İçindekiler

Dijital Diş Hekimliği Nedir? Cerec CAD/CAM Sistemler

Dijital Diş Hekimliği

Günümüz diş hekimliği olanakları, inovatif teknoloji sayesinde hekim için kolaylık, hastalar için de konfor sağlamaktadır. 1980’ li yılların başından itibaren geliştirilen CEREC CAD/CAM sistemler sayesinde, eskiden günlerce süren diş restorasyon tedavileri, 1-2 saat gibi çok kısa bir sürede tamamlanabilir duruma gelmiştir. Ağız içerisinden kolaylıkla görüntü alabilen özel bir kamera sayesinde restorasyon yapılacak dişin ölçüsü dijital olarak alınmakta ve bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. 10-15 Dakika içerisinde dijital restorasyon tasarımı mikron boyutunda bir hassaslıkla yapılır ve üç boyutlu printer seçilen porselenin cinsine göre, 5-15 dakika arasında hiç el değmeden üretimini tamamlar. Sonrasında yapılacak cilalama işlemi sonrası, restorasyon ağız içerisine uygulanabilecek hale getirilmiş olur. Tedavinin toplam süresi yapılacak restorasyon sayısına göre değişkenlik gösterir. Fakat genellikle tedavi bir gün içerisinde, hastaların geçici diş ile yaşamasına gerek kalmadan tamamlanmaktadır.

CEREC CAD/CAM sistemler ile her türlü restoratif diş tedavisi yapılabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde uygulanan yaprak porselen, zirkonyum porselen kuron, ful seramik kuron ve özellikle sağlıklı diş dokusunun az kaldığı vakalarda yapılan porselen inley-onley dolgular Cerec sistemler sayesinde kısa sürede ve maksimum hassasiyetle üretilip hastalara uygulanabilmektedir.

-Chairside Yöntemi Nedir?

Chairside yöntemi, özellikle restoratif tedavilerde hastaların geçici kaplama ya da dolgu kullanmasına gerek kalmadan daimi restorasyonun bir gün içinde hasta koltuktan kalkmadan tek seansta tamamlanması anlamına gelmektedir.

-Tüm Uygulama Bir Gün İçinde Bitiyor Mu?

Tedavinin süresi uygulanacak diş sayısına göre değişkenlik gösterse de özellikle bir veya iki diş için uygulanacak restoratif tedaviler tek seansta tamamlanabilmektedir.

-Diş Rengime Uygun Doğal Bir Görünüm Oluyor Mu?

Üretici firmaların sağlamış olduğu geniş ürün çeşitliliği sayesinde doğal diş rengine uygun estetik porselenler mevcuttur. Farklı renk tonlarına sahip bireylerin diş rengini tutturabilmek için gerektiğinde porselen yüzeyine makyaj yapılarak doğru rengi yakalamak mümkün oluyor.

-Estetik Uygulamalarda Bu Yöntem İle Yapılabilir Mi?

Yaprak porselen, full seramik kaplamalar gibi yöntemler Cerec CAD/CAM sistemlerin başlıca çalışma alanını oluşturmaktadır. Dijital ölçü teknolojisini bu tip estetik uygulamalarda kullanmak uzun dönemde diş eti sağlığına da katkı sağladığı için estetik sonuç uzun ömürlü olmaktadır.

Eksik Dişlerin Tedavisinde Yapılan Köprü Porselen İşlemleri De Bu Yöntemle Yapılabilir Mi?

Eksik diş olan alanların restorasyonu amacıyla yapılan köprü protezlerde bu yöntemle yapılabilmektedir. Yıllarca kullanılan klasik tipte ölçü tekniğine gerek kalmadan dişler dijital olarak taranarak ölçü işlemi tamamlanır. 1- 1,5 saat gibi bir sürede yapıştırılmaya hazır hale getirilir.

-Kötü Tadı Olan Ve Bulantı Yapan Ölçü Yöntemlerinden Tamamen Vazgeçildi Mi?

Günümüz diş hekimliğinde klasik ölçü yöntemlerinden tamamen vazgeçilmemiştir fakat Cerec CAD/CAM sistemler sayesinde kullanımlarına az gereksinim duyulmaktadır. Özellikle bulantı refleksi çok olan hastalarda dijital yöntemle ölçü almak kolaylık sağlamaktadır.

-İmplantların Üzerine Yapılan Kaplamalar Da Kullanılan Bir Yöntem Mi?

Restoratif tedavilerde olduğu gibi implantların üzerine yapılan porselen dişler de Cerec CAD/CAM sistemlerle kolaylıkla üretilebilir. Özellikle yapıştırıcı temizlenmesine gerek kalmayan “VİDALI PORSELEN” üretimi sayesinde hem hastanın hem de hekimin işini kolaylaştırmaktadır.

 

Porselen Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle hekimin işlem yapılacak dişi hazırlaması gerekir. Ardından dijital ölçü alımı, dijital tasarımın yapılması, restorasyonun üretilmesi ve cilalanması toplam da 45 dakika ile 1 saat arası bir süreyi gerektirir.

-Cerec Yöntemi Pahalı Bir Yöntem Mi?

Cerec CAD/CAM sistemlerle yapılan restorasyonların fiyatları standart porselen tedavileriyle benzerdir.

-Porselen Kaplama El Değmeden Mi Üretiliyor?

Dijital diş hekimliğinin önemli özelliklerinden biri de insan kaynaklı hataların önüne geçmektir. Bundan dolayı dişin ölçüsü dijital olarak alınır, bilgisayar ortamında tasarımı yapılır ve özel üretici cihazı sayesinde el değmeden üretilir. Üretim aşaması tamamlandıktan sonra sadece cilalama işlemi ilgili özel malzemeler kullanılarak el ile yapılır. Pürüzlü yüzey hissi ortadan kaldırılmış olur.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu