Yaprak porselen denilen laminate uygulaması yaptırmak istiyorum. Çok ince uygulamalar olduğunu duydum. Bu nedenle yaprak porselenin düşme veya kırılma riski var mı?

Laminate (yaprak porselen) uygulamaları ön yüzeylere yapıştırılan 0,3 mm kalınlığında çok ince porselen yaprakçıklardır. Çok ince olarak hazırlanırlar ama burada önemli olan hazırlanmaları sırasındaki fırınlama işlemidir. Doğru ayarda yapıldığında kırılmayla ilgili hiçbir sıkıntı kesinlikle yaşanmaz.

Yaprak porselen uygulamalarında düşme problemi de hemen hemen hiç yaşanmaz. Ancak burada önemli olan dişlerin hazırlanma şeklidir. Pürüzlendirilen diş yüzeyi ile yaprak porselen uyumunun birebir olması çok önemlidir. Bu konuda tecrübeli bir hekim bu uyumu tam olarak sağlayacaktır. Ayrıca yaprak porselenlerin diş yüzeyine kendi özel yapıştırıcı ajanları ile yapıştırılması gerekir.
Uygulama sırasında tüm bu kurallara dikkat edildiği sürece laminate (yaprak porselen) uygulamasında hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Dr. Yasemin BUDAK

Yaprak Dişlerin Bakımı

Yaprak porselenin düşme veya kırılma riski var mı? sorusuna olumlu yanıt verebilmemiz için bakım alışkanlıklarına sahip olmak gerekir. Bunlar:

Bu şartlara uyum sağladığınızda kaplama dişlerinizi daha sağlıklı biçimde kullanabilirsiniz. Lamine dişleriniz için özel bir bakım uygulamanıza gerek yoktur. Doğal dişlerinizi korurken aldığınız önlemleri lamine dişler için de almanız yeterli olacaktır. Yani rutin diş bakımı yapmak, gerektiğinde diş kontrolüne gitmek lamine dişlerin güvenli kullanımı için gereklidir.

Lamine dişleri yaptırdıktan sonra 10-15 gün sıcak ve soğuk gıdalara karşı dişlerinizde hassasiyet olabilir. Bu durumda hassasiyet gideren diş macunu ve fırçası kullanmakta fayda vardır. Lamine diş renk değiştirmediği için beyazlatıcı etkideki diş macunları kullanmanıza gerek yoktur. Ancak aşındırıcı içeren diş macunlarından uzak durmalısınız.

Yaprak Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Laminenin ömrü de merak edilmektedir. Şartlar yerine getirildiğinde yaprak dişler 15 seneye kadar kullanabilirsiniz. Tabii ki bunda uygyladığınız ağız ve diş bakımının oldukça fazla rolü vardır. Düzenli diş hekimi kontrolleri de diş ömrünü artıran faktörlerdendir. Uzun yıllar sonra tekrardan uygulanabilen bir tedavidir. Diş eti çekilmeleri ve ağız bakımına bağlı oluşabilecek problemlerden yaprak dişin yapısı etkilenmez.

Yaprak(laminate) kaplama hakkında daha fazla bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kliniğimizde uygulanan tedavilere ait görselleri incelemek için İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yaprak (Lamine) Dişleri Kimler Yaptırabilir?