Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna değineceğiz.

Süt dişlerinin; yerlerini almaları 6.-12. aylarda başlayıp, çocuk 24-30 aylık olana kadar devam eder. Süt dişleri ağız içindeki yerlerini aldıktan 3-3,5 yıl sonra yani 6 yaştan itibaren daimi dişler ağızdaki yerlerini almaya başlarlar. Sürme zamanı süt ve daimi dişlerin her ikisinde de çocuktan çocuğa farklılıklar gösterebilir. 6 aylık sapmalar diş hekimleri tarafından normal olarak kabul edilir. Daimi dişlerin sürme zamanları her biri için farklılık gösterir, genel itibariyle şöyledir;

Ön kesici dişler 6-8 yaş,
Küçük azı dişleri (premolar dişler) 10-12 yaş,
Birinci büyük azı dişleri (molar dişler) 6-7 yaş,
İkinci büyük azı dişleri (molar dişler) 12-13 yaş,
Üçüncü büyük azı dişi (molar dişler, yirmi yaş dişleri) 17-21 yaş aralığındadır.

Çocuğunuzun dişleri için uzman bir diş hekiminden randevu almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Süt Dişlerinin Görevleri

Süt dişlerinin ağızdaki en büyük görevlerinden biri de alttan gelen daimi dişler için rehberlik yapmalarıdır. Bu dişlerin erken kaybında ( tedavi edilmediği / çekilmesi gereken durumlarda) daimi dişler nereden ağız içerisine süreceklerini bilemezler ve yönleri değişebilir. Ayrıca diş kaybından oluşan boşluğa, komşu dişler kayarak ilerde sürmesi gereken daimi dişlerin yerini doldurur. Bu durumda da daimi dişlenmede yer darlığına sebep olurlar. Bu nedenle süt dişlerinin normal düşme zamanına kadar çocuğun ağızında durmasını sağlamak önemlidir. Çünkü süt dişleri daimi dişler için yer tutucu görevi görürler ve yer gösterirler.

Süt dişlerinin ağız içinde bulundukları dönem; çocuklarda gelişimin en aktif olduğu dönemdir. Bu dönemde süt dişleri; sindirimin ilk basamağı olan gıdaların çiğneme ve öğütmesine yardımcı olur. Böylece çocuğun beslenmesini ve buna bağlı olarak büyüme ve gelişimini etkiler. Aynı zamanda süt dişleri çiğneme işlevini gerçekleştirirken çene kemiklerinin dikey gelişmesinde de önemli rol oynar.
Süt dişlerinin başlıca fonksiyonlarından biri; konuşmanın sağlanmasıdır, ayrıca süt dişlerinin estetik fonksiyonu da vardır. Çocuk dış görüntüsünü beğenmediği için ağzını yeterince açmazsa konuşma ve iletişim güçlüğü yaşayabilir.

Ağız içerisindeki dişler; ön bölge dişleri (kesici ve köpek dişler) ve arka bölge dişleri (küçük azı ve büyük azı dişleri) olmak üzere ikiye ayrılır. Ön bölge diş kaybı travma ya da çürüğe bağlıdır. Arka bölge süt dişi erken kaybının ise en temel sebebi ise dişte çürük oluşumudur. Süt dişlerinde oluşan çürükleri nasıl olsa düşecek diye düşünerek tedavi ettirmezseniz bahsettiğimiz tüm fonksiyonlar olumsuz etkilenecektir.

Bu sebeplerden dolayı çocuklarınızı muhakkak düzenli olarak diş hekimi kontrolüne götürmelisiniz. Koruyucu diş tedavilerini yaptırmalı, ağız bakımına dikkat etmeli ve çürükleri en kısa zamanda tedavi ettirmelisiniz.

Süt dişi çürükleri tedavi edilmezse; ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve güzel olmayan görüntü oluşur. Bu dönemde tedavi edilmeyen çürük dişler çekilmek zorunda kalır ve ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluğa sebep olur.

Çocuk diş sağlığı hakkında daha fazla bilgiye Çocuk Diş Sağlığı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.