20’lik diş çekilmezse ne olur? sorusu 20’lik diş çıkarmakta olan hastalarımız tarafından oldukça merak edilmektedir. Çenemizin en arka kısmında yer alan 20’lik dişler, 17-25 yaş aralığında çıkan veya çıkmak için çaba gösteren dişlerdir. 20’lik dişlerin çıkıyor oluşu, birçok insanın yoğun bir ağrı hissetmesine neden olur. Ağız içerisinde son kalıcı dişler olarak çıkan bu 20’lik dişler, herkes için aynı ağrı hissiyatına sebep olmaz. Kimi insanlarda bu dişleri hiçbir şekilde göremeyiz, kimisinde de normal dişler gibi ağrısız şekilde ortaya çıkar.

20’lik dişlerin çene yapısına uyum sağlaması oldukça zordur. Bu yüzden apse, ağrı ve çeşitli rahatsızlıkların görülmesi durumu yaşanabilir. Dişlerin zor bir çıkış süreci yaşatması, dişin çıkış bölgesi üzerinde bakterilerin birikmesine neden olur. Tüm bu problemlerin ortaya çıkış sebebi ise insan çenesinin 20’lik dişler için yeterli miktarda alana sahip olmayışıdır. Bu sorunlar ile beraber, çene üzerinde dişlerin çarpık hale gelmesine ve çene yapısının tamamen bozulmasına da neden olabilmektedir.

Her 20 yaş dişi çekilmeli mi?

Her 20 yaş dişi çekilmeli diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Aksine 20 yaş dişleri karşısındaki dişle üst üste kapanabiliyorsa normal dişten bir farkı yoktur. Olması gereken fonksiyonu gördüğü takdirde ağızda kalması gereken bir diştir. Öndeki dişler kaybedildiği takdirde çenenin arka tarafında destek olacak özel konumdaki dişlerdir. O yüzden düzgün çıkmışsa, çevresinde kist yada tümör durumu yoksa 20 yaş dişlerinin korunması gerekir.

Yirmilik Dişin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

20’lik Diş Çekilmezse Ne Olur? sorusunun cevabını bir diş muayenesiyle daha detaylı öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.