Diş gıcırdatmak genel olarak pek fazla önemsenmeyen ancak ilerleyen dönemlerde ciddi sıkıntılara yol açan bir rahatsızlıktır. Geceleri istenmeden yapılan bu gıcırdatma ise sabahları diş ve çene ağrısı ile uyanmaya yol açabiliyor. Düzenli olarak devam eden diş gıcırdatmaları ise ilerleyen yaşlarda konuşamamaya ve çene kaymasına bile neden olabiliyor. Bu yüzden en kısa sürede tedavi almak ya da egzersizlere önem vermek büyük önem arz ediyor. Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkmayıa Karşı Pratik Egzersizler ile önleyebilirsiniz.

DİŞ GICIRDATMASI İÇİN BASİT EGZERSİZ

Diş gıcırdatmasına karşı ufak bir egzersiz olan fasya gevşetmesi kısa vadede oldukça etkili bir egzersiz olacaktır. Deri altında bulunan ve yüzeye yakın şekilde olan fasya adı verilen yapı çeşitli masaj yöntemleriyle birlikte gevşeyebiliyor. Böylelikle problem yaşanılan bölge rahatlatılarak sorunlar ortadan kalkabiliyor. Bu egzersizi yapmak için öncelikle her iki elinizi de çene bölgenizdeki masseter kasının üzerine koyun ve yavaş bir şekilde aşağı yukarı hareketler yaparak masaj uygulayın. Şakaklara doğru aşırı bir güç uygulayarak dümdüz çıkınız ve masajı kulağınızın üst bölümünden geri dönerek tekrarlayın. Egzersizi gün içerisinde 3 set halinde 5 tekrar yaparak devam ettiriniz. Düzenli bir şekilde egzersizi yaptıktan sonra rahatlayacağınızı garanti edebiliriz.

DİŞ GICIRDATMASI İÇİN İKİNCİ EGZERSİZ

Önceki egzersizden sonra yapılması gereken bir diğer egzersiz ise yine fasyayı gevşettikten sonra devreye giriyor. Bu egzersizde bölgesel olarak rahatlamak mümkündür. Egzersizi yaparken yine aynı şekilde her iki elinizi karşılıklı bir şekilde çene bölgesine koymanız gerekiyor. Daha sonrasında ise dişlerinizi sıkıp sertlik hissettiğiniz bölgelere yaklaşık 5 saniye basınç uygulamanız isteniyor. Basınç uyguladıktan sonra ise tekrar gevşeyebilirsiniz. Bu egzersizi de gün içerisinde 3 set halinde 5 tekrar yaparak uygulayabilirsiniz. Egzersizleri sırası ile yapmak daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır.

MUTLAKA STRESTEN UZAK DURUN

Diş gıcırdatması ve sıkmasına karşı bir egzersiz olarak meditasyon yapabilirsiniz. Bunun yanında çeşitli sporlarla ilgilenerek stresinizi atabilirsiniz. Sadece fiziksel olarak sorunlardan doğmayan diş gıcırdatması psikolojik sıkıntılarla da ortaya çıkabilir. Yapılan pek çok bilimsel araştırmada da stresin yol açabildiği hastalık ve rahatsızlıklar belirlenmiştir diyebiliriz. Yine aynı şekilde bir rahatsızlık olan diş gıcırdatması ve sıkması da stresin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Stresten uzaklaşan ve daha rahat bir yaşam tarzına geçen kişilerde diş gıcırdatmasının büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Stresin bu konudaki gücünü hafife almayın.

DİŞ GICIRDATMASI İÇİN GÜNLÜK EGZERSİZ

Diş gıcırdatması için günlük pratik bir egzersiz olan yüz basınç egzersizi kolay bir şekilde yapılabilecek düzeydedir. Egzersizi yapmak isteyen kişilerin öncelikle yüzün her iki kısmına da ellerini koyması gerekiyor. Daha sonrasında ise yüzdeki sert kısımları keşfederek dişleri sımsıkı halinde olacak şekilde sıkmak gerekiyor. Dişleri sıktıktan sonra da sertlik oluşan bölgelere parmak uçları ile yaklaşık 5 saniye boyunca basınç uygulayın. Bu egzersizi de gün içerisinde yaklaşık 3 kez yapmanız ilerleyen süreçte ağrılarınızı daha da azaltacaktır. Özellikle çene bölgesinde ve diş etlerinde olan ağrılar daha da azalarak yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

MUTLAKA GÜNLÜK EGZERSİZ YAPIN

Güne başlarken ufak ısınma egzersizleri ve hareketleri yapmak hem psikolojik açıdan hem de vücut açısından faydalı olacağı için buna dikkat etmek gerekiyor. Günlük egzersizler stres atmaya da faydalı olduğundan dolayı diş gıcırdatmasını daha da azaltıyor. Böylelikle geceleri uyurken diş gıcırdatması ya da diş sıkması gerçekleşmiyor.