Amalgam dolgu zararlı mı? sorusu özellikle dolgu yaptıracak ve kararsız kalmış hastalarımız tarafından çok merak edilir. Amalgam dolgu; cıva, kalay, çinko, gümüş ve bakırdan oluşur. %50’si cıvadan oluşan amalgam dolgular dayanıklı bir dolgu malzemesi elde edilmesi için benzersiz özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde tüm metallerin birbirine bağlanmabilir. Amalgam dolgular boşlukların doldurulması ve çürüyen dişlerin tedavi edilmesi için diş hekimleri tarafından sıkça kullanılır. Metal amalgam dolgular, beyaz dolgular yeni standart olarak kabul edilmeden önce çok uzun bir süredir çürük ve hasar görmüş dişlerin onarımında kullanılıyordu. Metal amalgam dolgular günümüzde hala yapılabilir, ancak çoğu hasta beyaz kompozit dolguların doğal görünümünü tercih ettiğinden kullanımı giderek azalmaktadır.

Metal dolgularda toksik cıva varlığı ile bunun sağlık üzerindeki etkileri konusunda bazı endişeler duyulduğundan bazı hastalar metal amalgam dolguların diş rengindeki dolgularla değiştirilmesini isterler. Ancak amalgam dolguların içeriği civa miktarı sağlık sorunlarına neden olabilecek düzeyde olmadığından hekimler tarafından güvenli kabul edilirler.

Amalgam ve Kompozit Dolgu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son yıllarda siyah dolgu yerine kullanılan estetik dolgu, herhangi bir görünüm kaygısı yaratmadan madde kaybı olan dişlerin tedavisini sağlar. Ancak yine de amalgam dolgular, daha uzun süredir kullanılması ve ekonomik olması sebepleriyle bazı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Diş renginde yapılan estetik dolgular, daha uzun süre ve maliyet gerektirir.

Peki bu durumda hangi diş dolgusu daha avantajlıdır, kompozit(estetik) dolgu mu amalgam(siyah) dolgu mu? Hangisini daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz? Hangisi estetik açıdan sizi daha çok tatmin eder? Şimdi bu soruları cevaplayalım.

Estetik diş dolgusu kırılan veya çürüyen dişlerin eski haline kavuşması için yapılırken dişlerdeki renk bozukluklarını da ortadan kaldırmaktadır. Doğal dişlere yakın renkte yapılan kompozit dolgular, hastada hiçbir şekilde estetik kaygı oluşturmaz. Ancak amalgam diş dolgusu, uzun dönemde yer aldığı dişin rengini siyahlaştırdığından dolayı estetik beklentileri karşılayamaz. Bu iki dolgu türü arasında temel bir karşılaştırma yaparsak: