Çenemde Ağrı Var Hangi Doktora Gitmeliyim, Çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Bilmek ister misiniz? Çenede oluşan ağrı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Çenede oluşan ağrı ile ilgili sıklıkla ortaya çıkmakta olan hastalıklara bakıldığında çene kıtlaması(çene ekleminde ses)  veya yüz yamukluğu sorunları sebepli “ortaya çıkabilmektedir

Bunun yanı sıra Çenemde Ağrı Var Hangi Doktora Gitmeliyim diye araştırma yapanların sonraki süreçte gittikleri doktorlar genellikle diş hekimi çene cerrahı olduğu ortaya çıkmaktadır. Dişlerden kaynaklanan ve buna bağlı olarak sıklıkla ortaya çıkmakta olan diş gıcırdatması çene ağrılarına sebep olan önemli sorunlardan biridir.

Çene bölgesinde oluşan ağrı hastanın yaşamını bir hayli olumsuz etkiler. Konuşma, beslenme hatta nefes alma süreçlerinde bile ağrının şiddeti artış gösterebilmektedir.

Gelişim dönemlerinde ağızda ve dişlerde yaşanan problemlerden kaynaklı şekilde çene bölgesini etkileyen ve ağrılı süreçlere iten nedenler oluşmaktadır.

Bu gibi durumlarda Çene ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda bir bilgisi bulunmayan kişiler çözüm için derin bir araştırmaya koyulur. Çoğu zaman bu problem için kulak burun boğaz doktorlarına gidilir ama sorun maalesef çözülmez.

Yine fraklı kişilerde zaman zaman görülmekte olan benzer sorunların başında gelmekte olan çene kitlenmesi, çene ağrısı, çene yamulması (asimetri)  ve damak eğriliği gibi sorunlarda da aynı doktora başvurulması gerekmektedir.

Çene Ağrısı Sorunları Nelerdir?

– Çeneye bağlı olan tüm kas guruplarında ve ilgili eklemlerde hassasiyet ve ağrı oluşumları ortaya çıkabilmektedir.

– Çene hareketlerinde kısıtlamalar meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan bu kısıtlamalar ile konuşma sırasında artış gösteren çene ağrısı sıklıkla yaşanmaktadır.

– Çeneden kaynaklı olarak kulaklarda şiddetli ağrı oluşumu ve çınlama

– Dişlerde kırık ,apse oluşumu ve diş etlerinde ağrı

– Göz çukurlarında ağrı oluşumları

– Çene iskeletinde oluşan kitlenmeler

– Yanaklarda oluşan anlık feci ağrılar bıçak batması şeklinde hissedilmektedir.

– Bazen baş dönmesi

– Ateşlenme

– Yüz bölgesinde oluşan şişlik

– Şakak ve boyun ağrıları hatta enseden sırta doğru ilerleyen yansıyan ağrılar

Çene Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene rahatsızlığınız her ne olursa olsun bunun için en başta uzman hekime başvurulması önem taşımaktadır. Teşhisin en doğru biçimde konulabilmesi için gerekli tüm tetkikler eksiksiz bir şekilde sağlık kurumunda gözlemlenmelidir. Yaklaşık olarak 30 dakikayı bulmakta olan klinik kontroller sonrasında ortaya çıkan çene ağrısı kolayca saptanabilmektedir. Nedeni kolay bir şekilde tespit edilerek buna en uygun tedavi yöntemi ortaya çıkarılmaktadır.

https://www.high-endrolex.com/47

Uzman hekim kontroller sırasında ağrının başlama noktasını ne şekilde ve hangi zamanlarda oluştuğunu kolayca tespit edebilmektedir. Olumsuz etkilenmekte olan diğer bölgelerinde kontrolleri sağlanarak ağrının verdiği hasarın ortadan kaldırılması adına ilaç tedavisine, bazı protetik uygulamalara  ya da gerek görülürse cerrahi işleme başvurulabilir.

Hekim çene ağrısının tüm etkilerini ortaya çıkarabilmek için en başta MRI veya ultrason gibi klinik kontrolleri gerçekleştirir. Elde edilen kesin sonuçlar ışığında en doğru tedaviye karar verir. Bu süreçte hastanın verilen bazı egzersizlere çok dikkatli şekilde uyması çok önemlidir.

Çene ağrısıyla ilgili bu blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

Çenede oluşan ağrı için hangi doktora gidilmelidir?  Çenemde Ağrı Var Hangi Doktora Gitmeliyim?

Çenede oluşan ağrı için gidilmesi gerek en doğru hekim bir diş doktoru olmalıdır. Ağız içi ve dişler ile ilgili bir problem olabileceği düşünülerek en başta diş hekimine gidilmelidir. Yapılan incelemeler sonucunda diş hekimi ile ilgili bir sorunun olmadığı anlaşılır ise hekim yönlendirmesi ile başka bir hekime de başvuru yapılabilir.

Bu konuyla  diş hekimliğinin iki branşı ilgilenmektedir. TME eklem uzmanları ki çoğu zaman protez anabilim dalıyla ilgidir ,diğeri ise çene cerrahlarıdır.

Çene Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Çene ağrısının en belirgin belirtisi gece uykusunda diş sıkma ya da diş gıcırdatma alışkanlığıdır. Dişlerin uzun süreli bir şekilde sıkılması sonucu çene kemiğine varan problemlere neden olabilir.  Bunun sonucunda da çene ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Osteoartrit olarak adlandırılan ve halk arasında da kireçlenme olarak bilinen sorunlarda çene ağrısını doğurabilmektedir.

Sinovit eklemlerde oluşan iltihaplı sorunlar veya kapsülit tarzı sorunlardan ortaya çıkmakta olan ağrı oluşumları

Bazen de Sinüzit problemleri çene ağrısını oluşturabilir.

Migren ağrıları olarak ortay çıkan şiddetli ağrı oluşumları çene ağrı oluşumlarını destekleyen asıl nedenler olabilmektedir.

Dişlerde yaşanan sorunlar ve diş eti sorunları

Nöropatik kaynaklı oluşan ağrı oluşumları da çene ağrısına yol açabilmektedir.

Romatoid artrit, troid hastalıklar, Fibromiyalji ve  Lyme, Lupus problemleri de önemli sebeplerdendir.

Çene ağrısı, kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen bazı şeylerin yolunda gitmediğini haber veren bir durumdur. Aslında vücudun bir uyarı sistemidir.

Çenemde Ağrı Var Hangi Doktora Gitmeliyim? Sorusunun yanıtını aldığınıza göre sizler de bir an önce doğru hekime başvurarak sahip olduğunuz çene ağrısı problemlerinden kurtulabilirsiniz.