Bakterilerin dişlerin köküne kadar ulaşıp enfeksiyon oluşturmasına diş iltihabı denir. Bu durum kişinin dişeti hastalığından, çürükten veya kanal tedavisi başarısızlığından dolayı oluşabilir. Bununla birlikte kişinin ağız hijyenini gerektiği gibi yerine getirmemesi, sağlıklı beslenmemesi, kenar uyumu kötüleşmiş dolgulardan sızan mikroorganizmalar, dişler arasında biriken besin artıkları ve bu enfeksiyona karşı kişinin bağışıklığının mücadele edememesi de neden olabilir.

İltihaplı Diş Çekilir Mi?

İltihaplı diş kişinin suratında şişmeye neden olmuşsa ve vücutta ateş, halsizlik gibi belirtiler varsa antibiyotik kullanımıyla iltihabın akut halini baskılanması gerekir. Bu durumda karşımıza iki ana tedavi yöntemi çıkmaktadır. İltihap diş köklerine zarar vermemişse ve boyutu çok büyük değilse kanal tedavisi ile tedavi edilip ağızda tutulabilir. Fakat diş iltihabı eğer büyükse ve dişlerin köklerini de etkilemişse dişin çekimi önerilir. Radyolojik görüntüleme ile bu tedavi yöntemlerine hekim karar verir. Yapılacak tedavi sonrasında da antibiyotik kullanımı gerekli ise hekim bu konuda bir bilgilendirme yapacaktır.

https://www.traditionrolex.com/27

Dişteki İltihap Ne Zaman Geçer?

Dişte oluşan  iltihap dişe müdahele edilmediği sürece geçmez. Mevcut belirtiler yani yüzde şişme, ağrı, ateş gibi bulgular antibiyotikle baskılanabilir. Bu durum kişileri yanıltabiliyor. Bu belirtilerin geçmesi demek diş iltihabının geçmesi demek değildir. Diş iltihabının çözümü diş hekiminin yaptığı tedaviden geçer.  Yapılan tedavi kanal tedavisi ise kanalların doldurulmasıyla bakteri sızdırmazlığı sağlanıp dişteki iltihap yerini sağlam kemiğe bırakır. Bu süre en az 6 ay kadar sürer. Düzenli diş hekimi kontrollerinde alınan kontrol radyografları ile iyileşme periyodu gözlemlenir. Eğer yapılacak tedavi çeşiti diş çekimi ise, dişin çekilmesi ardından mevcut iltihaplı doku hiç kalmaycak şekilde temizlenmesi gerekir. iyileşme periyodunda en az 2 ayda kemik dolumu ilgili bölgede gözlenmeye başlar.

Diş İltihabı için Antibiyotik Kullanmak Zorunlu Mu?

Diş iltihabı akut dönemde ise yani kişinin suratında şişlik, ateş, halsizlik gibi belirtilerin olduğu dönemde mevcut enfeksiyonun vücudun geneline yayılmaması adına yapılacak işlemden önce antibiyotik kullanılması faydalı olur. Bunun dışında dişin durumuna göre gerekli muayeneler yapılarak da destekleyici tedavi yöntemi olarak antibiyotik reçete edilebilir.

Diş İltihabına İyi Gelen Doğal Çözüm Önerileri Nelerdir?

Pek çok zaman belli ürünlerin iltihaba iyi geldiği söylenir. Örneğin iltihap alanına sarımsak koymak gibi… fakat tüm bu öneriler sadece gözle görülen etkileri yok eder. İltihabın nedenini bulmadan, iltihabın çözümü de bulunamaz. iltihabın kaynağı enfekte kök kanalları ise o kanallara müdahele edilmesi gerekir; iltihabın nedeni kök ucunda ise kök ucuna müdahele edilmesi gerekir veya sorun tüm dişi kaplayacak kadar büyükse iltihabın kaynağı olan dişin oradan alınması en iyi çözüm olacaktır. Diğer çözüm yolları nedene yönelik bir çözüm teşkil etmez.

Akut diş iltihabı kişide belirtilere neden olduğu için kişiyi diş hekimine yönlendirir ancak diş iltihabı kronikleşmişse hiç belirti göstermeden iltihabın boyutu büyüyebilir. Bu aşamada düzenli diş hekimi kontrolleri çok önemlidir. Kronikleşmiş kendini belli ettirmeyen diş iltihabı kişinin üzerine düşmediği bir belirti ile aslında kendini gösteriyor da olabilir. Bu sebeple en az yılda 2 kere diş hekimi ziyareti farkedilmeyen sorunların da farkedilmesini sağlayıp gerekli önlemlerin alınmasını ve erken aşamada tedavi çözümünü sunar.

Dt. Begüm Atasoyu

62 Responses

 1. İyi 5 gündür dolgulu diş iltahap ağrısı yaşıyorum anlatılamaz bir ağrı antibiyotik ağrı kesici ve sonunda iğne verdi doktor ama yine kesmedi kaç gün sürer bu ağrı bilği verebilirmisiniz

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Antibiyotik ve ağrı kesiciler sadece mevcut iltihabın belirtilerini yok eder, iltihabı geçirmez. Ağrıyı hissettiğiniz ve iltihap olduğunu düşündüğünüz dişinize müdahale edilmesi gerekir. Dişin durumuna göre kanal tedavisi veya çekimi düşünülebilir. Acil olarak bir diş kliniğine gidip muayene olmanız gerekiyor. Dilerseniz 444 20 60 no’lu telefonumuzdan randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  2. Merhaba. Sag alt dişim baya çürümüştü en son hastaneye gittiğimde ıltihap var deyip antibiyotik tedavisine baslattilar. sonrasında bayaa şişti apse yaptı. Antibiyotikle geçti ağrısı fakat hafif bi şişlik kaldı. Zaman zaman şişip iniyordu. 2 gün önce apseli disimi çektirdim apse gecmedi zamanla geçer mi? Yoksa cektirmekle hata mi yaptim

   1. Merhaba, antibiyotik kullanimi sonrasi dişinizi çektirmenizin doğru tedavi olduğunu soyleyebiliriz. Daha iki gün olduğu için tamamen iyileşmemesi normal. Minimum 1 hafta o bolgedeki hassasiyet devam edebilir. Bu surecte mutlaka agri kesici ilaclar kulanınin. Ancak şişlik geçmeyip zonklayan tipte ağrı eşlik ederse tekrar antibiyotik kullanıp yara bölgesine islem yapmak gerekebilir. Ağrı durumunuza göre tekrar hekimize gitmeniz gerekebilir. Sağlıklı günler dileriz.

    1. Hocam benim azı dişine acilde baktılar hemen sonra iktihap var çekicez dediler üst en arka diş 3 ay önce ağrısı olmuştu ağrı kesici ve antibiyotikle ağrısı geçmişti ama şimdi sanki daha kötü oldu hocam yaşım 17 hiç dişi kurtarma ihtimali yokmu diş biraz kırık gibi

     1. merhaba, iltihabın büyüklüğü ve bölgesine göre tek tedavi yöntemi çekim değildir. diş kırığın yerine de bağlı olarak kanal tedavisi ile de ağızda tutulabilir. kesin tedavi yöntemi için röntgen görmek ve klinik olarak muayene etmek gerekir.

    2. Merhaba benim azı dişime kanal tedavisi yapılmıştı bir kaç sene once ve tel tedavisi için kanallı azi dışım çekildi ama bugün 3 gün oluyor ağrısı hala dinmedi ne yapmam gerekiyor

     1. merhaba, geçmiş olsun. diş çekimleri sonrası ağrı olabilir. herhangi bir ilaç tavsiyesinde bulunmadan önce muayene etmek gerekir.

 2. Bir haftadır antibiyotik tedavisi gördüm ama hala intahaplı olan dişim geçmedi neden acaba ve nasıl geçecek bilmiyorum

 3. Sağ alta iki dişim çürük iki sene önce bir tanesine kanal tedavi yapıldı dolgusu düştü ağrı olmadı için ciddiye almadım ama bu son bir haftadır feci ağrıyo en yakın kliniğe gittim çekim dedi iğne antibiyotik verildi iğneler bitince antibiyotik tedavisine başladım bu sabah yüzümde baya şişlik var sizce hemen gidip çektirmelimiyim yoksa şişkinliğin geçmesini mi beklim?

 4. merhaba üst dişlerime porselen diş taktırmak için tedavi gördüm şuan geçişi diş takıldı fakat kanal tedaviside yapılmasına rağmen diş etimde apse var antibiyotik ve gargara verdi dişçim bir gün geçti kullandım antibiyotik ve gargarayı.. halen ağrım ateşim devam ediyor. ne yapmam gerek..

  1. Merhaba dişimi çektirdim üstünden 3 gün geçti ama diş etim iltihaplandı ve şişti zaten çekilmeden öncede şişikti ne yapmam lazım

   1. Merhaba , öncelikle geçmiş olsun. Çekim sonrası şişme olabilir. Zamanla inecektir. Çekim bölgesinde enfeksiyon varlığı değerlendirilmeli duruma göre antibiyotik takviyesi yapılmalı. Net bir yorum yapabilmek için klinik muayene bu anlamda önem taşıyor.

 5. Dişimde kist vardı dr kisti aldı fakat iltihaptan dolayı aşırı ağrı olduğu için kökünü kazıyamadı dikiş atıp kapattı diş aynı zamanda kanal tedavili ama şu an hala dişte dokununca ağrı hissediyorum bu nasıl geçer acaba

 6. Merhaba ben 5 aydır kanal tedavisi görüyorum fakat dişim şiş 1 aydır antibiyotik kullanıyorum ağrı ve şişlik devam ediyor çektirmek istiyorum ama iltihaplı yken çekmem diyo doktorum ne yapmalıyım çok ağrım var

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun. 5 aydır kanal tedavisi süreci ve 1 aylık antibiyotik kullanımı çok karşılaşılan ve tercih edilen bir durum değildir. Dişin çekimine karar vermek için klinik muayene ve röntgen görmek bu noktada önem taşıyor. Bahsettiğiniz durum acil bir müdahele gerektiriyor. Biran önce muayene olmanız ve bir röntgen alınarak sorunu kesin şekilde belirlemek ve müdahele etmek gerekiyor. Dilerseniz sizin için bir randevu organize edebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

   1. Mrh.benim iltihaplı dişim çekildi 10 gün oluyor antibiyotik kullandım ama ne ağrısı nede iltihabı gitmedi sizce normal mi iltihabı birde temizlettirdim ama hala kötü durumdayım

    1. Önceklikle geçmiş olsun. Çekimden sonra yaşanan bu iltihabi durumlarda tekrar antibiyotik kullanmanız gerekebilir. En kısa sürede hekiminizle iletişime geçmeniz iyi olur. Sağlıklı günler dileriz.

  2. merhabalar bugun 4gün oldu dişim çekileli sağ alt azı dişin yanı ama 3 gğndür ağrım var hafif yüzüm şişti iltahlanma olmuş antibiyotik uazdı doktor nezamn geçer önemli birşey olurmu biraz korktum açıkcası

   1. merhaba, diş çekimi sonrası yüzde şişme olabilir. antibiyotiğinizi doktorunuzun önerdiği şekilde kaç gün kullanmanızı istediyse kullanın. antibiyotik tedavisini yarım bırakmamanızı ve düzenli kullanmanızı öneririz.

 7. Merhaba bende intihap vardı ve yanağım şişmişti 1 hafta sürdü şimdi az bişi şişlik var çok az intihapta çok az acaba dişim cekilebilirmi?

 8. Merhaba benim ust dis kokunde iltihap vat ve antibiyotik kullandim gecti fakat bir sure sonra yeniden tekrarlafi ve doktor bu sefer dolgu yapti fakat yine iltihap gecmedi nerdeyse 2 senedir bu iltihap var sizce bu dia cekilmelimi ve kronik iltihapli dis antibiyotiksiz direk cekilir mi ?

  1. merhaba, uzun süreli bulunan iltihap kronikleşmiştir. akut safhayı atlattığı için antibiyotik desteği olmadan da çekilebilir fakat bu kararı vermek için klinik muayene ve panoramik röntgen görmek gerekir.

 9. Merhabalar 3 sene önce kanal tedavisi yapılan dişim de 15 gün önce nabız atımı hissettim diş etine dokunduğumda iltihaplı olduğunu anladım il dışında olduğumdan ve de pandemiden dolayı elimde bulunan antibiyotikten kullandım şuana kadar rahattım ancak, nabız atım hissi yanı sıra zonklama şeklinde hafif bir ağrı başladı. Ne yapmam gereklidir teşekkürler.

  1. merhaba öncelikle geçmiş olsun. kanal tedavisi sonrası ağrı çok beklenilen bir durum değildir. antibiyotik kullanımı kalıcı çözüm değildir sizin de tecrübe ettiğiniz gibi. en yakın diş hekimine gidip bir muayene olmanızı öneririz.

  1. iltihaplı diş hamile kalmayı engellemez fakat iltihabın varlığı düşük doğum ağırlığı veya erken doğum gibi riskleri doğurabilir. gebe kalmadan önce diş kontrollerinizi aksatmamanızı öneririz

 10. Disimde iltihap var bugün diş hekimine giddim cekmek istedi 3 tane igne yapti dişim uyuşmadı buyuzden ilaç tadavisi verdi cuma günü gelin cekelim dedi iltihapli dişi cekmesi doğru mudur acaba

  1. merhaba, iltihap varlığı uyuşmayı engelleyebilir. öncesinde doktorunuzun da verdiği ilaçları kullanarak bu iltihabı sınırlayıp daha sonra çekim yapılabilir.

 11. Merhaba bugün diş doktoruna gittim ve dişimde çok fazla iltihap olduğunu ve bu şekilde dokunamayacağını söyledi. Antibiyotik kullanımı sırasında dişteki iltihap vücudumdaki herhangi bir yere zarar verir mi?

  1. merhaba öncelikle geçmiş olsun. antibiyotik, var olan iltihabı sınırlandırıp yayılmasını önler. vücudun herhangi başka yerine iltihabın zarar vermesini önler

 12. Merhaba iyi günler 1 haftadır dış ağrısı çekiyordum kanal tedavisi dediler bazı sebeblerden dolayı disimi cektirdim ama kökü sağlamdı diye cok uğraştılar disim suan gözümün altına kadar sis ve arada ağrı yapıyo doktora tekrar gittim iltihap kapmış temizlediler sizce iyi mi yaptım ve ne zamn geçer bilgi verirseniz minettar olurum.

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Dis cekimine bagli şişlik ilk 48 saatte maksimum seviyeye cikar. 3. Gun itibariyle şişlik inmeye baslar. Bahsettiğiniz tipte zorlu dis cekimlerimden sonra önlem amaçlı antibiyotik kullanilmasi gerekir. Beraberinde hekiminizin uygun gordugu ağrı kesici ilaçlarin da kullanilmasi şişliğin hizlica inmesine katki sağlayacaktır. Ayrica yara bolgesini temiz tutmanızı ve ilaçlarınızi duzenli kullanmanizi tavsiye ederiz. Eğer panoramik radyografi çektirdiyseniz bizimle paylaşabilirsiniz.

 13. merhaba ön dişime yeni dolgu yaptırdım ama son iki gündür zonklayıp duruyor ve dokunamıyorum bile ama yüzümde herhangi bir şişlik vs. yok ne yaptırmam gerekir antibiyotik kullanıyorum dişimi kaybeder miyim ?

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Dolgu sonrası ağrı dişin sinirinin etkilendiğine işaret olabilir. Antibiyotik kullanımı kalıcı çözüm olamaz. Kanal tedavisi yapılabilir fakat öncelikle klinik muayene ve panoramik röntgen görmek tedavi yöntemine şekil verecektir. Çekilmiş Panoramik röntgeninizi gönderebilirsiniz veya dilerseniz sizin için bir randevu oluşturabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

 14. Merhaba. 2 ay önce dişimin ağrısına dayanamayıp Kanal tedavisi yaptırmak için hastaneye gittim doktorum kanalları temizlediğini söyledi ama iltihap olduğu için geçici dolgu ile kapattı ve 17 mayısta gelmemi söyledi 2 hafta çok hassasiyet çektim. 1 hafta önce geçici dolgum komple düştü ve acile gidip yenisini yaptırdım ama o günden beridir dişime dilimle bile dokunamıyorum neden acaba bana bilgi verirmisiniz. Teşekkür ederim

  1. Merhaba Öncelikle geçmiş olsun. Kanal tedavisi ara seanslarda bu tip ağrılar olabilir. Geçici dolgunuzun düşmesi kanal içlerinin sterilizasyonunun bozulması demektir. Acilen müdahele edilmesi gerekir. Röntgen görmeden ve klinik muayene yapmadan malesef net bir yorum yapamıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

   1. merhaba 20 gün önce hastaneye gittim ve dişimde iltihap olduğunu soýledi 1 hafta antibiyotik kullandım ağrı geçti yakın bir zamana randevu da alamadım dişimi yaptırmak için ağrısı da geçince açıkçası çok önem vermedim ama 15 gün sonra tekrar dişim ağrımaya başladı çenemin altında da hafif şişlik var tekrar antibiyotik kullanmamda sakınca varmi acaba

    1. öncelikle geçmiş olsun. Antibiyotik ile akut durumunuz kronik hala geçmiştir. Bir başka deyişle enfeksiyonunuz baskılanmıştır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Durum sizde olduğu gibi tekrarlayabilir. Bu nedenle antibiyotik kullanımını takiben dişin kalıcı tedavisi yapılması gerekir.
     sağlıklı günler dileriz

 15. Merhabalar Kanal tedavili dişim vardı ağrımaya başladı röntgen çektiler iltihap varmış disim cekilcekmis dişim çok ağrıyor antibiyotik içtiğim halde geçmedi doktor bidaha antibiyotik yazdı bu diş apseli ve iltihaplı cektirirsem ağrı yapar mı sonrasinda şimdiden teşekkürler

  1. öncelikle geçmiş olsun. Diş akıt iltihap durumu varken çekilmez. antibiyotikle enfeksiyon bastırılıp sonrasında diş çekilir. Diş çekimi ile birlikte kök ucundaki kistik doku da hekim tarafından temizlenir. Çekim sonrası ağrı her diş çekiminde görülebilecek türde bir şekilde olabilir.

 16. Hocam ben azı dişime kanal tedavisi yaptırmıştım ama üzerine geçici dolgu olmuştu öyle kaldı yaklaşık 3 ay kadar ve şimdi dişim çok ağrı yapıyor ayrıca dişimin olduğu bölge şişti.iki gündür antibiyotik tedavisi görüyorum,şiş iken dişimi cektirebilirmiyim, teşekkür ederim.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Kanal tedavinizin tamamen bittiğinden emin olmanız gerekir. Ara seanslarda koyulan ilaç dişiniz kalmış olabilir. Tamamlanmamış kanal tedavilerinde bu tür sıkıntılara rastlayabiliyoruz. Ancak kanal tedaviniz bittiyse o dişte ağrı hissetmeniz normal değildir. Dişin çekimi ise antibiyotikle var olan akut durum bastırıldıktan sonra olur. En kısa sürede diş hekiminize görünmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 17. Siddetli dis agrisiyla doktora gittim 2 kutu antibiyotik kullandim agri kesiciler gecmedi en sonunda gunde 3 kere olan bi antibiyotik verdi suan onu kullaniyorum 2. Gunum ama hala agrim var agri kesicilerde fayda etmiyor cektirmelimiyim ilacim bitince 3 kutu olucak kullandigim antibiyotik

  1. Öncelikle geçmiş olsun. 3 kutu antibiyotik kullanmak size faydadan çok zarara sebebiyet verebilir. Antibiyotik kullanımı kalıcı bir çözüm değildir. İlgili dişin kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

 18. Merhaba. Zaman ayırıp insanların problemlerine yönelik emek harcamanız
  büyük bir erdem.
  Benim 4 sene önce kanal tedavisi yapılan azı dişim apse yaptı. Doktor antibiyotik tedavisi verdi ve haftaya dişin çekilebileceğini belirtti. Kanal tedavisi olmuş bu dişin kurtarılma ihtimali yok mudur acaba? Tekrar kanal tedavisi olamaz mı? Teşekkürler

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Dişin durumu tekrar röntgen çekilip klinik muayene ile desteklenip karar verilmelidir. Kanal tedavisinin tekrarı veya kök ucu rezeksiyonu dediğimiz cerrahi yöntemlerle dişin kurtarılmasına anca bu şekilde karar verilir. Kanal tedavili dişlerde yıllar sonra bu durumla karşılaşılması olabilecek bir durumdur. Enfeksiyon antibiyotikle baskılandıktan sonra dah önce de belirttiğimiz gibi tekrar değerlendirilmeli eğer diş kurtarılacak bir durumda değil ise çekimi de en doğru tedavi yöntemi olabilmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

 19. Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim 4 sene önce kanal tedavisi yapılan dişim apse yaptı ve doktor antibiyotik verdi . Haftaya çekebiliriz dedi. Acaba kanal tedavisi yapılan dişe tekrar kanal tedavisi yapılamaz mı? Diş çekilirse ne kadar süre sonra implant veya köprü yapılmalıdır. Teşekkürler

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Enfeksiyonun büyüklüğüne göre kanal tedavisi tekrarı veya dişin çekimine karar verilebilir. Net yorum yapabilmek için panoramik film görmek gerekir. Diş çekiminin ardından kalan kemik miktarına göre aynı seans implant yapılabilinir. Yeterli kemik olmaması halinde min 2 ay beklenilebilir. Ardından implant yapılabilinir. Köprü tedavisi için yumuşak dokunun iyileşmesi beklenmeli. Yumuşak doku iyileşmesine bağlı olarak 3 hafta sonra köprü için değerlendirilmeli

 20. merhaba, benim dişim aylar önce kırılfı ve kökleri ağzımda kaldı. yaklaşık 2 hafta once iltihaplandı ve doktor antibiyotik verdi. şimdi kullaniyorum fakat ağrısına dayanamıyorum. böyle gitsem köklerimi alılar mı? ya da antibiyotik bir iğnr işe yarar mı?

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Ağrınız geçmediyse doktorunuza danışınız. Net bir yorum yapabilmek için muayene etmek ve röntgen görmek bu noktada önemli. Dilerseniz sizin için bir randevu organize edebiliriz.

 21. Merhaba dişimde oyuk vardı sonra çürüdü. Yüzüm şişti ve damağımda şişti doktora gittim bana ağrı kesici ve antibiyotik verdi. Sonrasında indi bi daha gittim bi daha bana antibiyotik verildi şimdi ağrımıyor. Ancak iltihaplanma var ve hala çürük 🙁

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Antibiyotikle yüzünüzdeki şişlik indiyse kronik hale gelmiştir bu sebeple ağrınız kesilmiştir. Antibiyotik var olan belirtileri baskılar fakat enfeksiyonu tamamen geçirmez. Röntgen görmeden net bir şey söyleyememekle birlikte enfeksiyonun boyutuna ve dişin durumuna göre kanal tedavisi veya dişin çekimi düşünülebilir. Dilerseniz sizin için muayene randevusu oluşturabiliriz.

 22. merhaba ben kanal oldum sol alt disime ilk gün çok ağrıdı ertesi gün hiç ağrı kalmadı sonra yanağım şişti ve çene dişlerimde öndekiler ve dudağımda uyuşukluk oldu , hemen özele gittim 5 gün kullan gel diye antibiyotik verdi ondan 2 gün sonra iğneyle anestezi yapılan deliklerde iltihap gördüm kanal olan dişimin yanındaki sağlam diş etimde, kanal yapılan dişim iyi ama ağrı da yok , yanagimin sisi indi ağrı yok gittim yine muayeneye etti ya tekrar kanal ya da diş çekilcek ama hani disimde gözle görülür bir şey göremiyorum şikayetim uyuşukluk sadece dusunucem dedim yine antibiyotik verdi bugün 7 gün oldu.
  Dudağım eskisine olanla daha az uyuşuk dişim de ama hala var etki.
  Bir de ön dişimin kemiklerinde karıncalanma gibi bir şey oluyor.
  Sizce ne yapmalıyım özel diye guvenemedim acaba devlete de mı gitsem geç mi kalırım yoksa disime çene kemiğime lütfen cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba geçmiş olsun. Uyuşukluk ilk günden bu yana geçmeye başladıysa beklemekte fayda var. Tabiki buradan dişinize nasıl bir kanal tedavisi yapıldığını veya enfeksiyon miktarı gibi durumları göremediğimiz işin bahsettiğiniz tablo üzerinden yorum yapıyoruz. Muayene ile birlikte kesin bir tedavi yöntemi belirleyebiliriz.

 23. Merhaba alt azi disim 1ay once apse yapti dr gittim antibiyotik verdi 5 gunde yuzum sisti tekrar gittim 10 tane klindan 300 mg igne verdi igneler bitince dr gittim sislik inmemeis tam ve klamoks verdi 1 hafta sonra gel cekelim dedi ama hala dis etim kirmizi ve sis sizce cektirsem bi sorun olurmu dis cektirmektek cok korkuyorm cok tesekkur ederimm

  1. Doktorunuz tarafından var olan akut durum baskılandıktan sonra diş çekimi yanlış bir tedavi yöntemi değildir.

 24. Merhabalar 2 ay önce kanal yaptirdim sağ arka üst dişe gecen ay ağrı yaptı antibiyotik ile 1 ay gecistirdim ve 2 gün önce tekrar başladı ve hekikim bana ağrı kesici ve antibiyotik verdi panoronik filmde kanal ortaya kadar yapılmış koke kadar inilmemis simdi 2 gubdur ilaç kullandım ağrısı dinmedi igne yaptim 2 saat ağrısı dindi ve tekrar başladı ağrı suan yüzüm sismeye basladi ne yapmalıyım bu durumda çekime mi gitti bu dışım?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Ağrının nedeni eksik yapılmış kanal tedavisi sonucu iyileşememiş kök ucu lezyonu olabilir. Öncelikle kanal tedavisinin tekrarı düşünülmelidir. Yüzünüzde şişlik var ise tedaviden önce antibiyotik kullanımı tekrar değerlendirilmelidir.

 25. Hocam merhabalar sağ tarafta yan yana olan iki dişim in içi boşalmış vaziyette doktor antibiyotik verdi enfeksiyon varmış dişlerin kurtarılma şansı varmış ama ben 12 saatte bir alınması gereken antibiyotiği baş ağrısı yaptığı için günde bir tane kullaniyorum ancak 10 gün oldu enfeksiyon geçmedi ne yapmalıyım hocam bu durumda. Son olarak antibiyotik ‘ten kaç saat sonra ağrı kesici kullanmalıyım teşekkürler hocam.

  1. Merhaba, malesef ki antibiyotiği günde 1 defa kullanmanız ilacın etkinliğini düşürecektir. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanırsanız ilaç tedavisi başarılı olur. Eğer baş ağrısı yapıyorsa antibiyotikten yarım saat sonra ağrı kesicinizi alabilirsiniz. Düzenli kullandığınız taktirde enfeksiyon bir miktar baskılanır fakat ilgile dişe müdahele etmeden sorun çözülmez. Sağlıklı günler dileriz

Comments are closed.