dentway-logo-son

Amalgam Diş Dolgusu Nedir? Neden Sökümü Tavsiye Edilir?

roundline

Amalgam Diş Dolgusu Nedir? Neden Sökümü Tavsiye Edilir?

Amalgam Diş Dolgusu Nedir, Neden Sökümü Tavsiye Edilir, konusu merak uyandırır. Diş sağlığının hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Diş sağlığı olmadığı durumlarda pek çok sorun ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bunlardan en önemlisi de sindirimle ilgili olan sorunlardır. Bu nedenden ötürü de diş sağlığımıza ve diş tedavilerine gereken önem ve özeni göstermemiz gerekir. Dolgu denilen diş tedavisi yöntemi çürümüş olan dişin tamamen çekilmesi yerine zarar görmüş kısmının oyma işlemi ile temizlenip ardından da oyulan yerin doldurulması işlemine verilen addır.

Amalgam diş dolgusu ise cıva denilen maddeden oluşan bir dolgudur. Halk arasında gümüş dolgu olarak da isimlendirilir. Cıva denilen elementin metal denilen element ile oluşturulması ile elde edilen bir dolgu türüdür. Bu doldu demir hariç diğer tüm metallerle cıvanın birleştirilmesi neticesinde elde edilir.

Bu maddelerin kullanılmasındaki en önemli ayrıntı aslında cıvanın güçlü bir element olmasından kaynaklanmaktadır. Bu elementin dayanıklı olması neticesinde dolgular güçlü dayanıklı ve kırılmaya karşı dirençli olur.

Amalgam Dolgusu İçerisinde Mevcut Olan Cıva Sağlığa Zarar Verir Mi?

Amalgam diş dolgusu denilen tedavi bundan yaklaşık 100-150 öncesinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu süreç içerisinde sürekli kendini geliştiren bir tedavi yöntemi olan bu dolgunun diş sağlığına hiçbir zararı olmaz. Çünkü cıva normalde zehirli bir madde olsa dahi diş dolgusunda kullanılırken diğer elementler ile birleşip zehirli olma özelliğini yitirir.

Amalgam Diş Dolgusu Tedavisi Neden Tercih Edilir?

Amalgam diş dolgusu son zamanlara kadar en fazla tercih edilen diş dolgu tedavilerinden biri olmuştur. Bunun iki önemli nedeni bulunur. Bunlar; uzun süre dayanıklı maddelerden yapıldığı için dolgunun uzun süre kullanılabilir olması ve ikinci nedeni ise tabi ki ekonomik olmasıdır.

Diğer dolgu çeşitleri fiyat olarak amalgam diş dolgusuna oranla oldukça maliyetlidir. Maliyetinin dışında amalgam diş dolgusuna oranla tedavi süreci daha uzun olmakla birlikte diğer dolgu türlerinde işin daha özenli ve dikkatli yapılması kaçınılmazdır. Altın dolgu denilen dolgular da amalgam diş dolgusu gibi dayanıklıdır.

Ama bunun dışında diş dolgusu tedavisinde kullanılan yöntemler amalgam diş dolgusu kadar dayanıklı olmadığı için kullanım ömürleri de kısadır denilebilir.

Amalgam Dolgu Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

– Her diş dolgusunda olduğu gibi amalgam diş dolgusu yapıldığı zaman da en az 2 saat boyunca herhangi bir yiyecek ya da herhangi bir içecek içilmemesi gerekir.

– Amalgam diş dolgusu uygulaması yapıldıktan sonra fındık fıstık leblebi ya da yeşil erik gibi sert ve dolguya baskı yapacak olan yiyeceklerden kaçınmanız tavsiye edilir.

– Dolgu işlemi yapıldıktan sonra bazı hekimler ertesi gün değerlendirme yapmak için tekrar hastasını görmek isteyebilir. Böyle bir durumda hekiminizin yönergelerini dinlemeniz önemlidir.

– Dolgu işlemi sonrasında mümkün olduğunca dolguya yapışacak yiyeceklerden uzak durmak faydanıza olacaktır. Örneğin sakız ya da jelibon gibi abur cuburlar dolgunuzun çıkmasına sebep verebilir.

– Amalgam diş dolgusu işlemi yapıldıktan sonra tüm diş operasyonlarında da olduğu gibi sıcak ya da soğuk bir şeyler yiyip içtiğinizde sızlama yaşamanız muhtemeldir. Ama bu hassasiyet belli bir zaman aralığının ardından kaybolacaktır.

Amalgam Diş dolgusu Sökümü Nedir?

Amalgam denilen ve dişlerde kullanılan madde cıva elementi ve bazı demir harici metal elementlerin karıştırılması ile elde edilen bir dolgu malzemesidir. Her ne kadar dayanıklı bir dolgu çeşidi olsa da hastalar genel olarak içerisinde barındırmış olduğu cıvadan dolayı amalgam diş dolgusuna karşı önyargılı olabilir.

Amalgam diş dolgusunun yerini günümüzde beyaz dolgu olarak da adlandırılan kompozit diş dolguları almayı başarmıştır. Bunun iki nedeni bulunur. Beyaz dolgu dediğimiz dolgu görünüş olarak doğal diş görüntüsüne daha yakın olduğu için hem daha estetik durmakta hem de içerisinde cıva bulundurmaması sebebi ile daha fazla tercih edilmesine neden olur.

Amalgam Diş Dolgusu Yaptıranlar Dolgularını Söktürmeli midir?

Her dolgunun belli bir ömrü vardır. Ömrü dolduktan sonra kırılma düşme ya da çürüme tarzında şikayetler oluşur. Bu şikayetler sonucunda elbette ki amalgam diş dolgusu sökülmelidir. Çünkü eğer dolgunuzda sorun oluşmaya başlamış ise dolgunun içerisinde bulunan cıva elementi de zarar görmeye başladı demektir.

Eğer dolgunuzu söktürmeden kullanmaya devam ederseniz zarar görmeye başlayan cıva elementi bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Amalgam diş dolgularının sökümü esnasında hekiminiz tarafından bazı önlem ve tedbirlerin alınması gerekir ki siz de bu tedbirlere bire bir uyum sağlamalısınız. Çünkü amalgam diş dolgusu söküm işlemi esnasında içerisinde bulunan cıva açığa çıkacaktır.

Bu cıvadan sağlığınızın zarar görmemesi adına önlemler alınması bir hayli önem arz eder. Amalgam diş dolgusunun yıprandığını düşünüyorsanız mutlaka bir diş hekimi ile görüşmenizde fayda vardır. Ama bu dolgunun sökümü için hekiminizle bir karar aldığınızda eğer gebelik durumu söz konusu ise yakınlarda bir ameliyat olmuş iseniz ya da bebeğinize süt veriyorsanız bu işlemi mutlaka ertelemeniz gerekir.

Amalgam Diş Dolgusunun Tarihi

Amalgam diş dolguları çok eski zamanlardan beri uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dayanıklı olması ve ekonomik olması gibi etkenlerden ötürü uzun yıllar da kullanımı sürmüştür. Bu diş dolgusunu ilk deneyip kullanan topluluk Çinler olmuştur.

Bu tedavi yöntemi uygulamaya başlandığı zaman itibari ile sürekli tartışmalara neden olmuştur. Çünkü içerisinde bulunan cıva yüzünden ne kadar sık kullanılsa da akılda hep soru işareti bırakmıştır. Bazı milletler içerisinde bulunan cıva maddesi yüzünden amalgam diş dolgusu tedavisinde kullanılmak amacı ile cıva satışı yapılmasını yasaklamıştır.

Online Hızlı Randevu