsuz ve uzun soluklu bir kullanım olarak tercih edilen popüler bir uygulamadır.

Protetik Diş Tedavisi nasıl yapılır?

Hareketli protez ve Sabit protez tekniği kaybedilen dişlerin analizinden sonra uygulanır. Protetik Diş Uygulaması için ise en uygun bulunan yöntem ise; sabit protez uygulamaları olmaktadır. Hareketli dediğimiz takıp çıkarılan protezler genellikle konforsuz olduğu için tercih edilmez.

Sabit Protez

Hareketli Protezi takma dişlerin sabit şekli olarak düşünülebilir. Bu yöntem hastaların ağzını diş eksikliğinden kullanamaz hale geldiğinde tercih edilmektedir.  Bu sayede çiğneme , konuşma ve estetik sağlanmış olur.

Haraketli protezler yani damak protezleri ise: Hem dişi hem de dişe ait dokuyu etkileyen bu yöntem, diş etine yakın yerlere kroşe uç kısımlar eklenmesi sonucu dişlerin arasında bir bütünlük sağlanır.

Dokularda büyük bir destek oluşturarak protezler sayesinde hasta dişleriyle istenen görevin yerine getirilmesine kavuşmuş olabilir.

İşlem sırasında uyuşturma tekniği ile hastanın ağzı ve acı duyması engellenir. Çok basit ve pratik yöntemi içine almaktadır.

 Sabit Protez

Sabit protez, hareketliye göre daha yaygın tercih ediliyor demiştik. Bunun en özel sebebi ise; kişinin her türlü diş ve diş eti rahatsızlıklarını engellemek bu yöntem ile daha mümkün olabilmektedir.

Hastaya ait diş ölçüsü alınarak porselen kaplama, zirkonyum ve farklı kaplama materyalleri sabit olacak biçimde diş etine eklenir.

Diğer metal alaşım malzemelerle sabit kalacak şekilde diş etine eklenir. Bu sayede tamamen doğal bir görünüm ve estetik diş tedavisi elde edilmiş olur.

Protetik diş Nedir Protetik diş tedavisi neye bakar?

Ağızda kaybolmuş dişlerin yerine çeşitli protez uygulamalar kullanılarak fonksiyonel hale getirilmesi işlemidir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde eksik dişin rehabilitasyonunda, zengin çeşitliliğe sahip protez yöntemlerinden biri uygulanabilir.

Protetik diş tedavisi nedir nasıl yapılır?

Diş ve dişe ait dokunun cerrahi müdahale  veya herhangi bir sebeple kaybı olduğunda çeşitli protezler ile desteklenmesi ile gerçekleştirilir. Bu işlem esnasında diş etine yakın alana eklenmesi sonucu eksik dişler geri getirilmiş olur. Hastalar bu özel tedaviler sonucu doğal dişlerin gördüğü görevi, protez dişler ile yerine getirebilir bir hale dönüşür.

Protetik Diş uzmanı ne yapar?

Protetik diş tedavisi uzmanı ismiyle sıklıkla duymakta olduğumuz hekimler, kanal tedavisinin ardından dişin porselen kuronla desteği dahil ağız içi sabit ve hareketli protez işlemlerini yerine getiren kişilerdir. Protetik Diş Tedavisi ne yapar kısaca özetlemeye çalıştık. Tecrübesiyle ön plana çıkmakta olan protetik uzman arayışınız için tüm ihtiyaçlarınızı firmamız bünyesinden giderebilirsiniz.

Protetik diş tedavisi ne kadar sürer?

Yapılacak olan implant üstü protez uygulamasının gerçekleşme süresi 3 ila 6 seanslık biz zamanı kapsar. Bu da 2  hafta ile 4 haftaya kadar bir süre anlamını taşır. Bazı durumlarda uygulama yapılan laboratuvar süreçlerine bağlı olarak bu süreç uzayabilmektedir.

Bu istenmeyen durumlarda tedavinin tamamlanmasını aksatan etkenler arasında bulunmaktadır.

Protez diş fiyatları ne kadar?

Temel protez diş fiyatları, yapılacak olan üst ve alt çeneyi kapsamakta olan diş seti olarak piyasada çeşitli  fiyat aralığına sahiptir. Bu fiyatlar işlem detayına göre değişkenlik gösterebilir. Firmamız bünyesinde uzman hekimlerimiz aracılığı ile gerekli analiz ve incelemeler yapılarak ortaya çıkan tabloya göre bütçe dostu protez seçenekleri sizlere sunulmaktadır.

Ağızda hiç diş yoksa ne yapılır?

Ağız içerisinde tüm dişlerin kaybı sonucu, alt ve üst çene üzerinde yer alan kemik dokusundan yararlanılır. Bu doku üzerine akrilikten üretilmiş olan takma diş protezleri monte edilir. Doğru ölçülerden oluşan ve uygun koşul şartlarında bu işin eğitimini almış olan uzmanlar eşliğinde yürütülmektedir.

Protetik diş tedavisi kron köprü nedir?

Sabit Protezler diğer bir adıyla kuron ya da köprü)ismiyle anılan uygulama, dişlerin bulunmadığı boş alanın her iki yanındaki destek dişlerin, küçültülmesi ve bu küçük dişlerin üzerine yapıştırılması ile oluşur.

Bu porselen ya da metal özellikli yapılar ile gerçekleşen restorasyonlardır.

Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Öğrencileri 5 yıl boyunca konuyla ilgili eğitim almaktadır.

Protetik diş Tedavisi Kimlere uygulanır?

Ağzında yeterli sayıda kullanabileceği dişi kalmamış olan hastalara bu uygulama sağlanmaktadır. Aynı zamanda ağız içerisinde hiç dişi kalmayan hastalarında sıklıkla tercih ettiği yöntemlerin başını Protetik işlemleri almaktadır.

Protetik diş tedavisi nasıl randevu alınır?

Sabit Protetik veya Hareketli Protetik uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilmek için Dentway’i tercih edebilirsiniz.

Kaliteli ve uzun ömürlü bir Protetik diş tedavisine sahip olabilmek daha sağlıklı yaşam sürebilmek için bizlere ulaşabilirsiniz. Gerekli randevunuzu sadece dakikalar içerisinde istediğiniz tarihe kolayca oluşturabilirsiniz.