20’lik diş çürümesinin tedavisi var mıdır? 20 yaş dişleri çekilir mi? Yirmilik dişler oluşumunu ne zaman tamamlamaktadır? 20’lik diş çekimi nasıl yapılır?

Takipçilerimizden bize gelen 20’lik diş çürümesinin tedavisi var mıdır, sorusuyla birlikte 20 yaş dişi ile ilgili sorulara bu sayfamızda yanıt vermeye çalıştık.

20’lik Diş Nedir?

Yirmilik dişlerin tedavisi ve çürük sorunlarıyla ilgili sorulara yanıt vermeden önce bu diş yapısını yakından tanımamız, fikir edinmemiz bakımından yararlı olacaktır. Bu yazımızda yirmilik dişlerin oluşumundan ve çürümeleri durumunda yapılması gerekenlerden kısaca bahsetmeye çalışacağız.

20’lik dişler ergenlik ve yetişkinlik dönemleri arasında çıkan dişlerdir. Dişler ağızda kalıcı hale gelirken 10 – 14 yaşları arasında ikinci azı dişleri olarak tanımlanan dişler meydana gelir. 20 yaş dişleri daha sonra bu dişlerin arkasında oluşmaya başlar. 20 yaş dişi çıkma zamanı kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

20’lik diş çıkaranlar için farklı süreler göz önüne alındığında, yaş aralığının 17 ila 30 yaş arası olduğunu söylemek mümkündür. Bazı kişilerde yirmi yaş dişi çıkma zamanı ortalamaya göre daha geç olabilmektedir.

Bunun birçok nedeni olsa da, geç çıkma sorunu genellikle çene kemiği ve diş yapısıyla ilgilidir. 20 yaş dişleri çıkarken yeterli alan bulamıyorsa ve diğer dişler arasında kalıyorsa, geç çıkabilir ya da çoğunlukla gömülü diş olarak varlığını sürdürür.

Tam Çıkmayan 20 Yaş Dişleri Nedir?

20 yaş dişi tam olarak çıkmadığında ağız sağlığı açısından birçok soruna neden olabilir. Dişin bir kısmının gömülü kalması enfeksiyon sorunlarına davetiye çıkaracaktır. Bir kısmı içerde yirmi yaş dişleri özellikle gıda tüketirken yiyecek artıkları burada toplanacaktır.

Bu durumlara ilave olarak, yeterli ağız bakımının yapılmıyor olması sorunun daha da büyümesine neden olacaktır. Sorunlu yirmi yaş dişleri kendilerini ağrılarla ve bazen yüzdeki şişkinlerle belli edebilir.

20’lik diş çürümesi durumlarında diş hekimleri tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle kendini tekrarlayan enfeksiyonlarda, diş çürükleri çene kemiğini ve diş etini etkileyecek boyutlara gelebilir.

Tam çıkmayan yirmilik dişler ya da alt veya üst çeneden birinde çıkıp, diğerinde çıkmayan dişler yapısal bozuklukların oluşmasına neden olabilir. Dişlerin diğer çenedeki karşılıklarına doğru uzaması gibi sorunlar hekim tarafından hemen incelenmelidir.

20’lik Diş Çürürse Çekilir mi?

20’lik diş çürümesinin tedavisi var mıdır, sorusu gibi bize sıkça sorulanlardan biri de çürük yirmi yaş dişinin çekilip çekilmeyeceğidir. Birçok kişide sorunlu 20 yaş dişine rastlanması nedeniyle bu dişlerin en ufak bir sorunda çekilmesi gerektiği düşüncesi oldukça yaygındır.

Diş çekmek başvurulacak son çare olmalı ve yirmi yaş dişleri yapısal bozukluk taşımıyorsa kolay kolay çekilmemelidir. İşlev olarak diğer dişler kadar çiğneme ve konuşmaya yardımcı olabilirler. 20 yaş dişi çekim kararını yaptığı incelemeden sonra verecek olan diş hekiminizdir.

Çıkmayan 20’lik Dişler Çekilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gömülü yirmi yaş dişi sorunu için normal bir diş çekim işlemi uygulanmamaktadır. 20’lik diş çekimi yerine gömülü kalmış dişler için cerrahi bir operasyon yapılır. Ufak bir ameliyatla diş alınır ve hasta bir süre o bölgeyi kullanamaz.

Operasyon yapılan bölge normal hale gelene kadar ağrı ve sızı hissedilmesi gayet doğaldır. Doktorunuz size ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizi bilgilendirecektir.

Diş çekimi veya operasyonu sonrasında hastalar özellikle aşırı soğuk veya sıcak yiyecek içeceklerden kaçınmalıdır. Yemek yerken çok hızlı bir şekilde çiğnememeli ve sorunlu bölgeye çok fazla ağırlık vermemelidir. Çekim veya ameliyattan sonra gerek duyulursa doktorlar tarafından ağrı kesici ilaçlar önerilebilir.

20’lik yaş dişlerinin çekilme durumuyla ilgili daha fazla bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

20’lik Diş Çürümesinin Tedavisi Var mıdır?

20 yaş dişine müdahale edilmesi gerektiren durumları yukarıda tanımlamaya çalıştık. Dişin dizilim yapısına zarar veren veya şekil bozukluklarıyla diğer dişlerin sağlığını tehdit eden 20 yaş dişlerinin çekimi söz konusu olabilir.

Gömülü 20 yaş dişleri ise genellikle operasyonla alınır.  Yirmilik dişlerin ve genel ağız bakımının doğru şekilde yapılması son derece önemlidir. Hafif çürüklerde ve düzgün diş yapılarında hekimler tarafından önerilen tedaviler gerçekleştirilebilir.

20’lik diş çürümesinin tedavisi var mıdır, sorusuna kısaca yanıt vermeye çalıştık. Yirmilik dişlerle ilgili sorunlarda hekiminize başvurabilir, tedavi yolları ile ilgili detaylı bilgi alabiliriniz. Diş sağlığı sorunları hakkında detaylı bilgi için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Uyguladığımız diş tedavilerine ait görsellere İnstagram adresimizden ulaşabilirsiniz.