Diş İmplantı

Diş implantı büyüme gelişimini tamamlamış her sağlıklı bireye yapılabilir. Sağlıklı derken neleri kastediyoruz? Mesela kontrol edilemeyen şeker hastalığı olan veya kontrolsüz yüksek tansiyonu olan bireyler gibi. Tüm bunların başında ‘kontrolsüz’ tabirini taşıyan hastalıklar gelmektedir. Bu şekilde bir hastalığınız mevcutsa derhal hekime başvurmalısınız. Regule edilebilen (kontrol altına alınabilen) hastalıklar implant için sorun teşkil etmemektedir.

-Diş İmplantı Her Yaşta Yapılabilir Mi?

 

‘Artık çok yaşlandım üstüne birde kemik erimem var, implant yaptırabilir miyim?. Yaşı yüksek olanlara implant yapılmaz diyorlar. Yaptıranlarda hiç memnun kalmıyormuş. Bu doğru mu? ‘Bu tür yorumları çok alıyoruz. Emin olun tamamı yanlış ve kulaktan dolma bilgilerdir. Her yaşta sağlıklı ve kaliteli implant tedavisi olmanız mümkündür. İmplant yaşam kalitenizi fazlasıyla arttıran ve ilerleyen yaşlarda ağız sağlığınızı fazlasıyla olumlu etkileyecek bir vidadır. Dental implant vidası ağız içi kalitenizi çok yüksek oranda arttıracağı için yaşam kalitenizi de doğru oranda arttıracaktır. Unutmayalım vaktinde yapılmayan ağız için operasyonlar ilerde çekeceğiniz sıkıntıların artmasında, çözümünün zorlaşmasına sebep olur. Bu nedenle diş implantı ihtiyaç ise kesinlikle yapılmalıdır. Gelelim yaş konusuna; diş implantını gençlik iksirine benzetebiliriz. ‘Kemiğe uygulanır ama ruhunuza işler.’

-Dental İmplantın Ömrü Kaç Yıldır?


En büyük avantajlarından biride ömür boyu garantili olmasıdır. İmplantın kısıtlanabilir bir ömrü yoktur. Kemik yapısıyla eş değer olduğu için kemikleriniz oldukça sağlamlığını hep koruyacaktır. Sonuç olarak diş implantı yaşlılık kıstası olmadan, sağlıklı olan tüm bireylere yapılabilmektedir.

 

-Kadınlarda Kemik Erimesi İmplantı Etkiler Mi?


Kadınlarda menopoz sonrası kemik erimesine bağlı osteoporozdan dolayı implant yapılamayacağını iddia eden bazı yazılar gördük. Bu bilgi kesinlikle yanlış olup, diş implantı kemik erimesinde yani osteoporoza bağlı erimede sorunsuzca uygulanabilmektedir.

 

-Kanser Hastalığı Geçirdim, İmplant Yaptırabilir Miyim?


Kanser tedavisi görmüş çoğu hastaya implant yapılabilir. Fakat kemiğe uygulanan kemoterapi ilaçları olan, bifosfanat ilaçları kullanalan kişilerde genelde 1 yıl beklenmesi gerekmektedir. Doktoruyla temasa geçip özel bir test olan Serum CTX Testi istenir ve çıkan sonuç istenilen aralıkta ise diş implantı yapmakta bir sakınca görülmemektedir.

 

-Hamileyim, İmplant Yaptırmam Doğru Olur Mu?


Bazen de hamileler için birtakım sorular geliyor. Genellikle gebelik sırasında yapılmasını doğru bulmuyoruz çünkü antibiyotik kullanımı ve lokal anestezik maddelerin plasentadan bebeğe ulaşması riskini göze almak çok doğru olmayabilir. Bu nedenle gebelik esnasında mecbur değilsek implant işlemini ötelemek daha doğru olacaktır.