Diş sağlığı ilerleyen yaşlarda sıkıntı çekmemek için en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri oluyor. Genel olarak pek çok kişi daha küçük yaştan itibaren diş bakımına önem vermediği için yıllar sonra dişlerle ilgili çeşitli sıkıntılarla uğraşıyor. Özellikle dökülen dişlerden sonra anlaşılan diş sağlığı çok pratik birkaç besin ve teknikle birlikte daha kolay hale geliyor.

DİŞ SAĞLIĞI İÇİN SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Küçüklükten beri bizlere söylenen süt ve süt ürünleri ciddi anlamda diş sağlığına etki ediyor diyebiliriz. Günlük süt, yoğurt ve peynir tüketimleri hem diş hem de diş eti sağlığına olumlu katkılar sağlıyor. Diş çürüklerini önlemede ve diş için gereken kalsiyumu almada etki eden süt ve süt ürünleri düzenli tüketimde dişleri daha da güçlendiriyor. Bunların yanında peynirde bulunan bazik özelliklerle birlikte ağızdaki asidik ortam nötrlenir ve asitlerin diş çürüğüne yol açması tamamen ortadan kalkar. Dolayısıyla süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketen insanların dişleri uzun yıllar boyunca sağlam ve güçlü durumda kalır.

MEVYE VE SEBZELERİN DİŞLER İÇİN ÖNEMİ

Diş sağlığına dikkat etmek isteyen kişilerin pek çoğu oldukça fazla meyve ve sebze tüketiyor. Bunun nedeni ise meyve ve sebzelerden gelecek olan vitaminlerdir. Özellikle diş eti sağlığına faydalı olan c vitamini deposu portakal ve mandalina gibi besinler doktorlar tarafından oldukça tavsiye ediliyor. Bunun yanında nar da diş eti sağlığı için önemli bir besin kaynağı oluyor. Doğal diş beyazlığı için sağlıklı beslenme yanı sıra muz kabuğu öneriliyor. Dişlerin doğal bir şekilde beyazlığa kavuşmasına oldukça yardımcı oluyor. Ancak her ne kadar meyve ve sebze tüketimi diş sağlığı için faydalı olsa da aşırı tüketime gidilmemesi gerekiyor. Şeker içerdiklerinden dolayı yine diş sağlığına zararlı olabiliyorlar.

DİŞ SAĞLIĞINA YARARLI İÇECEKLER

Diş sağlığına yararlı içecekler olarak en başta bol su tüketimi geliyor. Vücudun günlük su ihtiyacını karşılamak bile dişler üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Bunun yanında yeşil çay ve diğer bitkisel çaylar da diş sağlığına olumlu faydalar sağlayabiliyor. İçlerinde bulundurdukları aksioksidanlar ve antibakteriyel özellikler dolayısıyla hem diş hem de diş eti sağlığı için faydalı bir içecek grubunda yer alıyorlar. Fakat yine aynı şekilde aşırı tüketimleri tavsiye edilmiyor. Kararında tüketimler diş sağlığı için yeterli olacaktır.

DİŞLERE ZARARLI OLAN İÇECEKLER

Diş sağlığı açısından uzak durulacak en tehlikeli içecekler asitli ve gazlı içecekler oluyor. Kola ve gazoz gibi içeceklerin içerisinde bulunan şeker ve diğer kimyasal özellikler dişler üzerinde uzun vadede kalıcı hasarlar bırakabiliyor. En başta diş çürümesi ve sararması gibi sorunların ardından dişlerin daha güçsüz bir hale gelmesi de söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla bu şekilde zararlı içecekler yerine doğal sıkılmış meyve suları, doğal maden suları ve doğal bitki çayları gibi alternatiflere yönelmek daha yararlı olacaktır. Özellikle kola gibi içeceklere bağımlılık bulunuyor ise en kısa sürede bir uzmana danışarak destek almak gerekebilir.

DİŞ SAĞLIĞINA ZARARLI TÜKETİM ŞEKİLLERİ

Diş sağlığına zararlı tüketim şekilleri olarak en başta sert yiyecekleri diş ile parçalamaya çalışmak geldiğini söyleyebiliriz. Örneğin sert bir fındık kabuğunu diş ile kırmak dişleri zorlayacağından dolayı hiçbir şekilde tavsiye edilmiyor. Bunun yanında sürekli ve aşırı şekilde sakız çiğnemek de azı dişler üzerinde zararlı etki bıraktığından dolayı doktorlar tarafından uyarılıyor. Bir diğer tüketim şekli olarak ön dişlerle sürekli olarak çekirdek çitlemek, havuz, salata tüketmek de pek fazla tavsiye edilmiyor. Bu tüketim şekilleri dişlerin zaman içerisinde zarar görmesine ve kaymasına neden oluyor.