İçindekiler

DİŞ APSESİ BELİRTİLERİ NELERDİR, DİŞ APSESİ TEDAVİ SÜREÇLERİNİ ÇOK ETKİLER Mİ?

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir? Pek çok insanın yaşam kalitesini düşüren, uykusuz ve ağrılı geceler geçirmesine neden olan diş apsesinin nedenleri ve tedavi yolları hangileridir? Diş tedavisi sürecinde apse sorunu nasıl bir engel teşkil eder? Bu yazımızda diş iltihabı ve apse rahatsızlıklarıyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için inceliyoruz.

Diş Apsesi Nedir?

Genel itibariyle apseler, bakterilerle savaşan vücudun gösterdiği reaksiyonlar nedeniyle oluşur. Yalnızca dişte değil, bakterilerin neden olduğu çeşitli rahatsızlıklarda apseler ortaya çıkabilir. Apseler şişme, ağrı veya kızarma gibi etkilere sebebiyet verebilir. Özellikle dişte meydana gelen apseler bireylerin yaşam kalitesini düşürebilir.

Diş apsesi olarak bildiğimiz apse türü aslında dişin kökünde veya dişlerin ara kısımlarında ortaya çıkar. Apsenin nedeni genellikle ağız içinde biriken yiyecek artıklarıdır. Bakteriler yeterli ağız temizliği yapılmadığı böyle ortamlarda kolayca çoğalır ve çürük veya apse oluşumuna yol açarlar.

Zaman içinde kişinin uykusuz ve ağrılı geceler geçirmesine neden olan apseler, yapısına ve dişlerin durumuna göre farklı tedavi yöntemlerle tedavi edilirler. Kurtarılamayacak durumdaki dişler çekilebilir, kanal tedavisi tercih edilebilir veya sorunlu bölgeye cerrahi müdahale yapılabilir.

Çok şiddetli olmayan apseler bazı kişilerde kendiliğinden ortadan kalkabilir. Diş bakımına özen göstermek çoğu durumda apse oluşumunu ortadan kaldırabilir. Ancak bazı apseler, düzenli diş fırçalama gibi bakım yolları uygulanmadığında kendini tekrarlayabilir.

Evde Apse Tedavisi

Diş apse tedavisi yalnızca diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Evde apse tedavisi için önerilen yöntemler çoğunlukla ağrıyı gidermeye yöneliktir. Bunların başında eskilerden beri uygulanan karanfil yağı kullanmaktır. Ağrılı bölgeye çok az miktarda konan yağ, ağrıyı dindirmeye ve bakterilerin azalmasına destek sağlayabilir. Ancak karanfil yağının bazı yan etkilerine ve aşırı kullanımının kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat etmek gerekir.

Ağız içindeki bakterilerle savaşmanın bir diğer yoluysa, çok soğuk ya da sıcak olmayan suyun içine bir miktar tuz koymak ve o suyla gargara yapmaktır. Tuzlu su bir tedavi yolu olmasa da, bakterileri mümkün olduğunca azaltarak ağrıyı hafifletmek için anlık uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Kolonya veya farklı alkol içeren sıvılar kullanmak ise pek tavsiye edilmemektedir.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş apsesi belirtileri herkeste aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Fakat apselerin yaygın görülen belirtileri vardır. Apse bir enfeksiyon sonucu oluştuğu için birçok kişide ateşlenme gözlenebilir. Ağrı veya zonklama gibi durumlar, apse sorunu yaşayanlarda görülen en yaygın belirti şekilleridir. Apselere genellikle şişkinlikler eşlik eder. Yanak, yanak içi, damak ve yüz bölgelerinde şişkinler meydana gelebilir.

Apse sorunu hastanın yaşamını yiyecek ve içecek aldığı zamanlarda olumsuz yönde etkileyebilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı dayanıksızlık ya da çiğneme sırasında yaşanan acılar bu duruma birer örnektir. Bazı şiddetli apseler ise daha farklı sorunlara yol açabilir. Bunların başında yüz ve yüze yakın bölgelerde meydana gelebilen lenf bezi şişme durumlarıdır.

Diş Apsesi Sebepleri Nelerdir?

Beslenme alışkanlıkları apsenin oluşma sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir. Çok şekerli ve asitli yiyecek veya içecekler tüketmek, bakterilerin artmasına ve çürük, apse gibi sorunların çoğalmasına neden olur. Tütün mamulleri ve alkol kullanımı da, bazı kişilerde apse oluşmasına önayak olmaktadır. Şeker hastalığı gibi bazı rahatsızlıklar da apse oluşumunu tetikleyebilir. Böyle durumlarda mutlaka hekim kontrolünde tedavi uygulanması yararlı olacaktır.

Apsenin nedenleri arasında belki de en önemlisi diş ve ağız bakımının tam olarak yapılamamasıdır. Düzenli diş fırçalamayan kişilerde yiyecek artıkları kolayca birikir ve bu da bakterilerin artmasına neden olur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez diş fırçalamak, apse ya da çürüklerle mücadelede oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Diş ipi ve gargara gibi yardımcı uygulamalar da diş sağlığı bakımından son derece önemlidir.

Diş Apsesi Tedavi Süreçlerini Çok Etkiler mi?

Diş apsesi kişinin genel sağlığına zarar verici boyutlara ulaşabilir. Özellikle lenf dokularına yayılan enfeksiyonlar beraberinde farklı rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Tekrarlayan veya dayanılmaz boyutlara ulaşan apse sorunları için mutlaka hekim incelemesi gereklidir. Diş apsesi tedavi süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Muayene ve ölçüm sonrası apseye nasıl müdahale edileceği hekimleriniz tarafından belirlenir.

Son Blog Yazıları

İmplant Tedavisinden Önce ve Sonra Neler Yapılmalıdır?

Hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan implant tedavisinden önce ve sonra neler yapılmalıdır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik. Hastanın…

Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı Mı?

Ebeveynlerin nasıl olsa düşecek dediği süt dişlerinde herhangi bir diş rahatsızlığı durumunda sorulan ‘ Süt Dişlerine Tedavi Yapılmalı? mı sorusuna…

DÜŞEN KÖPEK DİŞ YERİNE YENİSİ ÇIKAR MI?

Düşen köpek diş yerine yenisi çıkar mı? Köpek dişinin ağızdaki fonksiyonu nedir? Ne zaman köpek dişi oluşur ve hangi yaş…

Online Hızlı Randevu