Diş Teliyle Nasıl Diş Fırçalanır? Sorusu diş teli tedavisi sırasında merak edilen işlerden birisidir. Ortodonti tedavisi bilindiği gibi bozuk dişlerin estetik açıdan daha düzgün şekilde olmasını sağlayan bir tedavi işlemidir. Diş telleri vasıtasıyla dişlerde estetiği bozan durumlar düzeltilmeye çalışır.

Diş teli tedavisi süresi biraz zorlu bir süreçtir. Tedavi süresinde tellerin ve braketlerin zarar görmemesi için çok dikkat edilmesi gerekir. Yediğimiz besinlerden ağız içi hijyene kadar pek çok şeye dikkat etmek diş teli tedavisini olumlu yönde etkileyecektir. Tedavi sürecini kısaltmak adına gerekli bakım ve işlemleri en doğru şekilde yapmak önemlidir.

Yazımızda diş teli tedavisinde önemli bir yeri olan ağız içi bakım ve ağız içi bakımda yapılan diş fırçalama teknikleri üzerinde duracağız. Böylece ağız içi bakımı doğru yöntem ve tekniklerle yapmayı öğrenecek ve diş teli tedavi sürecine bu sayede olumlu katkı sağlayabileceksiniz.

Diş Teli Tedavisinde Ağız İçi Bakımın Önemi

Ağız içi bakımı diş teli tedavisinde oldukça önemlidir. Diş telleri ve braketler diş yüzeylerinde bulunduğu sürece dikkat edilmediğinde dişler için risk oluşturabilir. Yemeklerden sonra bu tel aralarına yemek artıkları dolabilir ve düzgün ağız içi bakım yapılmazsa buralarda biriken yemek artıkları diş çürüklerine neden olabilir. Bu da diş teli tedavisini olumsuz yönde etkileyecektir. Tel tedavisi sırasında bir de diş çürükleri ile mücadele edilmek zorunda kalınacaktır.

Diş çürükleri dışında ağız içi bakımın ihmal edilmesi ve yeterince dikkat edilmemesi diş eti iltihaplanması gibi durumların yaşanmasına da neden olabilir. Bunun önüne geçmek için ağız içi bakımın doğru şekilde yapılması önemlidir.

Diş tellerinin bakımı ihmal edildiğinde ve doktorun tavsiyelerine uygulanmadığında tellerde ve braketlerde kopmalar olabilir. Bu da tel ya da braketlerin ağız içine batmasına yol açar. Ayrıca aşınmalar sonucu diş ağrıları da olabilir. Bu tip durumları önlemek için de yeme ve içme faaliyetlerine dikkat etmeliyiz.

Diş Telleri Olan Kişiler Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Diş telleri olanlar dişlerini nasıl fırçalamalı peki? Tedavi sürecince diş tellerinin fırçalama esnasında zarar görmemesi için nasıl bir fırçalama tekniği uygulamalı bundan da bahsedelim: Diş teli tedavisinde zor olan aşamalardan birisi de ağız içi bakımı sağlamaktır. Ağız içi bakım için dişlerin fırçalanması gerekir. Diş telleri dişinizde takılıyken bu durum haliyle biraz zor olacaktır. Dişler fırçalanırken tellere de zarar vermemek gerekir. Bu bakımdan fırçalama işleminde çok dikkatli olmak gerekir. Mümkünde ayna karşısına geçerek dikkatli bir şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Diş teli takılıyken tel aralarında yiyecek artığı kaçması olası durumdur. Diş çürüklerini önlemek için özellikle tel aralarını uygun şekilde fırçalamak ve mikroplardan arındırmak gerekir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde ortodontik diş fırçası ile dişleri fırçalamak gerekir. Böylece diş tellerine zarar vermeden etkili bir fırçalama gerçekleştirilebilirsiniz.

Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Diş teli tedavisinde diş fırçası seçimi ağız içi bakım yapılırken doğru diş fırçalama için önemlidir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorlar genelde ortodontik özel diş fırçaları önerir. Yumuşak uçlu, diş telleri için de kuvvetli diş fırçaları bu anlamda işinizi görecektir.

En ince ara ve detaylara erişebilecek kıl özelliklerine sahip diş fırçasıyla dişlerinizde yer alan mikroplardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Diş Macunu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Diş teli tedavisinde diş macunu seçimi de en az diş fırçası seçimi kadar önemlidir. Doğru bir diş fırçası seçtikten sonra dil ve diş telleriniz için uygun ve ideal diş macunu seçmelisiniz. Hem ağız içi hijyeni sağlamak hem de korumak için önerilen florürlü diş macunlarıdır. Bu macunlarla etkili bir ağız içi hijyen çalışması yapabilirsiniz.

Diş Teli ile Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

Diş Teliyle Nasıl Diş Fırçalanır? Doğru diş fırçası ve diş macununu seçtikten sonra sıra geldi fırçalama tekniğine. Etkili ve doğru bir fırçalama için bu adım da çok önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken süpürme hareketi yaparak çok bastırmadan dişlerinizi yumuşak hareketlerle fırçalayın. Diş tel aralarına dikkat ederek oralarda hiçbir yemek artığı kalmayıncaya kadar dikkatlice fırçalayın.

Fırça kıllarını 45 derece açı yapacak şekilde dişlerle birlikte diş etlerinde de hissedebileceği şekilde ayarlayın. Küçük dairesel hareketler yaparak fırçalamaya devam edin. Hem diş hem diş etleri, dil ve ağız içi fırçalamaya dahil edilmelidir. En az 3 dakika kadar yumuşak hareketlerle dişlerin hem üstünü hem altını güzelce fırçalayın.

Etkili ve doğru fırçalamadan sonra en az günde bir kez de diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Diş ipi kullanmak diş aralarında ulaşamadığımız noktalardaki artıkların temizlenmesini sağlayacaktır. Dikkat edilmediğinde bu ufak artıklar dişlerin zaman içinde çürümesine neden olacaktır. Bunu önlemek için diş ipi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Doğru Tekniklerle Ağız İçi Bakımı En İyi Şekilde Sağlayın

Diş telleri ile diş fırçalama işlemi biraz zor olsa da yapılması gereken bir işlemdir. Doğru tekniklerle dişlerinizi fırçalayarak tel aralarından ve dişlerinizde mikropların birikmesini önleyebilirsiniz. Böylece dişlerinizi çürümeye karşı koruyabilirsiniz. Uygun ve doğru tekniklerle ağız içi bakımı bu sayede en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ağız içi bakımın en üst düzeyde olması diş tel tedavisini olumlu yönde etkileyecektir. Tedavinin istenen seyirde gitmesi için ağız içi bakım işlemlerinin tavsiye edildiği şekilde yapılması gerekir.

Diş teli tedavisi görürken ağız bakımını nasıl uygulayacağınız hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.