Estetik diş hekimliğinin son yıllardaki popüler tedavi yöntemi yaprak porselen uygulamalarıdır. Yaprak porselen tekniğini kısaca anlatmak gerekirse dişlerin ön yüzeylerinde 0,3 -0,5 mm gibi minimal aşındırma yapıldıktan sonra alınan ölçü ile hazırlanan, takma tırnak şeklindeki porselenlerin özel yapıştırıcılar kullanılarak diş yüzeylerine uygulanmasıyla tamamlanan estetik diş tedavi yöntemidir.

Yaprak porselen tedavisini kaplama porselenlerden ayıran en önemli özellik yaprak porselenin çok ince olmasından dolayı altındaki dişin rengini yansıtabilmesidir. Böylece doğal bir gülüş elde etmek kendiliğinden olabilmektedir.

Yaprak porselen uygulamaları dişler arasında boşluk, çapraşıklık veya dişlerinde aşırı renklenme problemi olan hastalarda tercih edilmektedir. Geçmişte hastalar bu tip şikâyetlerle kliniklere başvurduklarında onlara önerilen tedavi tekniği porselen kaplama ile sınırlıydı. Fakat günümüzde porselen malzemelerinin çok iyi kalitede üretilmesi ve bunu kullanabilecek seramik sanatçılarının eğitilmesiyle çok estetik yaprak porselen tedavilerinin yapılması sağlanmaktadır.

Yaprak porselen tedavisinde dişlerin boyu, genişliği ve rengi öncelikle hastaların beklentisi öğrenilip sonrasında hekim ve teknisyen arasındaki iletişim ile final görüntüsüne kavuşur. Doğada bulunan her canlı da olduğu gibi dişler arasında da bir altın oran bulunmaktadır. Bu bahsedilen altın orana sadık kalınarak yaprak porselenlerin üretimi gerçekleştirilir. Ayrıca yaprak porselen tedavisi, kişiye özel gülüş tasarımı yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

Yaprak porselen yaptıracak kişinin yüz hatlarının şekli, dudaklarının şekli, kalınlığı ve özellikle üst dudağın arkasında bulunan kesici dişlerin destek miktarı diş hekimi tarafından değerlendirilip ideal gülüş oluşturulacak şekilde planlanır. Yapılacak provalarda tasarlanan yaprak porselen dişlerin ağız içerisinde nasıl durduğu, estetiği hekim, hasta ve hasta yakınları tarafından değerlendirilir. Eğer her şey ideal şeklinde ise aynı seansta yaprak porselen dişler yapıştırılır. Eğer ufak tefek düzeltmeler gerekiyorsa ilgili notlar alınır ve fotoğraflar çekilir.

Teknisyene iletilen bu veriler doğrultusunda yaprak porselenler üzerinde gerekli düzeltmeler yapılır. Bir sonraki seansta ise çok büyük bir ihtimalle sorun ile karşılaşılmaz ve yaprak porselenlerin yapıştırılmasıyla tedavi tamamlanır. Hastalarına aklına genellikle yaprak porselenler yapıştırılana kadar aşındırılmış dişlerle mi yaşanacağı sorusu gelir. Kesinlikle her seansın sonunda geçici dişler takılmadan hastalar klinikten gönderilmez.

Aşındırılmış dişlerin geçici malzemelerle kapatılması hem diş eti sağlığı açısından hem de hasta konforu açısından çok önemlidir. Geçici dişle yaşanan süreçte hassasiyetlerin oluşması çok normaldir. Çünkü geçici dişler kolay çıkarılabilir olmalıdır. Tabi bu durumun getirdiği dezavantajlı bir durum söz konusudur. Bu da daimi yaprak porselenler takılana kadarki beslenme sırasında geçici dişlerin çıkma ya da kırılma olasılığıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için hastaların yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Özellikle ön dişlerle bir şey ısırılmamalı, yiyecekler kesilip ya da koparılıp ufak parçalar halinde tüketilmelidir.

Yaprak porselenler takıldıktan sonra belli bir süre yemek yeme ve içme sırasında hassasiyet, kuvvet vermekte zorluk meydana gelebilir. Şu durum unutulmamalıdır ki dişlerin hepsi canlı bir organımızdır ve aşındırma yapılan her diş yüzeyinde bir yara oluşmaktadır. Yaprak porselenlerin yapıştırılmasından önce dişler üzerine bir takım kimyasal yapıştırıcı malzemeler kullanılır. Bu malzemeler aşındırılan diş yüzeyinde hassasiyetin artmasına sebep olabilir.

Yaprak porselenlerin yapıştırılmasından sonra az önce belirttiğimiz yara yüzeyinin kendini iyileştirmesi 6 -8 haftaya kadar sürebilmektedir. Bunun sebebini açıklamak gerekirse, dişlerin damarlanma yapısı vücudumuzun her hangi bir yumuşak dokusundan çok daha zayıftır. Vücudumuzda oluşabilecek her hangi bir yara bir kaç gün içerisinde iyileşebilirken diş yüzeyinde oluşan bu yaranın geçmesi çok daha uzun sürer. Bu sebepten hassasiyet ve yeme içmede zorluğun geçmesi bir kaç haftayı bulabilir. Tabi ki bu bahsettiğimiz hassasiyet her hastada olacak diye bir kaide yoktur. Bazı bireylerin ağrı eşiği daha yüksek olduğu için hiç hassasiyet problemi yaşamamaktadırlar.

Yaprak porselen tedavisinin fiyatı hakkında bilgi vermek gerekirse, maliyetleri etkileyen bir çok faktör vardır. Her şeyden önce şunu bilmek gerekir ki “estetik” kavramının bulunduğu her alanda fiyat çoğu zaman tahmin edilenden yukarıda olmaktadır. Yaprak porselen tedavisinde de hekimin sarf ettiği emek, ölçü ve geçici malzemeleri, teknisyenin yaptığı tasarım ve üretim maliyetleri yaprak porselen tedavisinin fiyatlarını yukarılara çekmektedir. Ayrıca yaprak porselen tedavisinin yapıldığı kliniğin de fiyat üzerinde etkisi vardır.

Perifer kliniklerde yaptırılan tedavilerde fiyatların daha uygun olduğu normal karşılandığı gibi merkezi yerlerde bulunan kurumsal diş polikliniklerinin tedavi fiyatlarının yüksek olduğu da normal karşılanmaktadır. Özellikle kurumsal firmaların hasta profilleri daha detaycı ve mükemmeliyetçi olduğu için hizmet kalitesindeki artışın istemsiz olarak artması gerekmektedir. Bu da doğru teknik ve teorik bilgi, kaliteli malzeme ve iyi teknisyen ile iş birliği yapmak anlamına gelmektedir. Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiği zaman fiyatların yüksek olması gayet normal karşılanmaktadır.