Diş Teli Takmadan Çapraşıklıkları Düzeltmek için ne yapılması gerekir? Çoğu hastanın kullanmaktan rahatsız olduğu ve artık eski yöntemler arasında kabul edilen diş teli tedavisi yerine tercihe edilecek yeni yöntemler nelerdir? Invisalign diş tedavisi neden çok daha etkilidir? Tedavi sürecinden önce bilmemiz gerekenler nelerdir?

Çoğu hastamız tarafından sorulan, diş teli takmadan çapraşıklıkları düzeltmek konusu hakkında doğru ve yanlış bilinenlere kısaca değinmek istiyoruz. Bunun yanında, diş sorunları yaşayanlara büyük kolaylıklar sağlayan Invisalign tedavisi hakkında en çok merak edilen konulara cevap veriyoruz.

Diş teline alternatif arayan, sağlıklı dişlere ve mükemmel gülüşe sahip olmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Invisalign Nedir?

Diş düzeltme ihtiyacı duyan hastalara uygulanan modern çözümlerin başında invisalign diş tedavisi gelmektedir. Diş çarpıklığı veya çapraşıkları toplumumuzda yaygın görülen sorunlardan biridir. Düzgün dişlere sahip olmak, iş veya sosyal çevre ortamlarında rahatlıkla konuşmak ve gülümseyebilmek herkesin hayalidir.

Uzun yıllardır diş çarpıklığı tedavisi için tel kullanımı, yaygın yöntemler arasında bulunmaktaydı. Ancak teller istenilen pratikliği ve estetik görünümü hastalara sunmakta yetersiz olarak kabul edilirdi. Yeni geliştirilen tedavi yollarından biri olan Invisaling, tel yerine şeffaf plaklar kullanan oldukça etkili bir ortodonti tedavi şeklidir. Kullanılan bu plaklara Aligner adı verilir. Invisalign ise görünmez ya da şeffaf plaklarla etkin tedaviyi tanımlayan bir kavramdır.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi dişlerdeki çapraşık görünümü metal teller kullanmaya gerek duymadan gidermeye yarayan bir yöntemdir. Invisalign, Ortodonti diş hekimliği uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Tedavi edilecek dişlere uygun plakları belirlemek için muayene ve ölçüm çalışmaları yapılır. Daha sonra kişiye özel şeffaf plakların hazırlanması süreci başlar.

Invisalign tedavi hastalar açısından son derece avantajlıdır. Bir yandan dişlerin düzgün görünüme kavuşması sağlanırken, öte yandan hastalar normal yaşantısına kolayca devam edebilir. Şeffaf plaklar diş telleri gibi dikkat çekici değildir. Kişi rahatlıkla konuşabilir, gülebilir ve yeme-içme fonksiyonlarını yerine getirebilir. Bu tedavi yöntemi günümüzde yetişkin, genç ve hatta çocuklarda kullanılabilmektedir.

İnvisalign tedavisi almak istediğinizde öncelikle hekimlerinizle görüşmeniz gerekecektir. Muayene ve teknik ölçümler sonrası diş çapraşıklıkları düzeltmek için uygun olup olmadığınız veya önce başka bir tedaviye ihtiyaç duyup duymadığınız belirlenir. Tedaviye karar verilirse, alınan görüntü ve verileriniz plak üretilecek laboratuvarlara gönderilir. Plak bilgileri dijital ortamdan cihazlar aktarılır ve insan eli değmeden üretilir.

Hastalar şeffaf diş plağı kullanırken dilediği zaman, özellikle yemek yeme ve sonrası diş temizliği yapabilmek için aparatı kolayca çıkarabilir. Çıkarmadıkları zamanlardaysa şeffaf ya da görünmez diş plakları, kişinin normal sosyal yaşamına devam etmesine imkan sağlar.

Yemeklerde ve su dışındaki içecek tüketimlerinde plaklar geçici olarak çıkarılabilir. Bunlar dışında kalan zamanlarda plaklar güçlü bir etki alınması için sürekli takılmalıdır. İlk başlarda zorlu bir süreç olsa da kısa sürede plaklar hastanın ağzında daha az hissedilmeye başlar. Yatmadan önce takılırlarsa ağıza oturma süreci daha kolay atlatılabilir. Böylece başlarda oluşan hafif konuşma zorluğuna daha kolay alışılır ve özellikle plakların dile takılma problemi kısa bir zamanda ortadan kalkar.

İnvisalign Tedavisiyle Sonucu Önceden Görebilirsiniz

Hekiminiz dişlerinizi inceler ve sonra ölçülerinizi alır. Alınan ölçüler dijital ortama üç boyutlu olarak aktarılır. Böylece dişleriniz için gerekli şeffaf plakların ebatları belirlenmiş olur. Bunun yanında ekran üzerinde ağız hareketleri yaptırılır. Invisalign tedavisinin avantajı, tedavi öncesi hastanın nasıl sonuç alacağını önceden izleyebilmesidir.

Kimler Invisalign Tedavisi Yaptırabilir?

İlerleyen diş hekimliği teknolojisi sayesinde günümüzde sadece yetişkinler değil, çocuklar ve gençler de Invisaling tedavisi görebilmektedir. Braket veya diş teli takmadan pek çok hasta diş görünüm sorunlarından kurtulabilir. Kimlerin bu tedaviye uygun olduğuna uzman hekimler karar verecektir. Önce inceleme yapılması gerekir. Tedavi öncesi diş çekimi gibi başka işlemler gerekiyorsa bunlar hastalar ile paylaşılır. Bunun dışında normal ve hafif her türlü diş çarpıklığı Invisalign yöntemi ile tedavi edilir. Çocuklarda en erken tedavi yaşı 13 – 15 yaş aralığıdır.

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Diş çapraşıklığı düzeltme işleminde ilk defa takılmış plaklar kişiye bir nebze baskı hissi verecektir. Ancak bu baskı hissi bir iki hafta içinde azalır. Plak takıldıktan sonra hekiminizin önerdiği sürelerde kontrole gelmeniz ve plakları yenilemeniz gerekir. Alışma süresini hızlandırmak için plakları mümkün olduğunca ağzınızda tutmanız yararlı olacaktır.

Diş teli takmadan diş çapraşıkları düzeltmek ile ilgili bilinmesi gereken temel noktaları ele aldık. Invisalign tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı gülüşler dileriz.