Yaprak Porselen Nasıl Bir İşlem;

Yaprak porselen işlemi sağlıklı veya üzerinde dolgu olan dişlere uygulanabilir bir işlemdir. Daha önce porselen kaplama yapılmış dişlere laminate vener kuron yani yaprak porselen uygulanamaz. Bu nedenle bu uygulama doğru ve dikkatli yapılmalıdır. Porselenin kalınlığı ortalama 300 -500 mikron civarındadır.

Daha kalın yapıldığında maalesef yaprak porselenin istenilen ışık geçirme özelliği çok azalmaktadır. Bu nedenle bu tür bir uygulamada mümkün olduğunca sağlıklı dişe dokunmadan ve en ince şekilde işlem gerçekleştirilmelidir. Yaprak porselen işleminde yaklaşık bir diş üzerindeki zımparalama işlemi 1 dakika sürmektedir. Bu hafif aşındırma işleminden sonra ölçü alınıp seramikler üretilmeye başlanır. Bir iki yaprak porselen yapılacak ise yaklaşık 2 saat içinde CAD/CAM teknojisiyle bitirilebilir. Eğer sayı 10 diş civarında ise ki genelde gülüş tasarımı yapılmış ağızlarda 10 dur, o zaman 5 gün civarı sürmektedir.

Lamine (yaprak porselen) İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?

Yaprak Porselenler Kırılır mı?

Yaprak porselenler tıbbi olarak doğru yapılırsa kesinlikle kırılmaz. Kırılmanın sebebi özellikle doğru aşındırma ve yapıştırma işleminin yapılamamasından kaynaklanır. Ayrıca uygulamadan sonra kapanış sırasında yükseklik kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrol yapılmamışsa da kırık olabilir. Bir de gece diş sıkan kişilerde mutlaka gece koruyucu plak yapılmalıdır. Bu plak yapılmaz ise laminelerin üzerine gelen ters kuvvetler yaprak porseleni kırabilir.