Ağız bakımında diş fırçalamak kadar diş aralarının da temizliği çok büyük önem arz etmektedir. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra dişlerin birbirine bakan ara yüzeylerinin de doğru bir teknikle temizlenmesi gerekir. Genellikle bu temizlik için diş ipi önerilir; ancak bazen diş ipi yeterli olmayabilir ya da hasta bu tekniği kullanırken motivasyon kaybı yaşayabilir. Böyle durumlarda diş arası fırçalarının (arayüz fırçası) kullanımı gereklidir. Özellikle diş eti çekilmesi olan hastalar için kullanımı çok önemlidir. Böyle durumlarda diş ipi yeterli bir temizlik sağlayamayabilir.

Arayüz fırçalarının diş eti çekilmesinin miktarına göre çeşitli ebatları bulunmaktadır. Doğru marka ve doğru boyut tercihi çok önemlidir. Komşu dişlerde sıkışmaya sebep olmayacak ve onlara zarar vermeyecek bir boyut tercih edilmelidir.

Arayüz temizliği oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Diş çürüğü oluşumunu ve dişeti hastalığı gelişme ihtimalini önlemek için arayüz bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Bu fırçaların en yaygın kullanıldığı durumlar ise;

– Dişeti çekilmesine bağlı olarak diş aralarında yemek artığı biriminin sık olduğu boşlukların temizliği

– Özellikle köprü gibi sabit protezlerde eksik dişin yerini dolduran gövde dediğimiz kaplamanın altının ve dayanak dişlerin arayüz bölgelerinin temizliği.

– İmplantların özellikle boyun bölgelerinin (diş eti ile birleştiği yerlerin) temizliği.

– Ortodontik tedavi gören hastaların braketlerinin ve diş fırçası ile temizlenemeyen bölümlerinin temizliği

Nasıl Arayüz Temizliği Yapılmalı?

– Yere paralel bir şekilde hafif bir kuvvetle arayüze girmesi sağlanır ve fırçanın komşu dişlere yaslanarak 5-6 kez ileri-geri hareketiyle yan yüzeyler temizlenir.

– Arayüz fırçaları uygulanırken diş macunu kullanılmasına gerek yoktur. Sadece suyla temizlenmesi yeterlidir.

– Diş etlerine zarar vermemesi için sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

– Bazı bölgelerde uygulama yapılırken temizlemede zorluk çekiliyorsa fırça bükülerek kullanılmalıdır.

– Uygun ebatta bir arayüz fırçası seçildiğinden emin olunması gereklidir.

– Arayüz fırçaları tek kullanımlık değildir; ancak deformasyon ve eğilmeler oluştuğunda yeni bir arayüz fırçasına geçilmelidir.

– Günde bir kez yapılması yeterlidir.

Dt. Gökhan Gerek