İçindekiler

Zirkonyum İmplant

Son yıllarda implant teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte popüler olan zirkonyum implantlar nedir? Ne faydası var? Neden tercih etmeliyim gibi sorular ile karşılaşmaktayız.

Dental implant yaklaşık 50 yıldan beri uygulanmaktadır. Türkiyede 2000′ li yıllar da popüler olmaya başlamıştır. Dişhekimlerinin dişçi teriminden kurtulup diş hekimi ünvanını kazanmalarına katkısı büyük olmuştur. Çünkü yeni ve teknolojiyi takip eden diş hekimleri bu uygulamaları başarıyla yapabilmişlerdir. Bu sayede 2000′ li yıllara kadar ağızda kaçak olarak çalışan diş teknisyenlerinden kurtulmuşlardır. İmplantlar ilk uygulanmaya başlandığı dönemlerde başarıları biraz düşük idi.Yaklaşık %50 civarında başarıvardı. Hatta uzun dönem de neler yaşanabileceği konusunda ciddi bir bilgi yoktu. Yıllar geçtikçe başarının kısa süreli değerlendirme olmaması gerektiği daha iyi anlaşıldı. Çünkü implant ilk uygulandığında kemiğe yapışıp ağız da kalsa bile uzun dönem sonra kemikten ayrıldığı görülmeye başlandı.Bazende kemiğe yapışmasına rağmen implantın boyun bölgesinde kırıklar oluşmaya başladı.

Sonuç itibariyle dental implantlardaki başarı değerlendirilirken kısa ve uzun dönem ki performansı ve ağızda ki stabilite durumu açısındanda durumu değerlendirilmeye başlandı. Bu açılardan bakıldığında yeni zirkonyum implantları tedavide başarıyı artıran bir unsur olarak ortaya çıktı. Çünkü zirkonyum kırılmaya karşı çok dirençli bir materyal olduğu için uzun dönemde implantlarda oluşan boyun kırıkları ortadan kalktı.

Zirkonyum implantlar özellikle kemiğinince olduğu alt çene de dar implant kullanılmak istendiğinde tam bir uyum ve etki göstermektedir. Materyal uzun yıllar bütünlüğünü koruyarak boyun kırıkları oluşturmaz. Yapılan porselen kaplamalar ile uyumu yüksektir. Zirkonyum doku dostu bir materyal olup uzun dönemde diş eti ve kemik ile bir uyumsuzluk yaşamaz.

Yukarda bahsi geçen konulardan dolayı mümkün olduğunca zirkonyum implantları seçmekte fayda vardır. Zirkonyum implantlar diğer implantlara göre biraz daha pahalıdır. Birkaç marka dışında üretici firma yoktur. Ama diğer markalar da üretmek üzerine çalışmalar yapmaktadırlar..

Zirkonyum İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Zirkonyum implantlar, metal implantlara göre daha estetik bir görünüme sahip olabilirler. Ayrıca, biyolojik uyumlulukları daha yüksektir ve alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali daha düşüktür.

Zirkonyum implantlar, metal implantlara göre daha pahalı olabilirler. Ayrıca, metal implantlara göre daha az dayanıklı olabilirler ve kırılma riski daha yüksektir.

  • Zirkonyum implantlar, metal alerjisi olanlar veya daha estetik bir görünüm isteyen hastalar için uygun olabilir. Ancak, her hasta için uygun olmayabilir ve diş hekiminizin önerilerine uygun olarak seçilmelidir.

Zirkonyum implantlar, diğer implantlar gibi düzenli diş bakımı ve kontrolü gerektirir. Fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimi kontrolleri, implantın dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması için önemlidir.

Online Hızlı Randevu